NetTomassPL

Czy można zostać rolnikiem po darowiźnie

Polecane posty

NetTomassPL    0

Witam,

Mój ojciec posiada 25 hektarów, w tym 10 hektarów już ponad 10lat. Ziemia jest w gminie którą zamieszkujemy oraz w gminach przylegających do naszej gminy.

Jest on rolnikiem uprawia ziemię, i dostaje on dopłaty za te hektary. Ale jest na ZUSie bo prowadzi jeszcze firmę drogową.

Mam 19lat jestem po Liceum, i teraz od września idę do szkoły rolniczej na 2,5letni kurs kwalifikacyjny w celu uzyskania tytułu Technik Rolnik.

I mam pytanie czy po tym jak będę z wykształcenia technik rolnik to ojciec będzie mógł mi przepisać (darować) tylko część ziemi, np. jedno pole o powierzchni 3hektary (ponad 1ha przeliczeniowy). I czy po tej darowiźnie stanę się rolnikiem, będę mógł prowadzić gospodarstwo rolne, zarejestrować się w KRUSie, pobierać dopłaty od ziemi, i mieć możliwość dokupienia nowych hektarów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2470

możesz przed zmianą ustawy to nawet kursu nie musiałbyś robić mógł ci ojciec darować w marcu lub kwietniu ułatwiło by to sprawę


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Przepisać ci może i bez żadnego kursu Po tej darowiźnie będziesz rolnikiem , będziesz w KRUS-ie (o ile nie będziesz miał umowy o pracę czy działalności itp.) , będziesz brał dopłaty do ziemi Możliwość dokupienia nowych hektarów masz w każdej chwili Z tym że jeśli nie spełniasz wymogów ustawy to musi na to wyrazić zgodę ANR Nie będziesz musiał zdobyć zgody ANR dopiero gdy będziesz przez 5 lat zameldowany w gminie w której będzie jedna z posiadanych przez ciebie działek rolnych 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc się podepnę pod ten. Jestem współwłaścicielem działki o powierzchni 0,9 ha, w tym ziemi rolnej 0,8 ha. Czy po dokupieniu 0,3 ha ziemi rolnej stanę się rolnikiem? Nie mam wykształcenia rolniczego. Działkę wraz z zabudowaniami otrzymałem w darowiźnie. Mój udział to 5/6 niepodzielnej całości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Rozumiem że chodzi ci o status rolnika indywidualnego w świetle nowej ustawy? Nie ma dolnej granicy posiadanego areału - jest tylko górna 300 ha Aby zdobyć kwalifikacje rolnicze w przypadku gdy masz wykształcenie niezwiązane z rolnictwem wystarczy przy wykształceniu podstawowym posiadać 5-letni staż pracy w rolnictwie (przy wyższym i średnim 3 lata) Staż pracy można zdobyć na różne sposoby - być ubezpieczonym w KRUS(ale trzeba uprawiać bodajże co najmniej 1 ha), lub być w ZUS i prowadzić gospodarstwo nie mniejsze niż 1 ha lub pracować u kogoś w gospodarstwie lub odbywać u kogoś staż Aby prowadzić gospodarstwo na powierzchni co najmniej 1 ha nie trzeba być właścicielem tej ziemi - wystarczy tu dzierżawa czy użytkowanie wieczyste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj