Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sadek    1116

Po części się z kolego zgodzę, wszyscy bierzemy udział w wyścigu szczurów aby więcej nie ważne ile to kosztuje. Każdy się pyta ile dała pszenica, rzepak itd, a nikt się nie pyta  ile kwintali to koszty. X lat temu obrabiałem znajomej pole tzn. ja wykonywałem na nim wszystkie prace ale polityka tam była taka że z ziemi trzeba brać a nie w nią wkładać (dziś jestem właścicielem tego gruntu) i tak pewnego roku sobie policzyłem plon średni na tym polu pszenicy to ok. 5,7 t/ha zaś u siebie uzyskałem plon ok. 7,5 t/ha i jak ktoś uważa że zarobiłem więcej to się grubo myli, mniejsze nakłady = mniejszy plon nie znaczy mniejszy zysk (tylko ziemia w pewnym momencie by się zbuntowała i przestała rodzić).

 

Odnośnie żywności rozejrzyjcie się wokoło siebie ile gospodarstw jest samowystarczalnych tzn, mają własne mleko, mięso, jajko, warzywo, owoce. W naszej wiosce na 18 gospodarstw max 5 ma to swoje pozostali wszystko lub część kupują bo się nie opłaci  bo w sklepie kupi taniej niż wyprodukowanie własnego i w tym momencie przemawia aspekt ekonomiczny jak i wygody (nikt się nie zastanawia dlaczego jest taniej).

 

Klika lat temu mama dała na spróbowanie kiełbasy znajomym (mają własny biznes w mieście) po spróbowaniu stwierdzili że jak będziemy robili to by z 5 kg kupili, i tak następnym razem chcieliśmy im sprzedać po 15 zł/kg (koszt produkcji 13 zł/kg) ale oni byli zaskoczeni ceną gdyż liczyli na taniej bo w sklepie kupują po 12 zł/kg i kilku zarabia i w dużej mierze ludzie liczą że wyroby własne wyjdą taniej i tu się grubo mylą, zyskujemy jakość a nie złotówki.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszko    695

Masz w zupełności racje z tą kiełbasą . Ja osobiście jestem rolnikiem ale nie z zawodu . Hoduje bydło warzywa ziemniaki ale nie trzodę .Ciężko na wsi kupić dla siebie na zabicie świniaka a co powiedzieć o kiełbasie . Ja za dobrą kiełbasę płacę 20 zł . Udało mi się kupić od znajomego półtusze i trochę wyrobów ze świni która była pasiona tradycyjnie i wierzcie mi że skwarki z tłuszczu są lepsze od masła ze sklepu a leberka lepsza od kiełbasy  . Powiem wam tylko tyle , że o zdrowie się dba jak zaczyna szwankować . Młodzi jeszcze tego nie doceniają bo jeszcze im nie szkodzą chińskie zupki  . Co do wydajności pszenicy to osiągi są ponad 10 t I trzeba umieć ją wyhodować .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

W tym roku w naszej okolicy plon ok. 6,5 t/ha uważam za bardzo dobry (mam na myśli pszenicę ozimą), ale nie neguję plonu 10 t/ha ale to jest zależne od roku ale możliwe, jestem na etapie zbioru jęczmienia jarego i plon na poziomie ok. 8t/ha, pozostaje jeszcze pszenica jara, ogólnie w tym roku najgorzej sypała pszenica ozima w naszym gospodarstwie, rzepak przyzwoicie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Zbyszko wiekszosc mlodych to raczej idzie na latwizne.Wiele mlodych dziewczyn nie potrafi ugotowac,przyzadzic prostych dan. Wiekszosc mysli,ze to im nie potrzebne do niczego i siegaja po te chinskie zupki.

Jestem mloda,lecz przyznam,ze zwracam uwage bardzo na to co jem. Mam wlasne warzywa i owoce z ktorych robie przetwory. Mieso tez mam wlasne,hoduje kury,kaczki,gesi i swinie.W sumie moje gospodarstwo jest samowystarczalne,gdyz zwierzeta sa hodowane na wlasnych paszach.Jezeli sa checi i pomysl to w zasadzie wiele mozna samemu wyprodukowac i przetworzyc.Owszem w sklepach taniej niz bezposrednio od rolnika,ale zwrocmy uwage,ze w tej zywnosci jest wiele sztucznych barwnikow,regulatorow kwasowosci.emulglatorow,konserwatorow,itp,Wiecej wspomagaczy,wiec taka kielbasa za 12zl, to jest sztuczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez radas
      Witam jestem Nowy na tym Mega fajnym forum od kilku lat jeżdze do wujka Pomagać mu w 100hektarowy gospodarstwie !! Mega podoba mi się ta praca !! mam 18 lat i Marzy mi się Własne gospodarstwo !! ale niemam pojecia jak mogę zacząc realizować swoje mażenie !! czy w ogóle mam jakieś szanse ?? z kąd wziąć kase Itp. ?? POzdrawiam wszystkich !
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam planuje kupić prasę belującą do 80 tys na młodego rolnika. Proszę o doradzenie jaką kupić. Prasa nowa  lub używana max do 5 lat. Będzie pracować w c385 rocznie około 500 balotów. Proszę o opinie oraz rady 
    • Gość kadioor
      Przez Gość kadioor
      Jestem młodym rolnikiem. W 2019 chcę ubiegać się o dotacje z funduszu 'młody rolnik'. Czy podlega temu zakup busa bądź chłodni? Chciałabym z niego korzystać w celach rolniczych i nie tylko. Jak wyglada teraz sytuacja jeśli o to chodzi? Czy ktoś z was ubiegał się w podobnym celu? 
    • Przez Paula98r
      Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie młodego rolnika. Czy mam szanse dostać 
      - mając skończone technikum mechanizacji rolnictwa
      -zdany egzamin zawodowy na M1 i M2 
      - nie zdany egzamin na M 43
      Czy jak mam nie zdanej ostatniej kwalifikacji to mam jakieś szanse czy musze mieć wszystkie 3 kwalifikacje?
       
    • Gość kadioor
      Przez Gość kadioor
      Jestem młodym rolnikiem. W 2019 chcę ubiegać się o dotacje z funduszu 'młody rolnik'. Ile procent dotacji muszę przekazać na dany cel? 80% czy 100%? Chciałbym wiedzieć czy zostaje jakiś procent dla siebie, który nie będzie sprawdzany na co został przekazany. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj