piotrek4x4

intercooler

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
piotrek4x4    30

np lamborghini r4 110 turbo intercooler,

słyszałem że to jakieś chłodzenie powietrza przy silnikach turbo, czy może mi ktoś wyjaśnić co to właściwie jest? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

to jest tak zwana chlodnica posrednia-schladza powietrze ktore jest sprezane w tubrosprezarce przed dostarczeniem go do silnika. intercooler zwieksza sprawnosc i moc silnika. a teraz teoria z google ktore nikogo nie gryza :)

 

W wyniku sprężania powietrza w sprężarce (adiabatyczne) następuje wzrost jego temperatury. Ponadto napędzana gorącymi spalinami turbina mocno się nagrzewa, ciepło przez elementy konstrukcyjne przepływa do sprężarki, gdzie powoduje dodatkowy wzrost temperatury powietrza. W wyższej temperaturze powietrze ma mniejszą gęstość. Obniżając temperaturę sprężonego powietrza w intercoolerze gęstość się zwiększa, a co za tym idzie - zawartość tlenu w jednostce objętości. Możliwe jest więc spalanie większej ilości paliwa i wzrost mocy silnika. Jednocześnie sprężanie chłodniejszego powietrza obniża pracę sprężania, co zwiększa sprawność i moc silnika. Intercooler może być jednocześnie wykorzystany do chłodzenia układu recyrkulacji spalin

 

Intercooler może być prostym wymiennikiem ciepła z naturalnym owiewaniem (pęd powietrza jadącego auta), może też mieć chłodzenie wymuszone (wentylator), a nawet wodne - jak np. w modelu Lotus Omega. W niektórych samochodach, takich jak np. Subaru Impreza WRX STi czy Mitsubishi Lancer Evolution (I), stosuje się natrysk wody na intercooler, co ma za zadanie jeszcze silniejsze schłodzenie. Pociąga to jednak za sobą konieczność zaopatrywania samochodów w dodatkowe zbiorniki z wodą do intercoolera. Istnieją rozwiązania, w których do chłodzenia intercoolera stosowana jest woda z kostkami lodu w celu dalszego zwiększenia intensywności chłodzenia.

 

Oprócz korzyści wynikających z zastosowania intercoolera układ ma także wady. Przy małych obrotach turbosprężarki stopień sprężania a tym samym i wzrost temperatury powietrza jest niewielki, dlatego chłodnica ma niewielkie znaczenie przy małych obrotach silnika. Układ sprawia też problemy techniczne polegające na rozbudowie układu silnika (siłowni) i zwiększeniu liczby elementów. Ma to negatywny wpływ na koszty nowego silnika (siłowni) jak i koszty napraw, remontów, konserwacji, zwiększa zawodność, powoduje konieczność demontażu w celu umożliwienia dostępu do głowicy silnika i innych elementów konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek4x4    30

i wszystko jasne, zauważyłem że właśnie ciągniki z intercoolerem mają wyciśniętą dużą moc silników o stosunkowo niedużej pojemności, np podany wyżej lamborghini przy 4 cyl, 4000cm3 osiąga 110 km co jest dość znacznym wynikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4
chyba doladowanie cieplym powietrzem :)

 

to by było bez sensu bo do cylindra szłoby mniej tlenu,więc chodzi tu o podanie zimnego powietrza do cylinra


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Intercooler- jak sama nazwa wskazuje ma to na celu chłodzenie - cooler

Ewidentnie silniki z intercoolerm są mocniejsze. Łatwo to zauważyc np. w samochodach volkswagena gdzie silnik TDI jest lepszy od TD,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
t-tas    0
Intercooler- jak sama nazwa wskazuje ma to na celu chłodzenie - cooler

Ewidentnie silniki z intercoolerm są mocniejsze. Łatwo to zauważyc np. w samochodach volkswagena gdzie silnik TDI jest lepszy od TD,

widzę, ze kolega interpretuje TD jako Turbo Diesel(dobrze) i TDI jako Turbo Diesel Intercooler(źle-znaczy to chyba Turbo Direct injection czy jeszcze jakoś inaczej-nie wiem jak ale na pewno Nie Turbo Diesel Intercooler)-np w golfie 2 TD czy passacie B3- zasadniczo oznaczenie GTD- występowała jednostka napędowa o oznaczeniu SB- i była to jednostka 1.6 turbo diesel intercooler która w odróżnieniu od jednostek 1.6 td miały chyba 80 koni zamiast chyba 68 w td

ogólnie intercooler ochładza powietrze podgrzane w turbosprężarce, przez co zwiększa się jego gęstość, a co za tym idzie, zwiększa się zawartość tlenu na jednostkę objętości, a jak wiadomo im więcej tlenu tym lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katator    473

Kolego mtracz, w skrócie TDI w autach marki volkswagen literka "I" oznacza "injektor" a nie "intercooler". Tak więc skrót TDI - Turbo Diesel Injektor znaczy ,iż auto wyposażone jest w silnik diesla z turbo doładowaniem i bezpośrednim wtryskiem paliwa. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

TDI to nie zaden turbo diesel intercooler a Turbo Direct Injection :) oczywiscie maja bezposrednim wtryskiem do komory spalania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4

temat widze zszedł na TDI :P tam wogole jest intercooler?czy tylko spręzarka?

sam wiele razy spotkałem sie z interpretacją "I" jako intercoller a jak chłopowi tłumacze ze to oznacza bezpośredni wtrysk to sie sprzeczać chciał :P ...pozatym to i tak świetne silniki B)

 

sry za ot;p


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszKK    12
:P A co oznacza skrót TDCI na samochodach z silnikiem diesela :P

............Tylko przemyślane rozwiązania............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
tam wogole jest intercooler?czy tylko spręzarka?

sry za ot;p

Jaka sprężarka? Skoro Turbo Diesel to chyba oczywiste, że ma turbosprężarkę. Doładowanie za pomocą mechanicznej sprężarki występuje np. w silnikach v8 Mercedesa czy v6 Volkswagena.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor    4
Jaka sprężarka? Skoro Turbo Diesel to chyba oczywiste, że ma turbosprężarkę. Doładowanie za pomocą mechanicznej sprężarki występuje np. w silnikach v8 Mercedesa czy v6 Volkswagena.

 

ja wiem że ma turbo ale sie pytam czy jest intercoller czytaj uwaznie


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Napisałeś, że jest sprężarka a to duża różnica :P, niektóre wersje 1,9 mają intercooler(chyba od 110 KM).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

1.intercooler ma chłodzic powietrze wychodzace z turbiny i tyle,nie wiem po co sie rozwodzic wiecej.

2.Kazdy silnik 1.9 TDi VW ma intercooler nawet 90 konna jednostka.

3.Mechaniczna sprezarka to nie to samo co turbosprezarka gdyz ta pierwsza napedzana jest paskiem lub przekładnia z wału korbowego silnika i nazywa zie kompresor.

4.TDCI w Fordzie oznacza Turbo Diesla o wtrysku typu Common Rail.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek4x4    30
Widze @pitrek4x4 że jak sam czegoś nie wiesz to odrazu zakładasz temat aby to wyjaśnić

 

a czy to źle? nie znalazłem takiego tematu w forum to go założyłem, może być dla innych źródłem informacji i ja już nie mam wątpliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
1.intercooler ma chłodzic powietrze wychodzace z turbiny i tyle,nie wiem po co sie rozwodzic wiecej.

2.Kazdy silnik 1.9 TDi VW ma intercooler nawet 90 konna jednostka.

ani jedno ani drugie nie jest prawda <_< jak jutro bedzie mi sie chcialo to moge napisac w skrocie o co c'mon, ale najpierw przejze ten temat, bo mysle ze juz wszystko zostalo powiedziane <_<

nie wiem tylko skad te dywagacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TurboSprint    0

Witam. Chce jedynie potwierdzić to co pisali szanowni koledzy przede mną! Z fizyki wiemy, że każdy gaz przy sprężaniu nagrzewa się a to z kolei prowadzi do zwiekszenia jego objętości. Ta sama ilość gazu ze wzrostem temperatury zwieksza swoją objętość. Nam zależy na tym aby wtłoczyć do komory spalania jak najwiecej powietrza by przez to zwiekszyć moc silnika. Temu właśnie służy turbosprężarka. Niestety turbina sprężając powietrze nagrzewa je i aby temu nagrzewaniu przeciwdziałać stosujemy intercooler czyli po polsku chłodnicę powietrza. Powietrze schłodzone jest mocniej skondensowane a wiec zmieści się go wiecej w komorze spalania naszego silnika co zwieksza nie tylko moc ale i sprawność silnika! Intercooler chłodzi rozgrzane przez turbosprężarkę powietrze! Mam nadzieje, że to co napisałem jest zrozumiałe a jeśli ktoś ma ochotę zgłębić swoją wiedzę lub podzielić sie własną zapraszam. Chętnie porozmawiam o waszych problemach i wątpliwościach dotyczących turbosprężarek bo zajmuję się tym na co dzień. W razie potrzeby służę pomocą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba zostało to tak wyjaśnione że nawet laik zrozumie o co chodzi.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

głownie chodzi o tlen,bo im jego zawartość większa to spalanie lepsze,A jak jest z gaszeniam rozgrzanego silmika z turbina? jak wy to robicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno gasić rozgrzanego silnika - to pewnie wiesz. Ja ustawiam niskie obroty i z minutke się chłodzi, może troche więcej.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Troche pomylileś się co do lepszego spalania (jak jest za dużo tlenu w stosunku do paliwa zanieczyszczasz środowisko- powstają nadpalone tlenki i NOx). Większa ilość tlenu w komorze spalania poprawia moc czyli silnik wolnnossący o danej pojemności generuje daną moc a jak damy więcej tlenu możemy wtrysnąć więcej paliwa i uzyskamy przy tej samej pojemności silnika większą moc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

lepsze spalanie chyba w sensie wiekszej sprawnosci, a nie skladu, ilosci i jakosci spalin, chociaz to oczywiscie tez jest wazne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Ja odnośnie nomenklatury chciałem wtrącić... Grupa VAG to jakaś wyrocznia czy tylko bicie konia przed propagandą polskiej edycji auto bilda? Niestety skrót TDI może oznaczać też Turbo Diesel Intercooler bez żadnego bezpośredniego wtrysku, ot choćby taki motor Nissana RD28TI jest diesel, ma turbo, intercooler i wtrysk pośredni a zwany jest powszechnie 2.8TDI :) Wiem że VAG zastrzegł sobie te trzy magiczne litery i od pewnego czasu inni producenci wymyślają sobie oryginalne oznaczenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Gość
      Przez Gość
      Czy ktoś wydzierżawił grunty pod fotowoltaike? Szukam informacji czy to opłacalne, jakie mogą być problemy i czy umowy są faktycznie takie piękne i przejrzyste. W tygodniu było już dwóch przedstawicieli chętnych na dzierżawę ziemi.
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj