Polecane posty

Witam

Jako że nie znalazłem podobnego tematu lub wzmianki nt. w innym poście zakładam nowy temat.

Chodzi o nawożenie pola węglem brunatnym. 

Pytanko o doświadczenia z tym "nawozem".

Skąd takie pytanko? Mam pole na żuławach na którym jest mozaika od klasy II a skończywszy na IVb, Jak nietrudno się domyślić problem jest na IVb po prostu nic nie rośnie (nawet chwasty). Wapno (węglan, kreda) stosowane od 5 lat co roku i generalnie z 3,18 skoczyło do 5,5, więc progres jest:)

Jednak nadal nic nie rośnie, na tzw. wypalenisku, ostatnio znajomy mówił że warto spróbować z węglem brunatnym, gdyż poprawia zdecydowanie sorpcje wodną.

Nie mam tylko pojęcia czy taki nawóz istnieje i kto go sprzedaje??

I oczywiście ile kosztuje ile go zastosować itd.

Byłbym wdzięczny gdyby coś ktos:))

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

Pierwsze słyszę o takim czymś ale też chętnie się czegoś dowiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

czytałem o tym i docelowo również mysle go stosować(za 3 lata) powiem ci ze dawki tam były duże 10t/ha i najlepiej byłoby szurnac po tym gnojowica również sporo 8 beczek po 10tys., najlepiej na wierzchu zostawić i nie przyorywac, talerzowka i kukurydze zasiać np. i tak ze 3 lata pod rzad

 

ten proces jest dlugotrwaly  minimum 5 lat,ale efekty sa -można później zrezygnować z nawożenia npk

 

wegiel wchłonie składniki z gnojowicy i zacznie rozpuszczać sie, malując ziemie na czarno, sciagnie to mase mikroorganizmów, które zaczna to jesc i sie namnazac

 

 

wegiel jest najważniejszy w całym obiegu, zobacz ile wegla jest w nawozach, 30% w słomie,10% w dolomicie, 30% w moczniku itd...........gdyż jest to pożywienie dla mikroorgnizmow

 

sproboj jak masz dostep do torfu,ja go daje na moje 4,5,6 klasy i mam efekty-wymaga to dostarczenia wapna najlepiej kredy lub w tym sezonie jade z wapnem tlenkowo magnezowym-dodatkowo tlen pobudzi namnażanie mikroorganizmów-im ich więcej tym szybszy rozkład materii

 

 


miał wegla brunatnego, na kopalni około 200zl tona


jest to najlepszy nawoz jaki istnieje-moglby być po 100zl to walibym go tonami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

Mieszkam blisko kopalni w Bogatyni czasami jerzdżę tam po węgiel orzech ,miał brunatu kosztuje nieałe 150 zł/t ,trochę korci mnie żeby na jakimś małym kawałku popróbować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XMK13    411

Węgiel brunatny na pewno jest nawozem siarkowym. Do tego (dane z Wiki) ma w sobie azot i niestety metale ciężkie. Kupuję ten węgiel do palenia w piecu. Jednak żeby go zastosować na polu musiałbym wiedzieć jaki jest skład chemiczny tego węgla i czy te substancje w nim zawarte są dostępne dla roślin (te pozytywne) i czy metale ciężkie nie będą dużym problemem. Choć na jakimś małym kawałku (1 m x 1 m) można spróbować i patrzeć co się dzieje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

miedz,cynk,zelazo to tez metale ciężkie a uprawa zdrowych roślin bez nich jest niemozliwa, siarki jest tam około 1% , dla siebie warto byłoby zrobić badania

 

najważniejsze w tym nawozie sa kwasy huminowe i humusowe, wegiel- jest no nawoz 21 wieku szkoda ze taki nie odkryty i niedoceniany a może celowo jest zapomniany

 

rosahumus czy blackjack kosztują krocie-wolalbym kupic tone miału i co roku dawac

 

jest to nawoz innego typu niż te których używamy, wegiel wchłania pierwiastki i udostepnia je, ogranicza to wymywanie-bardzo dobre w szczególności na ziemie lekkie, kwasy huminowe dzialaja jak chelaty na wchloniete pierwiastki, +wegiel jest pożywieniem dla mikroorganizmów a te odzywiajac się nim wchlaniaja w siebie wegiel,azot,fosfor,potas itd.............gina w pewnym momencie i roslina ma do dyspozycji natychmiastowy zastrzyk schelatowanych superdostepnych skaldnikow, oczywiście takie srodowisko powoduje namnożenie się mikrobow, potrzebują jedynie tlenu i wody, w takich warunkach proces zachodzi szybko i zaczyna być uruchamiana cala zyznosc, i zaczyna wszystko się krecic tak jak powinno, po prostu ziemie tego potrzebują a w wyższym ph i dużej zawartości potasu proces zachodzi dużo szybciej

 

metale ciężkie jak bizmut,arsen,olow,kadm -sa na to tez badania-nie zwracałbym na nich uwagi, wegiel powstal z obumarłych roślin wiec w nich musiały byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

KWB Bełchatów.  Miał -140 zł brutto sprzedają od 7-22 g. Więc nie ma problemu z zakupem do tego trzeba swój transport. Wszelkie info na stronie kopalni. W informacji o węglu też jest wzmianka że moze być używany jako nawóz rolniczy.

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

kilka miesiecy temu patrzylam wlasnie u nich na kopalni byl po 200zl brutto,

za 140zl tona mozna szurnac ze 3, jak taka sie utrzyma do zniw, to mysle ze warto nawet 1

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

A to ciekawe, wie ktoś gdzie na Zamojszczyźnie jest jakiś skład, całe auto trochę dużo na próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Mnie stać ale ty jesteś zbyt zacofany żeby zrozumieć co znaczy szukać czegoś nowego, eksperymentować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

A mnie korci zastosowanie mączki bazaltowej ,na zwięzłych i gliniastych glebach, To to samo co u Włochów pola na pyle wulkanicznym.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

a po co eksperymentować jak są sprawdzone wzorce tylko głupi z nich nie korzysta

A po to żeby znaleźć coś nowego, coś innego, gotowe i sprawdzone wzorce są nudne i nie rozwijają

 

Co do mączki to zastanawia w składzie 

  • Tlenek glinu Al2O3 - 19,2% / 19,35%

Czy nie będzie to szkodliwe? No i cena 5 zł za kg w jednym z ogłoszeń przy dawce tona na ha to dość dużo

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Montmorylonit i jego właściwości :) Gdyby tak mączką montmorylonitową lub czymś podobnym nawozić... tylko ciekawe jak z ceną takiego zabiegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

bazalt ma wlasciwosci magnetyczne - korzen rosnie bardzo gleboko........... tlen jest rowniez magnetyczny-

 

pozatym ponad 70 pierwiastkow, nie ma szans dostarczenia ich w nawozie, z takiej zwietrzliny powstaly najlepsze gleby,

 

aleksander nie wnosisz do tematu zbyt wiele, jak nie masz co pisac to moze nie pisz, zaloz temat npk

 

 

gdyby ceny np w moim przypadku pszenicy byly na odpowiednim poziomie to rowniez nawozilbym bazaltem i kazda mozliwa maczka, weglem,

 

w Angli np i w Belgi przed zalozeniem sadu idzie obowiazkowo 10t/ha bazaltu

 

 

 

 

 

 

 


bazalt nie jest taki drogi ok 30zl tona, drogo wychodzi transport, no ale trudno, jak ktos ze Sląska to ma lux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Ja mam pod niewielkim stawem pokład torfu  - chyba strasznie młody ten torf - ma postać sprasowanych części roślin - widać liście, nasiona, ma kolor brązowy i się zastanawiam czy nie wykopać go i rozwieźć na pola -  znajomy brał go do miasta pod trawnik i z tego co mówił nic mu tam nie chciało rosnąć  :blink: spowodował silne zakwaszenie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Pracowałem na kopalni bazaltu w Lubieniu (25km od Legnicy) i na dzisiaj frakcja 0-2 to koszt 24,60zł brutto.

Pamiętam że przyjeżdżali na badania z uczelni biologicznej z Wrocławia brali różne próbki,ale jakoś mnie to nie interesowało.(a szkoda).

Wrócę jeszcze do bentonitu czy macie jakieś doświadczenia? 


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

torf ma ph ok 4, wiec trzeba na niego duzo kredy,lub tlenku wapnia dla szybkiego efektu, ale gdybys zbadal pojemnosc sorpcyjna tego torfu to zobaczylbys ze ma okolo 150, podczas gdy nasze gleby maja 10-30, taka pojemnosc to jak wojskowy gar do gotowania grochowki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mogę mieć kredę jeziorną w dobrej cenie, jak bym go sypał na rozrzutnik łyżka torfu - łyżka kredy można go od razu rozwozić czy przesypać go warstwami z kredą i zostawić niech leży? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziutek1234    98

ja bym rozwiozl torf a potem na to krede i niech lezy, w tym roku mam okolo 200t torfu zawiesc na jesieni,ale mam z kompostem i z wapnem wymieszane o ph 6,9

jak masz tania krede i tanio transport to mysle ze warto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Boje się po prostu żeby nie wyrządzić więcej krzywdy jak pożytku, poczytałem trochę o torfie, sam jako tako nie zwiększy żyzności bo ma mało składników, no i zakwasza... Więc czy to jest gra warta świeczki? Może lepiej go wysuszyć i spalić  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj