Skocz do zawartości
Se_ba

Ubezpieczenie w KRUS. Domownik czy darowizna

Polecane posty

Se_ba    0

Witam.

Potrzebuję porady dotyczącej rejestracji w KRUS. Choć od zawsze z małymi przerwami pracuję i pomagam w gospodarstwie rodziców nigdy nie byłem zgłoszony do KRUS-u. W miedzy czasie, w czasie i po studiach pracowałem i byłem zgłoszony w ZUS. Ostatnie lata pracowałem za granicą również z przerwami.

Cały czas zamieszkuję i jestem zameldowany na terenie gospodarstwa i chciałbym co nieco je rozwinąć, dokupić ziemi itp. Na przepis całości jest jeszcze za wcześnie i jest rodzeństwo. Ew. jest możliwa tylko część. I tu moje pytanie. Czy lepiej jest przekazać darowiznę na rzecz mnie i czy wtedy będę mógł zarejestrować się bez przeszkód w KRUS. Lub czy po prostu zgłosić mnie jako domownika? Ale czy wtedy KRUS może zażądać zapłaty składki w wstecz za okresy w których spełniałem warunki domownika. A wynika że takowe były. Rozmawiałem z 3 osobami z Krus i wszystkie mówiły co innego... Albo ja tak rozumiałem albo one tak tłumaczyły.

Wiem, że temat był wałkowany tysiąc razy ale proszę o opinie w tym przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kajtek_1    13

Jako domownik zapłacisz składki od dnia rejestracji. Tylko w przypadku nabycia gruntu powyżej 1 hektara przeliczeniowego jesteś zobowiązany zapłacić od dnia nabycia gospodarstwa. Zobowiązany do opłacania składek jest też współmałżonek właściciela gospodarstwa od dnia ślubu lub dnia nabycia gruntów rolnych z wyjątkiem osób ubezpieczonych w ZUS. Tak samo właściciel gospodarstwa jeśli jest ubezpieczony w ZUS nie musi płacić składek KRUS. Osoba ubezpieczona w KRUS może odrabiać w innej działalności jeśli nie zarabia więcej jak 750zł miesięcznie i jest zatrudniona na umowę zlecenie w innym wypadku traci prawo do ubezpieczenia w KRUS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izga    0

U mnie w KRUS możesz zapłacić wstecz. Mówisz że od dwu lat pracowałeś u rodziców i płacisz. Najczęściej rozkładają to na raty. Tylko to ciebie nie zwalnia wstecz z ZUS jeżeli miałeś obowiązek go płacić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×