Skocz do zawartości
News
Se_ba

Ubezpieczenie w KRUS. Domownik czy darowizna

Polecane posty

Se_ba    0

Witam.

Potrzebuję porady dotyczącej rejestracji w KRUS. Choć od zawsze z małymi przerwami pracuję i pomagam w gospodarstwie rodziców nigdy nie byłem zgłoszony do KRUS-u. W miedzy czasie, w czasie i po studiach pracowałem i byłem zgłoszony w ZUS. Ostatnie lata pracowałem za granicą również z przerwami.

Cały czas zamieszkuję i jestem zameldowany na terenie gospodarstwa i chciałbym co nieco je rozwinąć, dokupić ziemi itp. Na przepis całości jest jeszcze za wcześnie i jest rodzeństwo. Ew. jest możliwa tylko część. I tu moje pytanie. Czy lepiej jest przekazać darowiznę na rzecz mnie i czy wtedy będę mógł zarejestrować się bez przeszkód w KRUS. Lub czy po prostu zgłosić mnie jako domownika? Ale czy wtedy KRUS może zażądać zapłaty składki w wstecz za okresy w których spełniałem warunki domownika. A wynika że takowe były. Rozmawiałem z 3 osobami z Krus i wszystkie mówiły co innego... Albo ja tak rozumiałem albo one tak tłumaczyły.

Wiem, że temat był wałkowany tysiąc razy ale proszę o opinie w tym przypadku.

Kajtek_1    13

Jako domownik zapłacisz składki od dnia rejestracji. Tylko w przypadku nabycia gruntu powyżej 1 hektara przeliczeniowego jesteś zobowiązany zapłacić od dnia nabycia gospodarstwa. Zobowiązany do opłacania składek jest też współmałżonek właściciela gospodarstwa od dnia ślubu lub dnia nabycia gruntów rolnych z wyjątkiem osób ubezpieczonych w ZUS. Tak samo właściciel gospodarstwa jeśli jest ubezpieczony w ZUS nie musi płacić składek KRUS. Osoba ubezpieczona w KRUS może odrabiać w innej działalności jeśli nie zarabia więcej jak 750zł miesięcznie i jest zatrudniona na umowę zlecenie w innym wypadku traci prawo do ubezpieczenia w KRUS

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez rafkap
      Już od 26 września według zapowiedzi Ministra Rolnictwa ruszają wypłaty suszowe.
      W ciągu pierwszego tygodnia wnioski złożyło 9 tyś rolników. 
      Piszcie kiedy dostaniecie przelewy, z jakich gmin jesteście.
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez PolskiTraper
      Witam. Interesuje mnie szczera opinia na temat wypłaty odszkodowań łowieckich, a dokładniej czy myśliwi je rzeczywiście wypłacają. Jakie to są sumy tzn. czy współmierne do szkód spowodowanych przez zwierzyne. Widziałem tutaj na forum w jednym z tematów, że opinie są bardzo złe tzn. myśliwi nie dopełniają swoich obowiązków jakimi są wypłaty odszkodowań, często są to sumy niewspółmierne do strat. Powiedzcie jak to w rzeczywistości u was jest.
      Jestem również zainteresowany stosunkiem samych myśliwych do rolników, ich podejściem do tematu. Proszę o szczere wypowiedzi.
    • Przez Piszczu
      Jezeli jestem rolnikiem,oplacam obowiązkowy krus oraz korzystam z dofinansowań-młody rolnik oraz modernizacja gospodarstw rolnych i chciałbym sobie "dorobic" poza gospodarstwem to jest taka możliwość? Moge wtedy zawiesić krus,jeżeli w dofinansowaniach jest napisane,ze muszę być ubezpieczony w krusie? Jak to się ma do tego? Można to jakaś "ominąć "?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.