Skocz do zawartości
kmkamil

Rozkład posiekanej słomy. Co stosować

Polecane posty

kmkamil    0

Witam wszystkich forumowiczów. Żniwa zakończone więc trzeba powoli myśleć o orce. Mam posiekaną słomę. Co zastosować na rozkład tej słomy. Z tego co się dowiedziałem to można stosować mocznik. Ile go trzeba na hektar i w ilu litrach wody go rozpuścić. Po jakim czasie po zastosowaniu można rozpocząć orke. 

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość ;)

BIGAGRO    11

Witam wszystkich forumowiczów. Żniwa zakończone więc trzeba powoli myśleć o orce. Mam posiekaną słomę. Co zastosować na rozkład tej słomy. Z tego co się dowiedziałem to można stosować mocznik. Ile go trzeba na hektar i w ilu litrach wody go rozpuścić. Po jakim czasie po zastosowaniu można rozpocząć orke. 

Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość ;)

Bardziej niż mocznik polecamy... użyźniacz glebowy! :) 

UGmax - bardzo dobry produkt. Szczegóły znajdziesz tutaj: http://big-agro.pl/produkt/ugmax-uzyzniacz-glebowy/

Wiadomość z agroFakt.pl

ziomal_one    17

Jakieś 6-10 kg N/tonę słomy, zależnie od rośliny następczej. 80-100 kg mocznika na hektar. W tym roku nie ma problemu z wilgocią, więc wystarczy rozsiać nawóz rozsiewaczem. Pasuje to czymś wymieszać - talerzówka, kultywator, gruber. Orka to już od zaleceń agrotechnicznych rośliny następczej. 

JozB    23

Jeżeli po pszenicy będzie roślina jara, to wystarczy potalerzować i jesienią orka. Można oczywiście mocznik czy ugmax, ale jeżeli było dane dużo azotu na pszenice, a plon był w miarę niski, to nie trzeba nic dawać. Słoma pszenna rozkłada się w ok 200 dni. Jak będzie dużo opadów do końca roku, to odrobinę azotu spadnie z nieba w postaci deszczu. Ale jak już chcesz coś dawać na słomę, to najlepiej wapno węglanowe od 1,5 do 2,5 tony

LukaszC5    21

Żeby nie zebrana słoma się dobrze rozłożyła muszą być spełnione trzy warunki:

-Gleba nie może być zakwaszona

-Słoma musi być dobrze rozdrobniona

-Przed zaoraniem słomę trzeba wymieszać z ziemią żeby na dnie bruzdy nie zrobiła się gruba warstwa słomy

Nie ma sensu dawać żadnych oprysków ani wspomagaczy bo jak zaniedba się powyższe warunki to nic nie pomoże a jak się je zapewni to i bez dodatków ładnie się rozłoży.

Jeszcze dobrze jest żeby słoma przed zaoraniem jakiś czas poleżała i nabrała wilgoci.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez wyrebski1
      Witam!
      Czy ktoś stosuje obornik kurzy? W jakiej dawce go się stosuje na ha, jaki ma skład oprócz azotu?
    • Przez Challenger
      Witam!!!
      Tak jak w temacie mam pytanko odnosnie tych nawozow.
      Czy ktos z forumowiczow stosowal te nawozy???Jakie sa efekty po ich zastosowaniu w zbozach???Czy maja dos duzy wplyw na wyzszy plon???
      Chodzi mi tu glownie o nawozy tj.Plonwit Z,Siarczan Magnezowy Jednowodny,Alkalin PK 10:20,Fostar i Chelaty!!!
      Prosze o udzielanie informacji,poniewaz mam zamiar zastosowac te nawozy!!!

Pozdrawiam!!!
    • Przez pawelu
      Siemka.
      przed rokiem dawałem pod przenice 300-350kg polifoski 8 pod korzen teraz jak sobie to policzyłem te wszystkie pełne dawki nawozów i oprysków to wychodze na minusie. czytałem w jakiejs rolniczej gazecie ze odpowiednik polifoski 8 w niemczech jest o połowe tanszy. wogule w niemczech jest tylko drozszy mocznik a reszta jest o wiele tansza. w tym roku chyba dam połowe tego nawozu co zwykle bo bede stratny
      A jak wy bedziecie sypac nawóz dajecie pełne dawki czy ograniczacie...
    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez Mariusz15
      co doradzicie mi pod pszenice i pszężyto ozime żeby móc je zasilić wczesną wiosną zawsze stosowałem saletre amonową z Puław tylko tej jesieni było badrzo mokro jak siałem i za wiele nawozu nie sypałem bo stwiedziłem że przy tak wielkiej wilgotności za wiele by to nie dało uprawy mam na glebie klasy 3 i 4 zboże nawet ładnie po wschodziło i się ukorzeniło przed zimą więc szkoda by było to zmarnować to co mi poradzicie?