PinkyDinky

Claas Corsar - obroty silnika/młocarni

Polecane posty

PinkyDinky    0

Witam, pod koniec żniw zakupiłem kombajn claas corsar. Od początku dziwne wydawały mi się obroty silnika (niskie jakby za wysokie, a wysokie jakby za niskie). Sprzedawca stwierdził że ktoś mu mówił żeby podnieść obroty silnika ale on sam nie młuci na maksymalnych bo dużo przetrąca. Zmierzyłem obroty silnika i wyszło mi że niskie to 1260obr/min a wysokie to 1640obr/min. Obniżyłem niskie obroty na 900obr/min. Co do wysokich to uznałem że dostosuje je na podstawie obrotów młocarni (planowałem ustawić na młocarni około 1000obr.min). Jakież było moje zdziwienie gdy dla 1640obr/min silnika na młocarni otrzymałem 1430obr/min! Teraz mam problem bo sam nie wiem czy ktoś pokombinował coś z kołami zębatymi (ale wyglądają na nie wymienne), czy po prostu ten model tak ma. Zwracam się z prośbą o pomoc tzn jeżeli ktoś ma wiedzę na temat prawidłowych obrotów silnika i młocarni (lub czy koła młocarni są wymienne), to niech się wypowie i doradzi. Pozdrawiam

Edytowano przez PinkyDinky

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PinkyDinky    0

Silnik perkins 4. Z silnika idą 4 paski klinowe na ogromne koło pasowe od odrzutnika. młocarnia jest napędzana za pomocą łańcucha z odrzutnika po stronie kierowcy. Jutro wrzucę zdjęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PinkyDinky    0

Oto zdjęcia:

Silnik perkins 4 52KM:

post-200404-0-54001100-1473445321_thumb.jpg

Koło pasowe silnika fi 25:

post-200404-0-00149700-1473445321_thumb.jpg

Koło pasowe odrzutnika fi 77

post-200404-0-99188000-1473445321_thumb.jpg

Zębatka odrzutnika (50 zębów):

post-200404-0-85802500-1473445322_thumb.jpg

Zębatka młocarni (18 zębów):

post-200404-0-41944900-1473445322_thumb.jpg

 

Dodatkowo znalazłem to:

post-200404-0-25770600-1473445497_thumb.jpg

 

Wydaje mi się że mam złą zębatkę (małą) tylko nie wiem jaka powinna być?! Z wyliczeń najbliżej mi do 28 zębów (1900obr na silniku to około 1100 na młocarni) tylko nie wiem czy znowu nie będą za duże obroty na elewatorach wialni itp? Może ktoś policzyć ile ma zębów u siebie w kombajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
namespace    0

Coś tu się kiedyś stało i ktoś na pewno kombinował przy tym. Kosiłeś nim? Słyszałeś jakby silnik miał ciężko podczas młócenia? Dymił? Kiepski mechanik to naprawiał albo z jakiegoś powodu specjalnie zrobił takie przełożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

napęd na inne elementy przecież chyba nie idzie z młocarni ale z odrzutnika, więc możesz śmiało zmieniać obroty młocarni, chyba, że ktoś mocniej nagmerał, obroty młocarni zmieniasz tymi kołami, nie obrotami silnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PinkyDinky    0

Do namespace Silnik ładnie chodzi i nie kopci nadmiernie. Młóciłem bardzo niewiele (koło domu 10 arów leżącego - więc bardzo powoli). Ciężej jedynie ma jak na sieczkarni pojawi się więcej. Klepisko opuszczone jak najniżej i do zbiornika wpada bardzo czyste zboże ale masę przetrąconego dlatego zacząłem drążyć temat. 

 

Do rafff24 masz rację napędy na "wszystko" idą z odrzutnika. Wiem już że obroty młocarni zmienia się zębatkami tylko problem w tym, że jak założę zębatkę np 28 zębów to zmniejszę obroty z 1450 na młocarni na 939 (dla obrotów silnika 1640). Przypuszczam że te obroty ktoś obniżył bo przetrącało zboże. Zwiększając obroty na 1900 (na silniku) młocarnia będzie miała 1100obr i można by powiedzieć że po problemie, ale nie do końca bo po takim zabiegu reszta podzespołów będzie mieć zwiększone obroty o jakieś 16%! cały dinks w tym żeby dobrać prędkość obrotową silnika i młocarni jak najbliżej oryginału. Oczywiście mógłbym kupić dwie zębatki i testować w żniwa ale szkoda pieniędzy i czasu. Mam cały rok i chciałbym w tym czasie dojść do rozwiązania. 

 

Szukałem informacji przy jakich obrotach silnik perkinsa ma maksymalny moment obrotowy ale nie znalazłem :/ może ktoś wie?

 

Może ktoś kto posiada kombajn claas corsar lub bliźniaczy cosmos ,comet lub zbliżony consul i jest w stanie policzyć zęby na zębatkach napędu młocarni. Będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
namespace    0

Największy moment w tym przypadku masz przy 1300 obr/min, ale moment to nie wszystko. Zapewne wiesz o co mi chodzi. Dawka paliwa, obciążenie itp. Akurat w tym silniku bezpieczny próg obrotowy to 2000 obr/min. Ja bym na Twoim miejscu zrobił tak: pojechał do kogoś i po prostu sprawdził jak sprawa wygląda, ew. poczekał może ktoś tu opisze jak to u niego wygląda. Jeśli nie masz jak sprawdzić i nikt Ci nie odpisze to ustaw 1800 obr/min (nie więcej) na silniku i załóż zębatkę 28. To by była najbezpieczniejsza modyfikacja według mnie jeśli już coś chcesz i musisz zrobić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PinkyDinky    0

Dokopałem się do broszury do Corsara: http://www.claas.pl/blueprint/servlet/blob/156978/171f66dff57774f5680dfe18f25e151b/prospekt-corsar-data.pdf

Wg danych technicznych (na końcu broszury) prędkość młocarni można regulować (za pomocą zębatek) w przedziale 950- 1480 obr/min.

Przyjmując że zębatka 14-zębów jest wykonaniem niestandardowym lub powstała później niż broszura, to z wyliczeń wynika iż prędkość obrotowa silnika powinna być 1640 obr/min bo:

 

1640*25/77*50*28=950 obr/min

1640*25/77*50*23=1158 obr/min

1640*25/77*50*18=1479 obr/min

1640*25/77*50*14=1902 obr/min

 

gdzie:

1640 - obroty silnika

25 - średnica koła pasowego na silniku

77 - średnica koła pasowego na odrzutniku

50 - ilość zębów na zębatce odrzutnika

14-28 - ilość zębów na zębatce młocarni

 

Wnioski:

1. Prawdopodobnie obroty maksymalne silnika są OK

2. Najlepsze rozwiązanie to zakup zębatki 23 zęby

3. Jeżeli nikt nie napisze ile ma zębów u siebie w kombajnie, poszukać w mojej okolicy takiego sprzętu i sprawdzić wszystko samemu :)

 

Oczywiście tematu jeszcze nie zamykam bo dalej liczę na pomoc. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez DAMIANT25
      Panowie nie wiem co jest z moją pompą wtryskową -dodam gazu trochę to wchodzi na wysokie obroty a jak ujmę trochę to zgaśnie co jest grane? proszę o odpowiedz.
    • Przez Rolnikz95
      Witam,

      mam pytanie odnosnie obslugi kombajnu. 

      Do czego służy gałka nr 1? jak wlaczam mlocarnie to musze ja odciagnac jak najdalej do siebie w celu wylaczenia czy moze zostac tak jak jest? (ona chyba nie dziala bo jest zacieta linka)




      Pytanie nr. 2 na jakich obrotach mam kosic zeby wszystko bylo ok? 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj