Vinci007

Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 Prow 2014-2020

Polecane posty

Na ciągnik/ ładowarkę możesz dostać max 100 tyś zwrotu pod warunkiem że za maszyny też dostaniesz 100 tyś zwrotu, a jeżeli kupisz np maszyny tylko za 80 tys zwrotu to za traktor/ ładowarkę też dostaniesz max 80tyś zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IREKi    4

Przy założeniu poziomu zwrotu 50%, max co można wyciągnąć na ciągnik, ładowarkę, ładowacz

266 667 netto inne maszyny - zwrot 133 333,50 zł

wtedy koszt kwalifikowany dla ciągnika/ładowarki/ładowaczy czołowych

133 333 netto - zwrot 66 666,50 zł (wszystko powyżej tej kwoty netto trzeba dołożyć z własnej kieszeni)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
32 minuty temu, IREKi napisał:

Przy założeniu poziomu zwrotu 50%, max co można wyciągnąć na ciągnik, ładowarkę, ładowacz

266 667 netto inne maszyny - zwrot 133 333,50 zł

wtedy koszt kwalifikowany dla ciągnika/ładowarki/ładowaczy czołowych

133 333 netto - zwrot 66 666,50 zł (wszystko powyżej tej kwoty netto trzeba dołożyć z własnej kieszeni)

 

Mi babka w odr tłumaczyła to tak.  Max zwrot to 200 tys netto.  Czyli przy zwrocie  50% aby otrzymać  te 200 tys trzeba kupić maszyny za 400 netto.  Kupując maszyny typu zbrabiarka itd za 200 netto mam zwrotu 100 tys.  Zostaje jeszcze 100 tys na zwrot na ładowarkę.  I nie ważne czy będzie ona kosztować 200 tys czy 300 tys to i tak zwrotu max na ładowarkę dostanę 100 tys. Chyba że wezmę droższe maszyny to wtedy będzie mniej na ładowarkę.   Nie wiem skąd wzięły się Twoje kwoty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IREKi    4

z rozporządzenia

a) ust. 4 otrzymuje brzmienie: „4. Koszt zakupu ciągnika rolniczego, ładowarki lub ładowacza czołowego może być kosztem kwalifikowalnym w wysokości nieprzekraczającej 50% pozostałych kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 1–5.”,

Nie 50 % kwoty zwrotu , tylko 50 procent jw.

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W takim razie niezbyt ogarnieta ta babka jest.  Faktycznie wziąć lepiej jakieś maszyny niż ładowarkę.  

Jak już wyślę wniosek to można będzie później zmienić maszyny?  Np zamiast ładowarki wpisać jakąś  przyczepę samozbierajaca.  Teraz nie zdążę już tego zrobić bo potrzebna decyzja z ochrony środowiska i nie wyrobią się napewno żeby ją przygotować  przed zakończeniem naboru.  Teraz czekałem tydzień na decyzję 

Edytowano przez mk9422

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zobaczę u siebie jak mam zaznaczone i dam znać.  Wóz paszowych pod budowlanke podpięty czy że zwrotu 200 tys? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, emtec123 napisał:

Jak byłem w lokalnym RDOŚ-u tydzień temu to babka mówiła że mają 7 dni na odpowiedź, a praktycznie jeśli z odbiorem osobistym to w 2 dni da się ogarnąć. Z tym, że z każdym dniem roboty im przybywa

Mam do Was pytanie właśnie w sprawie tego RDOŚ-u, bo w zestawieniu rzeczowo-finansowym trzeba zaznaczyć, czy "inwestycja jest związana z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi i fakultatywnymi, jakie wynikają dla danego gospodarstwa z planu zadań ochronnych lub planu ochrony ustanowionych dla danego obszaru natura 2000"

Wnioskuję o przyczepę do bel, prasę, owijarkę, rozrzutnik i wóz paszowy. Znajoma twierdzi, że wszędzie muszę zaznaczyć "TAK", inaczej jeśli będzie wszędzie "NIE" to odrzucą wniosek bo maszyny nie wpływają na ochronę N2000. Wydaje mi się, że jest w błędzie, bo nie po to jest +20pkt za taką maszynę, aby każdy te punkty na starcie dostał... O jakich maszynach jest tu mowa?

Osobiście mam teren ochrony ptaków i w planie ochrony czy w pzo jest tylko wzmianka o ekstensywnym użytkowaniu itd

Maszyny typu zgrabiarka mam na TAK.  Ale np ładowarka czy robot do zadawania pasz na NIE. 

Wydaje mi się że te 20 punktów jest chyba jednorazowe.  Jest zapis że 20 punktów jest przyznane za realizację przynajmniej jednej inwestycji związanej z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi i fakultatywnymi.  Mogę się mylić.  Jutro będę u osoby co wypełnia wniosek to zapytam jak to wygląda.  Dowiedziałem się że będę mógł zmienić ładowarkę na inne maszyny więc chociaż taka dobra wiadomość.  

@Konrad531 Tobie ile wyszło?  Jutro będę wiedział ile mi wyszło punktów ale z tego co w necie znalazłem i policzyłem sam to ponad 80.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichym    5

czy jest konieczność wypasu?? Mam łąki na Natura. rozsypane po całej gminie. Koszę trawę i zwożę do gospodarstwa.

Na stronie ARiMR Najczęściej zadawane pytania jest takie:

Czy w przypadku operacji związanych z produkcją zwierzęcą są wymogi dotyczące osiągnięcia i utrzymania określonej liczby zwierząt, jak ma to miejsce w ramach operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" PROW 2014-2020?

Zgodnie z  § 21 ust. 1 pkt. 8 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla operacji typu "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000" Beneficjent zobowiązany będzie do prowadzenia - do dnia, w którym upływa 5 lat od dnia wypłaty płatności końcowej - na trwałych użytkach zielonych (TUZ) położonych na obszarze Natura 2000 -  wypasu zwierząt trawożernych:

  • zgodnie z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi ustalonymi w planach zadań ochronnych* lub planach ochrony** ustanowionych dla danego obszaru Natura 2000, jeżeli dla danego obszaru Natura 2000 zostały ustanowione takie plany; w przypadku, gdy zostały przyznane punkty za realizację przynajmniej jednej inwestycji związanej z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi i fakultatywnymi (jakie wynikają dla danego gospodarstwa z ww. planów) również z działaniami ochronnymi fakultatywnymi, za które zostały przyznane te punkty,
  • których liczba w przeliczeniu na duże jednostki przeliczeniowe (DJP) wynosi nie więcej niż 2 DJP na hektar tych gruntów, jeżeli dla danego obszaru Natura 2000 nie zostały ustanowione plany o których mowa powyżej, albo w planach tych nie określono maksymalnej liczby zwierząt wyrażonej w DJP na hektar tych gruntów. Współczynnik przeliczania zwierząt na DJP określa załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia.

Jednocześnie, każda zrealizowana operacja musi być uzasadniona, zatem w przypadku budowy obory pod obsadę 80 DJP wymagane jest, aby była ona zasiedlona po zrealizowaniu operacji odpowiednią wielkością stada.
Poza powyższymi wymogami nie ma innych uwarunkowań dotyczących liczby zwierząt w tym środku wsparcia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

@mk9422 wyszło mi poniżej 25pkt więc nie składam, chociaż jeszcze rozkminiam czy dałoby się coś wykombinować 😉 Skąd te 80pkt Ci wyszło? Te 20pkt za inwestycje jest chyba jednorazowe czy do każdej maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wydaje mi się że jednorazowe.  Jak za każdą maszynę by dawali 20 to by ludzie po 200 pewnie mieli.  Ponad 30 ha na naturze mam,  20 za maszyny i stosunek użytków na naturze di całego gospodarstwa też 30 pkt.  Ile masz ha na naturze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Konrad531 napisał:

@mk9422 wyszło mi poniżej 25pkt więc nie składam, chociaż jeszcze rozkminiam czy dałoby się coś wykombinować 😉 Skąd te 80pkt Ci wyszło? Te 20pkt za inwestycje jest chyba jednorazowe czy do każdej maszyny?

Mi wyszło 26 punktów też mam 6 ha na naturze

Edytowano przez Kamilursusc385

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Konrad531W jakiś program powinieneś wejść. Tylko nie wiem czy trzeba przed złożeniem wniosku czy można po złożeniu.  Jest za to 20 pkt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cichym    5

W programie trzeba być przed.

Ja mam 26 pkt. składam co będzie to będzie. jak będą pieniądze to się załapie.

 

Nie wiem tylko co z tym wypasem? czy jest konieczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

Punkty przyznawane są względem wniosku obszarowego za 2019r, więc aby otrzymać punkty musiałbym mieć je już wcześniej. Luźne gacie, nic tu nie zdziałam 😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys147    85
26 minut temu, cichym napisał:

 

Nie wiem tylko co z tym wypasem? czy jest konieczny.

Wypas nie jest konieczny.

3 godziny temu, mk9422 napisał:

Maszyny typu zgrabiarka mam na TAK.  Ale np ładowarka czy robot do zadawania pasz na NIE. 

 

Tak z czystej ciekawości- jakie masz PZO na działkach, że zgrabiarka będzie  służyła do spełniania tych PZO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak zaznaczyła mi osoba robiąca wniosek.  W pierwszym naborze też robiła ludziom wnioski i każdy otrzymał więc raczej wie co robi.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46

ile macie punktów? U mnie 25 i doradca mówi że dofinansowanie mam w zasadzie gwarantowane bo kasy starczy dla wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
olimpik111    1

U mnie nie ma PZo niestety zwykła natura. Pytanie mam-mam we wniosku 10 ha na naturze alby punkty za nią się liczyły muszę mieć na nie dzierżawy czy wystarczy ze miałem je w dopłatach za 2019? Ale raczej pewnie dzierżawy, nigdzie nie mogę się tego doczytać w rozporządzeniu. 

Dnia 17.12.2019 o 00:33, emtec123 napisał:

Gdzie tak napisali o tym wypasie?

Jak masz inwestycje związana. Produkcja zwierzęca to musisz prowadzić na nich wypas jak nie jest powiązana ze zwierzętami to nie trzeba w rozporządzeniu napisane jak się uprzesz to ci to znajdę 

Edytowano przez olimpik111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, emtec123 napisał:

@mk9422 podałbyś nazwę swojego obszaru N2000? Z ciekawości chciałbym poczytać PZO

Gdzie to się sprawdza bo nie mam pojęcia jakie PZO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agrofoto
      System VitalFields powstał, by ułatwić pracę rolnikom, szczególnie tym, którzy korzystają z unijnych dotacji, i tym, którzy chcą się o nie starać. Stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Jest również świetnym „wirtualnym organizerem” dla wszystkich gospodarzy ceniących w swojej pracy porządek i systematyczność. 
      W natłoku codziennych obowiązków uzupełnianie karty pól schodzi na dalszy plan, co w konsekwencji może oznaczać problemy podczas kontroli, gdy wymagane jest podanie informacji dotyczących chociażby środków wykorzystywanych w trakcie prowadzenia upraw. Takich nieprzyjemności możemy uniknąć, korzystając z systemu VitalFields. Jedno kliknięcie wystarczy, by zawsze mieć gotową ewidencję użytych środków ochrony roślin dla PIORIN-u. Warunek jest jeden, dane te należy uzupełniać na bieżąco. VitalFields w znaczący sposób to ułatwia. Jak?   Czytaj więcej
    • Przez SuperRolnik1
      Witam,mam zamiar skorzystać z modernizacji gospodarstw rolnych z nowego PROW-u.Wybór padł na 2 marki: New Holland TD5.95 lub ZETOR Proxima 100 Power.Cena obu traktorów podobna.Dodam,że oba będą w bogatszym wyposażeniu oraz będą pracować z ładowaczem czołowym.Proszę o radę.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez katopo
      W nowym PROW ma być program który nie pamiętam jak się ma nazywać ale ma działać na zasadzie że rolnik przekazujący gospodarstwo na inne które chyba będzie miało średnią krajową/wojewódzką po przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu działalności rolniczej ma jeszcze przez 5 lat dostawać równowartość dopłat które mu przysługiwały. Coś w rodzaju takich rent strukturalnych.
       
      Jak ktoś ma lepsze pojęcie o tym programie proszę o poprawienie moich ewentualnych błędnych informacji oraz rozwinięcie tematu. 
    • Przez Szymcio23
      Witam  
      Czy osoba mająca ziemię w spadku może otrzymać MŁODEGO ROLNIKA ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj