mefiu000

Poplon po strączkowych/motylkowych?

Polecane posty

mefiu000    0

Witam.

To, że rośliny strączkowe/motylkowe są świetnym materiałem na poplony wszyscy wiedzą, a co zasiać na poplon jeśli uprawiam te rośliny w plonie głównym? Sieje/sadzę głównie bób i fasolkę szparagową, towar schodzi z pola już w czerwcu,lipcu więc szkoda żeby stało puste pole i zarastało zielskiem. Można na drugi plon sadzić kapusty, a co polecacie na poplon do przyorania? Przyznam się, że dopiero teraz dowiedziałem się ,że gorczyca należy do roślin kapustowatych czyli wychodzi na to, że idealnie pasuje po strączkowych. A co oprócz gorczycy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

kilo gryki ok.1.5 zł. czy to dużo ?można by z facelią to wymieszać. tak aby nie było motylkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Jeśli pole wolne już w czerwcu to może spróbować kukurydze na ziarno o niskim fao?

A co do poplonów jeśli sadzisz kapustę to odpada gorczyca i rzodkiew oleista.

Sadzisz też strączkowe więc odpada łubin, bobik, peluszka, seradela.

Pozostają: gryka, wyka, facelia, słonecznik, żyto.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu000    0

W tym roku zasiałem gorczyce z żytem. Wydaje mi się, że rzodkiew oleista też ciekawa roślina na poplon. Wyczytałem, że ma długi korzeń palowy(do 1.5m) więc ziemię też ładnie spulchni. Tylko czy nie "przyciągnie" mi różnych robali ? :) Kiedyś widziałem taką tabelkę ile poszczególne rośliny poplonowe wytwarzają masy zielonej, ciekawe jak pod tym względem wypada rzodkiew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Ja sieję rzodkiew jako poplon, tutaj masz badania gorczycy i rzodkwi na plon ziemniaka:

 

http://biblioteka.ihar.edu.pl/ziemniak_polski.php?field%5Bslowa_kluczowe%5D=&field%5Bautor%5D=&id=33&idd=215&podzial_id=&podzial_idd=

 

http://biblioteka.ihar.edu.pl/ziemniak_polski.php?field%5Bslowa_kluczowe%5D=&field%5Bautor%5D=&id=19&idd=109&podzial_id=&podzial_idd=#lib

 

Niewielka różnica na korzyść rzodkwi. Ale jeśli uprawiasz kapustę to raczej obie rośliny psują trochę płodozmian.

 

Nie mam danych ile masy pozostawiają poplony, ale mam coś takiego w zapiskach:

Ilość składników pokarmowych w przyoranych roślinach wprowadza do gleby około:
przy gorczycy      75     40        110    8
przy rzodkwi      105     55        130    9
przy faceli           75     45        200    7
                             N      P          K       MgO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu000    0

Dzięki za lektury :)  Kapusty nie uprawiam, podałem tylko taki przykład. A swoją drogą, ciekawe jak to co podałeś(ilość składników wprowadzonych do gleby) ma się do obornika. Wydaje mi się, że nie będzie zbyt wielkiej różnicy. Jutro sprawdzę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A te rośliny poplonowe: gorczyca, rzodkiew czy facelia skąd wezmą te NPKMg że wniosą to do gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Z ziemi, wiadomo że z powietrza nie urosną. Jednak dzięki temu ograniczeniu ulega wymycie składników, dzięki głębokiemu korzeniowi np u rzodkwi wyciągają składniki z głębszych pokładów, gdzie dużo roślin nie sięga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No właśnie. Dlatego pisanie że wniosą tyle i tyle składników jest mocno naciągane. Jak już to zwiążą w swojej biomasie. Nie wiem jak inne ale podobno gorczyca ma zdolność pobierania fosforu niedostępnego dla większości roślin

Po strączkowych w moim przypadku po grochu poplon sam się wysiał i urusł potężny, w czwartek zaorany. Po pszenicy ozimej rośnie gorczyca. Zaletą gorczycy jest niska cena nasion, płaciłem 2zł/kg a wysiew 20kg/ha. Na wiosnę będzie jęczmień jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Mocno naciągane to raczej zbyt mocne słowa, bo bez poplonu stracilibyśmy te składniki poprzez wymycie lub dalej byłyby poza zasięgiem roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MARTINUS
      Jakie macie poplony? Siejecie rośliny motylkowe? Co najczęściej, oprócz gorczycy? Moim zdaniem poplony, pomijając nawet kwestię programu rolno środowiskowego, mają same zalety! 
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?
    • Przez mevido
      Witam wszystkich na wstępie napiszę że nie jestem rolnikiem raczej pasjonatem
      Pytanie do rolników co zasiać na poplon hoduje zwierzęta ( Drób ) i w porze zimowej gdy nie będzie traw chciałbym karmić zwierzęta jakimś poplonem co jakiś czas rolnik obok mnie obsiewał pole ale nie mam pojęcia co to był za poplon wiem tylko że dość gęsto rosną i duże liście może ktoś kojarzy co to może być.Lub doradzi mi co mogę zasiać aby przez zimę podawać zwierzętom oczywiście tak aby mogły go jeść i żeby nic im nie dolegało od danego poplonu .pozdrawiam
    • Przez Rojek
      Witam,
      Mam dosyć nietypowe pytanie. Słyszałem, że po rzepaku można jeszcze zasiać gorczycę lub bób i zdąży się jeszcze zebrać przed zimą. Nigdy tego nie praktykowałem, co o tym sądzicie? Jest to możliwe?
    • Przez Jarecki88
      Witajcie.
       
      Na YT widziałem filmik jak gość kosi łubin 21 grudnia. :blink:  Stąd moja myśl- czy łubin posiany początkiem sierpnia da radę wykształcić nasiona i dojrzeć do późnej jesieni? Wyczytałem, że okres wegetacji wąskolistnego to około 110 dni więc wychodziłoby, że pod koniec listopada byłby do cięcia :blink:
       
      Jak myślicie, ma to rację bytu, czy nie ma co sobie doopy zawracać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj