Setik

Tania i prosta prasa rolująca

Polecane posty

Setik    555

Witam! :)

Długo nosiłem się czy to dobry pomysł zakupu prasy ale po rozmowach z kilkoma osobami podjąłem z tatą decyzję o zakupie jakieś taniej prasy. Nie mam zielonego pojęcia o prasach, także miło by było jakby ktoś mi rozjaśnił co nieco :)

Prasa by miała służyć głównie do siana (80-90%). Słomy dużo nie zbieram a jak coś to zawsze mogę skostkować. Planowałbym nawet kręcić sianokiszonkę ale w małych ilościach (10-20 bel). Prasa prasowała by może po 200-300 bel siana rocznie przy dobrych wiatrach. Budżet jest mały. Zdecydowanie za mały ale z gospodarki nie żyję i muszę sprzedać coś żeby kupić coś drugiego, także fundusze to jakieś 6-7 tysięcy. Za tę cenę po wstępnych oględzinach to można kupić Sipmę Z263 w całkiem ładnym stanie. Lepszym wyborem była by pewnie Welgerka RP12 ale.. trzeba dołożyć znowu trochę grosza a nie ma za bardzo skąd wyciągnąć.

 

Ciągnik jaki posiadam to Zetor 7245 także jeśli miałbym wybierać tę Sipme to mocy wystarczy a dodam że łąki były by w górzystym terenie. Nie chciałbym pchać się w coś bardzo skomplikowanego, z trudnym dostępem do części zamiennych (i nie koniecznie tanich..) dlatego na pierwszym miejscu stawiam na polską Sipme.

 

Co możecie mi doradzić? Czym kierować się przy zakupie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Do 6-7 tys troszke za mało ale za 8-9 tys już kupisz prase pasową "lepszego roku" niż ta stara sipma
Moje propozycje to
Rivierre rc 115 lub rc 125
Massey Ferguson 822
Vicon rv 116
lub jakiś NH seri 6xx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2647

Do 7 tys to nic lepszego nie kupisz ewentualnie riveree casilas też lekko idą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Setik    555

Złoma kupować też nie chcę a prasy z lepszego roku w dobrym stanie chodzą po 10tys w górę.. A macie jakieś opinie o prasach Hesston?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tą sipmą można zbierać tylka strasznie suche siano,a baldy będą i tak małe.W słomie idzie dobrze,a o sianokiszonce możesz zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Złoma  kupowac  nie  chcesz  i  chcesz  wydać max 7 tys? 

Nie  ma opcji żeby kupić  za  tą kwotę  cos  co  by  normalnie  działało .

Inna  sprawa  że  skoro  nie  żyjecie   z gospodarki -  prasa  miałaby  robic max 300  szt  rocznie  , to nie  ma  sensu  ten  zakup 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Niedaleko koleś miał na sprzedanie prasę walcową Blanchot - francuska kopia welgera rp 150 - robił tym kilka lat i nie narzekał.... Cenił to 6 tys. Jest dużo sprawnych pras w tej cenie. To tak jak z ciągnikami - można za 20 tys fajny zachodni ciągnik kupić do lżejszych prac a jak ktoś ma zakuty łeb to kupi zetora 5211 za 30 tys- tak samo cenią sipmy czy warfamy - prasy w stanie agonalnym, wydajność lipna a cena 15 tys 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Setik    555

Dlatego nie chcę kupować prasy od razu i trzeba pewne rzeczy przemyśleć.

 

Tak, wiem że Z263 robi beloty szerokie na 1,5 metra, szerokość swoją drogą, to chyba tylko utrudnienie przy transporcie?

Może i kupowanie prasy na mój areał nie jest opłacalne bo robiłbym dla siebie może z 50-60 sztuk w roku ale nie o to mi chodzi tylko o dodatkowe źródło dochodu związane ze sprzedażą siana i słomy i możliwe że i usługowo bo takich pras w okolicy nie ma.

Jakoś średnio mi się chce wierzyć że starsza prasa za te pieniądze to totalny złom, który nie pracuje. Rozmawiałem z kilkoma użytkownikami starego sprzętu za pare tysięcy i pracują bez poważnych awarii.. Jak się dba tak się ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28702

jeśli daleko nie będziesz musiał wozić to 150cm szerokie belki są do przyjęcia, jeśli dalej to szkoda targać na przyczepie 5szt. , skoro normalnych 120 można by wrzucić 10szt.

przy prasie za 6-7tys.zł trzeba się liczyć z tym że trzeba do niej będzie dołożyć 1-2tys.zł, jeśli nie od razu to w przeciągu najbliższych 2-3 sezonów, tyle że jeśli sam wymienisz to wiesz co masz, a kupić podmalowany szrot za 10tys.zł i potem i tak utopić 1-2tys.zł to jeszcze gorzej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Wożąc po  5  szt  150 x 150  , przewozisz porównywalną ilość  materiału  co  10  szt 120 x 120  :o

bela  150 x 150  ma  2,65 m3  objetosci  a  bela  120x 120 ma 1,35 m3 , 

więc praktycznie  rzecz  biorąc  2  szt  120 x 120  to  to  samo  co  1  szt  150 x 150 i trzeba  załodować  o połowe  mniej belek , ale  belka  wazy  2 x  więcej niż  standardowa i pytanie  czy  będziesz miał  czym  to  załadować?  o  sianokiszonce  zapomnij  , nie  ma  szans 

Inna  sprawa że  jeśli liczysz na  usługi  - to  bardzo watpię  abyś miał klientów na  takie  bele , są  one baaaardzo niezręczne .

Takie  sipmy to  popegeerowskie zabytki i nie  ma  ich  w  dobrym  stanie -  to  są  szroty ,  gdyby  trzeba  wymienic  pasy to  potroiłbyś  wartośc  prasy ... 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28702

tyle że na większość polskich przyczep nie wsadzisz 5 belek, bo paka nie ma więcej niż 4m, a wozić po trzy belki trochę nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Setik    555

Z wożeniem to będą jaja dopiero ;) Tura trzeba zakupić i to do C330 bo koszty mniejsze niż do Zetora. Przyczepy swoje mam samoróbki i na nie dużo nie wsadzę, dlatego trzeba zakupić rame, najlepiej od samozbierającej T010 i bawić się w spawanie i cięcie.

Jeszcze wyjściem jest dołożenie paru groszy przykładowo do RP12 lub może Z279... Widziałem ostatnio RP15 i właściciel spawał druty na walcach żeby belki się nie zatrzymywały.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    262

ja miałem hesstoke 5670H, sprzedalem w zeszłym roku za 7,5tysia. rok 89 owijanie na 2 sznurki. wadą tych pras jest to że ciężko się prasuje bardzo suchy i krótki materiał.u mnie zrobiła 4 tys kulek, wymieniłem kilka spinek, 2 łożyska, 5 m pasa i kilka sprężyn w podbieraku, może 500zł wyszło za części. sprzedawałem z tulejkami w podbieraku do wymiany, sipmę i wszystko co robi bale na 150 szerokości sobie odpuść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za 9-10 tyś znajdziesz jd 550 a za ok 7-9 tyś masz riviere 115 czy jakiś hesston. Blanchota sobie odpuść. Sąsiad ma taką i patrzeć nie mogę jak wolno nią zbiera. Nie gadam z nim, ale z tego co drugi sąsiad mówił to strasznie nieczysto zbiera materiał. Zbiera z wałka i robi belę a co zostabie dograbia do niezgrabionego siana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Jesli checesz sprzedawac slome komus na gospodarke ta sipma to jeszcze sprzedasz a tak zadna firma z tymi wymiarami ich nie kupi. Nie pasuja na samochod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zydor    9

Jakis czas temu miałem podobny problem, najpierw miała byc rivierre casalis 115 potem może hesston stanęło na najprostszej prasie jaką spotkałem; john dere540, rivierki i hesstona bałem się ze wzgledu na dostęp części; cos tam można dobrać, coś dopasować ale jak obsra się coś poważnego to zostaje tylko samoróbka. Prasy te można kupić sporo poniżej 10 tysięcy. Po jakimś czasie padło na JD 540 celowo ta a nie 545 czy 550 gdyż one są już bardziej skomplikowane, pojawiają się problemy z hydrauliczno/elektrycznym owijaniem sznurkiem.

540 to najprostsza i bardzo lekko idąca prasa jaką spotkałem, robi ładne i dobrze zbite bele owijanie na dwa sznurki nie jest zbyt czasochłonne a zetorek 60kM sobie z nią radzi bardzo dobrze. Wady (?) ma oczywiście ale wynikają one z roku produkcji i ceny; wąski podbieracz i  brak siatki.

Na Twoje potrzeby wystarczy w zupełności i będziesz zadowolony.

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak się nie da? Komora prasowania jest taka sama co w 545 i 550. Trzeba tylko nóż do sianikiszonki mieć lub listwę zgarniającą i tyle. Szczelny rozdzielacz w ciągniku też by się przydał, bo prasa bez haków jak 545.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik7343    5859

Jak się nie da? Komora prasowania jest taka sama co w 545 i 550. Trzeba tylko nóż do sianikiszonki mieć lub listwę zgarniającą i tyle. Szczelny rozdzielacz w ciągniku też by się przydał, bo prasa bez haków jak 545.

 

O co chodzi z tym nożem do sianokiszonki ? Pare pras JD widziałem co miały ten nóż (w ogłoszeniu pisało) ale zastanawiam sie do czego on jest :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

do zapobiegania owijaniu się trawy na wałku /ach. A ja zapytam co ma rozdzielacz w traktorze - do braku haków?


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No właśnie nie wiem jak się chwilę zastanowić. :D. Taka myśl mi wpadła. Właściwie po zamknięciu komory to rozdzielacz w prasie powinien trzymać. W swojej 550 mam tak, że muszę dźwignię w ciągniku od hydrauliki ustawić na domykanie, bo jak zostawię w neutralnej pozycji to komora się otwiera. Sąsiad ma wspomnianego blanchota jez haków i komora się otwiera pod koniec. Czy rodzielacz ciągnika nie ma tu znaczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mfek3050    163

Właśnie przeglądałem olx i allegro, i jd 540 jest powyżej 10 k jak na razie. Tak jak koledzy napisali, zapomnij o blanchotce czy welgerce rp 12. Kompletnie nie radzą sobie ze słomą jak i nawet suchym krótkim sianem. Wystarczy spojrzeć jakie to ma walce...

Ja miałem sipme czerwoną i mi również klapa się lekko uchylała pod koniec, chodziła przy mf 255. Zresztą nawet podbieracz samoczynnie opadał i trzeba było co chwile podnosić w trakcie jazdy... Dziwi mnie to że nawet teraz u mnie w case rb 344 klapa się pod koniec uchyla lekko a ma haki. Myślałem że mechaniczne zabezpieczenia trzymają na "sztram"  :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
    • Przez c308
      Witam nie mogę nigdzie znaleźć wątku o tej prasie a zastanawiam sie nad jej zakupem.Otóż prowadzę małe 8 hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka(15 krów).Mam 4 hektary łąki i 4 hektary zboża po dwa żyta i owsa.Po żniwach zasiewam na nich poplon i tagze zbieram na paszę.Myślę że na te 300-350 bel rocznie wystarczy mi taka prasa miałaby współ pracować z traktorem kraft(mf 2555,u3512) proszę o opinie i porade na jej temat.
    • Przez Damian1233
      Witam mam problem z prasą mf 1450 zmiennokomorową nie jestem w stanie zwinąć balota gdyż owija materiał na wałki nad pobieraniem. Podbieraka po remoncie wymienione zęby pasy wyrównane. Problem występuje w dużym stopniu przy trawie i sianie z słomą jest mniejszy problem. Jutro jak będę pracował to zamieszczę zdjęcia jak to wygląda. Proszę o jakieś sugestie co mogę sprawdzić .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj