lukowiag

żywienie trzody- następne pokolenie

Polecane posty

lukowiag    1

Witajcie. chciałbym byście ocenili i doradzili mi moje aktualne żywienie trzody. Sposób w jaki przygotowuję paszę został mi przekazany przez mojego ojca, chętnie usłyszę co o tym sądzicie. Opinia Wasza jest dla mnie ważna, bo jest to dla mnie nowa sytuacja.

zacznijmy od tego że dysponuję pszenżytem, owsem, jęczmieniem (mała ilość), pszenica (około 1tony)

do tej pory sporządzałem paszę za pomocą śrutownika i tak-

 

Maciory (tak samo czy przed czy po oproszeniu)(aktualnie mam 3 sztuki)

2/3 owsa

1/3 pszenżyta

10% provit L

 

prosiaki (1 tydzien)

sam prestarter bobas

 

prosiaki (miesiąc, kastracja)

 bobas + jęczmień i powoli dosypuję provit P następnie dosypuję owsa i pszenżyta powoli zmniejszając ilość jęczmienia i bobasa

 

prosiaki (ok. 6 tyg- odsadzam wtedy)

2/4 owsa

1/4 pszenżyta

1/4 jęczmienia

provit P i powoli wprowadzam provit T

 

Tuczniki (od mniejwięcej 8 tygodnia)

3/5 pszenżyto

2/5 owies

10% provit T

 

po około 5,5 miesiąca osiągają wagę 120kg

Maciory pasza na mokro, reszta na sucho, i woda w korytach, stopniowo będę wprowadzam poidła(proszę o opinię) zalega mi pszenica która miała być dla kur, podpowiedzcie komu i ile jej dołożyć.

 

Dzięki za opinie i wyrozumiałość, od 2 miesięcy jestem na gospodarce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszk93    0

Pszenicę jak najbardziej możesz dla tuczników dawać, ja osobiście dla tuczników robię paszę z samego pszenżyta ok 600-700 kg i reszta pszenica czasami dodaje trochę jęczmienia i oczywiście koncentrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o wybór dobrych i sprawdzonych pasz dla swoich zwierząt,w tym świń i nie tylko to warto zwrócić uwagę na PaszeNasze.pl gdzie znajdziecie szeroki wybór,a w razie pytań chętnie doradzimy,podpowiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kurpiak124
      witam, szukam porady co do żywienia bydła mlecznego.  Utrzymuję 20 sztuk bydła. Krowy dostają sianokiszonkę, kiszonkę z kukurydzy przez cały rok 12kg na dzień, granulki z golpaszu GOLMIX LACTO 18 FORTE 2,2 kg dziennie, zboże gniecione (150kg soja, 150kg rzepak, 300kg kukurydza, 300kg jęczmień, 100kg pszenżyto) w ilości 2 kg dziennie, witaminy bergophor hohmin CA-Pro-Vit MAX Z15  w ilości 80g dziennie, stymulator żwacza sano kristall hefe 50g dziennie,  soda 50g dziennie, kreda 50g dziennie, wysłodki buraczane mokre 3,5 kg dziennie, marchew 3,5 kg dziennie. Krowy przez pierwsze 60-80  dni laktacji dają od 40 do 50 litrów mleka dziennie potem produkcja spada powoli nie drastycznie. Krowy są żerne nie mam jako takich problemów z ketozą zdaża się ale sporadycznie. Białko na poziomie 3,3 do 3,5 tłuszcz 4,0 do 4,2. Mam problem bo w odchodach znajdują się dosyć duża ilość ziarna kukurydzy i mieszanki zbożowej . Od listopada wchodzę pod ocenę użytkowości mlecznej, więc będzie więcej informacji. Szukam porad wśród was co do żywienia. Z góry dziękuje za wasze podpowiedzi.
    • Przez DanioTraktorzysta
      Witam. Jestem pracownikiem gospodarstwa zajmującego się hodowlą bydła rzeźnego. Zależy nam na szybkich przyrostach i dobrej jakości mięsa nieotłuszczonego.
      1.Szef w Czechach podpatrzył że opasy można wydajnie hodować bez udziału kiszonki z kukurydzy (podobno 2,2 kg/dzień przyrostu masy). Praktycznie na prawie samej sianokiszonce z dodatkami. Czy ktoś to praktykuje? Jak zbilansować dawkę? Jakie przyrosty?
      2.Drugi problem jest taki że przez ostatni miesiąc podajemy właśnie samą sianokiszonkę posypując śrutą z pszenicy z makuchem. Oczekujemy na zakiszenie kiszonki z kukurydzy. Zeszłorocznej nie zostało. Podejrzewam że przez takie żywienie większość stada ma bardzo luźny kał. W niektórych kojcach jest dosłownie sama gnojowica. Czy może jest to jakiś wirus? Przez naszą oborę przewija się wiele sztuk bydła przywożonego czekającego na ubój. Bydło które zostaje wprowadzone do hodowli jest zawsze do dwóch tygodni zaszczepione i odrobaczone
    • Przez BOOGY93
      Dzień dobry wszystkim!
      Posiadamy chlewnię, która ma już kilka lat i nadaje się remontu. Podstawowym zadaniem jest przekształcenie jej na chów na rusztach. W związku z tym proszę o pomoc i polecenie firm, które zajmują się nie tylko samą budową od podstaw ale także różnymi przeróbkami. Oczywiście szukałem w internecie aczkolwiek zazwyczaj są to specjaliści od projektowania i budowy od podstaw natomiast tu by się przydał ktoś kto nie boi się wyzwań związanych  z remontem  Dodam, że pochodzę z północnej części woj, małopolskiego i w związku z tym dana firma powinna być z tej okolicy bądź, której zasięg działania to cały kraj. lub obszar w którym mieszkam.
      Jeśli podawanie numerów kontaktowych lub namiarów adresowych jest nie zgodne z regulaminem forum to będę musiał sobie jakoś poradzić. W każdym razie proszę o pomoc.
    • Przez Beton82
      Witam. Posiadam oborę przejazdową szerokość korytarza paszowego 4,5 m. na 50 szt. bydła opasowego.  Jaki będzie najlepszy wóz paszowy 5m3 wystarczy??? i czy przy mieszaniu paszy nie będzie się z niego wysypywać balot sianokiszonki. Czy C 360 da sobie z nim radę? 
    • Przez Rolnik1973
      Ja na dzisiejszy dzień nie mam ale cena ciekawi.
      Kontynuacja tematu: 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj