Polecane posty

ziutek1234    98

stosowalem 2 lata temu Wigor S, jest on z domieszka bentonitu, na jesieni granule jakie byly takie sa, jak wzialem w zeby to twarde jak pieron,a mial niby peczniec w kontakcie z woda...jest w nim 60% krzemu, 5% zelaza, magnezu 3%,sodu i potasu 3% oraz 20% glinu...

 

ta spora zartosc glinu jest balastem który trzeba bedzie wyplukac kationami

 

duzo ciekawszy sklad ma bazalt, tyle samo glinu do wapnia-ja bym wybral bazalt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Też stosuję Wigor S i jego rozkładanie (powinno być utleniane) jest długie ze względu na to, że siarka nie rozpuszcza się w wodzie, tylko utlenia w połączeniu z kwasami humusowymi; w pierwszym roku utlenia się około 20%, a w drugim reszta, dlatego nie stosuje się tego nawozu pogłównie, tylko należy wymieszać z glebą 

Co do bazaltu:

Czym najlepiej jest rozsiać? 

Pracując na kopalni, jako zakład mieliśmy problem z pyleniem - większe porywy wiatru (zachodniego) niosły pył na pobliskie pola uprawne i to powodowało, że właściciel strasznie się gotował. Z czasem zakład się zmodernizował i pył już nie leciał na pola. Po latach spotkałem tego gościa i w rozmowie pochwalił się, że z pól posypywanych pyłem bazaltowym miał większe plony, i ziemia ze zwięzłej ilastej stała się bardziej sypka, a co ciekawe tam, gdzie drzewa zasłaniały sypanie pyłu gleba się nic nie zmieniła.

 

Jeszcze dodam że WigorS to najtańsza siarka na rynku cena u mojego sprzedawcy to 1450 zł/T w BB. 

Edytowano przez S-Piotr

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

jezeli dasz wapno na torf to nie zakwasi,

torf to bardzo tanie zrodlo materii organicznej/humusu/wegla,

jezeli jest odkwaszony wapniem, jest w stanie-

 

wchlonac mase wody,skladnikow mineralnych

zadna ziemia tyle nie wchlonie co torf-zobacz jaka ma pojemnosc sorpcyjna torf

 

ja nawoze go od 5 lat i na moich piachach widze spora roznice do tego co bylo, napewno nie zrobilbym tego dajac nawozy npk, bo przeciez wczesniej dawalem

 

jest niemalze rowno-kiedys byly strzepy miotły

 

moze juz za 2 lata bedzie tam jednakowo

 

torf nie dostarczy ci npk, ale pory wegla ktory tam jest wchlona to wszystko i beda uwalniac stopniowo skladniki, wegiel jest pozywka dla bakteri ktore to rozkladaja,

o to w tym chodzi wlasnie o wegiel-

dajesz np wapno-czyli weglan wapnia, zobacz ile tam jest wegla

to jest pozywienie,

 

jezeli masz wegiel,masz prochnice,jezeli masz prochnice masz zyznosc

 

badanie na zawartosc prochnicy to badanie na zawartosc wegla

 

i wierz mi ze na piachach nie ma wegla, dlatego przez takie ziemie wszystko przelatuje,

 

dolozysz do tego magnez-ktory ci scisnie glebe

 

 

to wszystko kosztuje, zdaje sobie z tego sprawe-jezeli uwazasz ze nie warto nie nawóź tak

 

ja daje torf,daje kompost,dolomit,mocznik,tne slome,obornik co 2 lata,w tym sezonie po pszenicy zostawiam pastwisko-bo zdaje sobie sprawe co to jest wegiel i jak tanio go szukac

 

jak pojdzie dobrze pszenica napewno nawioze wegla brunatnego i bazaltu,

 

wszystko to po to zeby uruchomic zyznosc,masa wegla, masa wapnia to masa bakterii,masa bakterii to masa rozlozonych npk itd......w postaci dostepnej dla roslin

 

i zadne gadanie typu nawóź azotem fosforem i potasem tego nie zmieni, przy okazji tego rozkladania mam go tyle ze moge zrezygnowac z takiego nawozenia, potas od 30mg-60,fosfor 30-60, azot 400-800kg i to sa stare badania sprzed 1,5 roku

 

przekonalem sie ze bez aktywnosci biologicznej walenie tonami fosforow potasow i azotow nie daje nic

 

 

a potrzebuje tylko wody tlenu i wegla

 

na wiki jest nawet fajne zestawienie, biologiczne znaczenie pierwiastkow, i wlasnie tlen i wegiel sa biogenne

 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

 A czy do aktywowania życia biologicznego w glebie nie wystarczy stosowanie preparatów typu Rosahumus i podobnych aktywatorów, koszt nie wielki i aplikacja tania.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

życie biologiczne jest też w glebie nie nawożonej em-ami czy rosahumusem. Jako student mam przedmiot mikrobiologia i do doświadczeń mieliśmy zwykłą glebę bez ,,wzmacniaczy" i było w niej życie. Jedyne co trzeba to umożliwić im robienie tego co do nich należy. pH, dostarczyć im ,,papu", wilgotność itp. Nie widzę prawie żadnego sensu stosowania takich rzeczy. Poza tym ile dostarczysz w 6 kg Rosahumusu a ile w tonie węgla? To tak jak porównać 4 tony kredy i 0,5 tony kredy granulowanej. Osobiście ciekawi mnie ten węgiel. Jak to węgiel gleba powinna ciemnieć, czyli będzie się zmieniać Albedo, duża zawartość makro i makro a i ultra też chyba są, zmiana pH(pewnie nie wielka), dostarczenie C. Tylko problem z testowaniem. Jako że z lubelskiego jestem to trzeba by zamawiać cały samochód. 

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

nie wiedzialem co to jest bentonit ale wiedzialem co to jest siarka, siarka zamienia sie w ziemi pod wplywem kwasow, w kwas siarkowy, ktory tworzy siarczany z pierwiastkami,

 

ziemia byla talerzowana kilka krotnie i nie z wierzchu granulki wyciagalem, poprostu grzebalem w ziemi i trafialy sie granulki,

 

widzialem dzialanie Wigoru S zaraz po rozsianiu i po deszczu(4-5dni), na roslinach pojawil sie natychmiast woskowy nalot-jak silikon tego mi wlasnie brakowalo, fanie bylo patrzec jak z kazdym dniem docieral wyzej do kloska rownomiernie pokrywajac liscie

 

mam rozrzutnik talerzowy i za nim dorobilem skladana kurtyne z plandeki, rozrzutnik mam 8 tonowy, i mysle wrzucic na poklad beczke 1000l z woda i rozpylac ja zeby sie nie kurzylo.taki mam pomysl zobaczymy jak pojdzie

 

granulowac ten towar mozna z melasa i moze byloby fajnie miec taki granulator-gdzies na youtube widzialem taka samorobke

 

kawalek koła ustawionego pod katem okolo 40 stopni-ale ile z tym roboty, szkoda ze tego nie granuluja

 

Wigor w tarnobrzegu odbior wlasny 1250 zl tona

 

siarki jest tak mało w ziemi ze taka tona na/ha to na dzien dobry-a dobre stezenie to rownowartosc fosforu

 

tanie zrodlo siarki -gips 16% okolo 100zł tona+ ekstra wapn cos okolo 30 %

 

 

 

 


dokladnie, tona wegla brunatnego zmiecie te wynalzki typu blackjack

 

zycie biologiczne jest w kazdej glebie tylko nie w kazdej takie jakie byc powinno, bede robil badania na aktywnosc to cos wiecej wtedy powiem na ten temat

 

ja wracam do starych metod sprzed 3 lat, robiłem napowietrzana herbatke kompostowa, wermikompost+garsc ziemi z pola+garsc ziemi z lasu-nie ma lepszego aktywatora

 

goscie ktorym sprzedalem nasiona po tych zabiegach mieli rekordowe plony, i zdrowe rosliny

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

mączka bazaltowa dobra jest tylko cholernie trzeba uważać żeby jej nie wdychać bo jej pyły wbijają się w płuca.moj sąsiad testował to na truskawkach  i był bardzo zadowolony z bazaltu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

czyli trzeba nosić maskę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Bez przesady, to nie azbest. Oczywiście, maska jest potrzebna, ale mam kolegów, co już ponad 30 lat są w zawodzie i mają się dobrze.

Najgorsze to duże ilości pyłu bazaltowego na karoserii samochodowej, jego usunięcie (ścierką; zmiotką) to jakby trzeć papierem ściernym.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

kolego pyłek bazaltu pod mikroskopem wygląda jak romb i jest bardzo ostry i wbija się w płuca.przy jednorazowym zastosowaniu to nic się niestanie a co do azbestu to przecież od razu choroba azbestowa sią nie pokazywała tylko to trwało lata zanim się ujawniła przecież.a ile koledzy tak oriętacyjnie dawka węgla na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Okaże się za kilka tygodni po sesji :P Ja osobiście to nawet lubię ten przedmiot, ale są inne które mocno redukują liczebność roku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Jak dobrze pamiętam trzeba dać coś od siebie, w sensie poświęcić trochę czasu na naukę i zrozumienie tematu i da się to przebrnąć spokojnie. Choć w moich czasach i na mojej uczelni była to największa trudność dla większości kolegów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

przypomnialo mi sie wozenie bazaltu kiedys, mialem wywrotke i zostalo na zime, na wiosne nie szlo tego ruszyc, jak wjezdzalem w to ladowarka to wyrywaly sie bryly wielkosci lodowki.....i wszystko trzeba bylo prac młotem, dwa dni to wozilem

 

jezeli tak sciska to na piaskowatej ziemi tez ja scisnie i tam w szczegolnosci polecam:)

 

 


ale lepiej wozic lekko wilgotne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Nie polecam wilgotnego ,w frakcji 0-2 przeważa uziarnienie 0,075mm (pył) po namoknięciu zrobi się ciężka do rozsiania galareta,

0-2 jak jest suche to z dziurawej naczepy wypłynie jak woda ,

Czy okręgowa stacja chemiczna wykona analizę na mikro i makro w bazalcie?


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

czy ja wiem, wozilem takie namokniete i bylo dobrze, wystarczy jak jest nasiakniete tak aby nie pylilo,

 

jak chcesz dobre badania to cropservicesinternational , trzeba im wyslac maila na adres domowy, to wysla ci kod kreskowy ktory trzeba przykleic na paczke, zapytaj czy moga zrobic badania na bazalcie, jezeli chodzi o glebe to numer 1 na swiecie


za duze straty sa wozenia tego materialu na sucho, ja sialem z kurtyna i mysle ze 1/3 poleciala w powietrze, a to co bylo na ziemi byle wiaterek wydmuchiwal, jak szedlem po tym to kurz lecial mi w oczy,bardzo delikatny material na sucho,chyba ze jednoczesnie siejesz i mieszasz z ziemia, u mnie najlepiej sie sprawdzilo zlezenie na deszczu i pieknie szlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Koszt badania w stacji chemicznej (dzwoniłem) jest ogromny. Każdy metal ciężki to ponad 50zł ,makro i makro za każdy składnik jest stawka.

Co do ilość wysiewu na 1 ha to wyczytałem że tonę trzeba sypnąć, też tyle sypałeś ?


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

12 ton na hektar ?


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

tak, ale z weglem sie nie wyrobie na juz, dopiero po zniwach ze 2  wywrotki przywioze, temperatura sie ociepla,za tydzien ma byc juz 3 stopnie na plusie, a mam sporo nawozu do rozwiezienia i duzo pracy

 

moim zdaniem warto inwestowac w warsztat pracy,

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

panowie to mowicie ze taki pyl z wegla brunatnego sie oplaci? z kopalni belchatow nie bedzie jakis szkodliwych chlorkow tam? Ktos na tym forum kiedys pisal ze w wapnie z tej kopalni moze byc duzo chlorkow szkodliwych. Ile by tego trzeba na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

miał ma graunalcje 0-40mm, chlor to wegiel z jodem, ja traktuje go jako nawoz, np. rozwiozłem już 300kg chlorku sodu, dolistnie również będę sporo chlorkow dawal np. tlenochlorek miedzi -Miedzian, chlorek manganu, ponieważ dzialaja najszybciej i natychmiast, w szpitalu kroplówki sa zawsze na chlorkach, skoro działa na ludzi działa na rosliny,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wars1969    0

Ciekawy temat
mam takie pytanie jak to się ma tona miału 0-40 do obornika bydlęcego, co lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

tona obornika to 5 kilo azotu 0,9 fosforu 5 kilo potasu,po 0,5kg manganu i cynku,5kg wapnia,magnezu 2kg plus pare rzeczy ktorych teraz nie pamietam

obornik  w ilosci 1t nie zrobi wiele,ja np widze efekty po 50-60t obornika i zazwyczaj tyle daje,ale gdybym mial 80 to dalbym na ha

 

co do wegla, w tonie  masa kwasow humusowych pierwiastkow sladowych, widzialem na youtube doswiadczenia z tymi kwasami na pustyni leja to litrami na piach (np. black jack) i rosnie jak w morde strzelil, robia to na okregach, z cieniem i z fertygacja, na piaskach brakuje materii organicznej a te kwasy to ich koncentrat, ich stac na takie rzeczy-co wazne nie uzywaja zadnych nawozow

 

ja nie robilem jeszcze nic z weglem, glownie dlatego ze mam mase innych wydatkow, ale od tego roku zamierzam dac 1,6t na ha plus na to 35t kompostu, mysle ze ziemia odzyje ale z czasem(ten czas mysle ze 2 lata-to zalezy od wody,tlenu,ph,temperatury)

 

mysle ze co roku bede go stosowal w takiej ilosci-co zaobserwuje to sie podziele

 

w naszych warunkach uwazam za oplacalne stosowanie wegla, black jack to produkt komercyjny, ciekawe ile black jacka mozna zrobic z tony mialu

 

 

 

 

 

 

 

 


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7905

KOLEGO BLACK JACK TO NIEJEST Z WĘGLA BRUNATNEGO.UNAS BLACK JACK TO DROGO WYCHODZI TAK GO LAĆ LITRAMI W ZIEMIE.ILE U WAS LITRA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj