Skocz do zawartości
green

Tytuł prawny do gruntów Skarbu Państwa – płatności bezpośrednie 2016

Polecane posty


green    3

Jedną z ważnych nowości w stosunku do dotychczasowych zasad przyznawania płatności bezpośrednich, wprowadzonych w roku 2016, jest przepis 18 ust. 4 Ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, zgodnie z którym do działki rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa Płatność bezpośrednia przysługuje rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku ma do tej działki tytuł prawny

 

Nowy, obowiązujący od roku 2016 przepis oznacza, że o płatności nie będą mogły się skutecznie ubiegać osoby użytkujące grunty należące do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bezumownie.  Chodzi tu przede wszystkim o grunty znajdujące się w zarządzie ANR. 

 

Warto natomiast zwrócić uwagę, że ograniczenie to nie dotyczy gruntów znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych, co wynika ze sposobu sformułowania właściwych przepisów Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.   Co za tym idzie nie ma bezpośrednich prawnych podstaw do odmowy przyznania płatności jedynie z powodu bezumownego użytkowania rolniczego terenów znajdujących się na obszarach będących w zarządzie Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych.    Bezumowne, udowodnione użytkowanie takich gruntów nadal powinno pozostać premiowane przyznaniem płatności bezpośrednich.  

 

Nie jest natomiast pewne, czy nowe przepisy nie będą, w zbliżających się decyzjach za rok 2016, naciągane przez organa ARiMR, czyli interpretowane rozszerzająco - także w stosunku do terenów należących do Lasów Państwowych i Parków Narodowych.  

 

Proszę o informację, czy ktoś z użytkowników Agrofoto spotkał się z przypadkiem odmowy przyznania płatności do gruntów będących w zarządzie Lasów lub Parków uzasadnionej przez ARiMR brakiem posiadania tytułu prawnego (umowy dzierżawy) na dzień 31 maja br.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez Angelo
   A co powiecie o tym zapisie: (tekst cytowany z najnowszego projektu)

   § 21
   W 2007 r. o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, o których mowa w § 4.

   Czyli:
   § 4
   1. Pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku prowadzi działalność rolniczą, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

   Tak więc, kto nie jest właścicielem gospodarstawa (tzn. przed złożeniem wniosku o MR) to może zapomieć o premii w tym roku!!!
   Co proponujecie robić? Czekać, czy przepisywać gospodarstwo i składać wniosek?
  • Przez rolnik22
   Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
  • Przez kamil1985
   Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
   Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
    
   dlaczego przecież w pierwszym kwartale 2017 roku będzie nabór a pula znowu została zwiększona

    
  • Przez karolr2
   Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
  • Przez yacenty
   Co się zmieni w dopłatach bezpośrednich w 2017 roku?
   Jakie stawki dopłat bezpośrednich?
   Kiedy trzeba składać wnioski na dopłaty bezpośrednie na sezon 2017?
×