mx_racer

Jak najlepiej uprawić kukurydzd po życie?

Polecane posty

mx_racer    127

Witam w tym roku na jesień mam zamiar zasiać żyto z przeznaczeniem na GPS a na wiosne skosić to i zasiać kukurydze, klasa ziemi to V. Moje pytanie brzmi jak najlepiej to zrobić by kukurydza sie udala czy nawozić obornika na jesień czy na wiosne tuż przed sianiem QQ? Jeśli na jesień to czy sciernisko po życie zgruberować i zasiać QQ czy pierw przyprać i zaagregatować? Jeśli na wiosne tuż przed siewem QQ to czy orać obornik czy go przygruberować? Prosze o porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sowa92    5

ja jak robie po zycie to obornik idzie na jesieni i na wiosne . najlepiej zaorac obornik . pamietaj o tym ze kukurydza po zycie musi miec niskie fao . generalnie to najlepiej siac kukurydze po zycie na lepszych ziemiach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jender2    4

Jeżeli siejesz w regionach co nawiedza susza wiosenna już drugi rok z rzęduja tak jak u nas to nie baw sie w to, nie ma najmniejszego sensu. Żyto może i urośnie i da ładny plon ale z kukurydzy bedzie gówno. Też tak siałem kiedyś ale padało przynajmniej. Teraz nie ma co , sąsiad tak zasiał po życie w tym roku i kukurydza dopiero mu wschodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mx_racer    127

Suszy wiosennej to u nas nie ma w pole u nas wjerzają dopiero na początku kwietnia bo ziemia nie drynowana i zawszs jest długo mokro, a potem zawsze cos tam pada na wiosne. Jak już jest sucho to dopiero w lato. Obornik dawać dwa razy? Prosze o jeszcze jakieś porady bo chce aby to dobrze wyszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jender2 dobrze gada. Ja na jesień siałem żyto dokładnie po 20 września dawałem obornik pod żyto i nic więcej po 1 marca dałem gnojówkę i po 2-3 tygodniach dałem saletrzak ok 400 kg na  ha .kosiłem żyto ostatni tydzeń kwietnia to dało z 1.40 ha 20 balotów 150 cm :D .szybko agregatem potrzaskałem te sciernisko po zycie następnie rozwiozłem obornik ,orka . Na tym pooranym rozsypałem nawóz pod kukurydze dałem 500 kg Polifoski 8 .szybka uprawa agregatem talerzowym i siew kukurydzy był 7 maja . niestety połowa kuku poschodziła a połowa nie dopiero po 3-4  tygodniach po kilku deszczach poschodziła w 100% . teraz miejscami ma od 1,50 do 0,5 m .dałem teraz na dniach oprysk dolistny Elvita 19-20-20 dałem 4 kg na 400 litrów wody i opryskałem te 1,40 ha zobaczymy jaki będzie teraz efekt 2 dni po oprysku sucho było wczoraj ładnie popadało więc dam znać po tygodniu czy coś się lepiej ruszyło . jeśli chodzi o ziemię to jest 4 a ,b  i 5 klasa.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mx_racer    127

Żyto posiane. Chyba na wiosne po skoszeniu poleje to gnojówką przerobie gruberem dam nawoż zrobie agregatem i posieje kukurydze. Jaką odmiane i z jakim FAO polecacie na słabszą ziemie, interesują mnie raczej polskie odmiany i żeby ta kukurydza jakoś w miare urosła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam

 mam ten sam zamiar co mx_racer zasiałem na jesien zyto na kiszonke i własnie teraz zacząłem sie zastanawaiac aby po zycie posiac kukurydze na kiszonek tylko mam problem bo nigdy nie uprawiałem kukurydzy i nie wiem co ile sie daje jaki nawóz jaka odmiana itp. czy mozecie mi pomóc co dac aby był z tego jakis przyzwoity efekt ma byc tego około 1.5h na jesien pod zyto dałem obornik dosc sporo czy pod kukurydze tez dawac? jaki nawóz stosowac?

pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego przemekk800i   powiedz kiedy siałeś dokładnie żyto i ile wysiałeś na 1 ha . po 2 jaka klasa ziemi na tym polu . Pamiętaj ze sianie kukurydzy w puźnijsym terminie moze odbić się na plonie kukurydzy .NIkt nie jest w stanie przewidzieć pogody. kup nawóz Polifoske morze byc 6 lub 8 . jeśli chodzi o dawke nawozu jeśli masz słabszą ziemie 4 lub 5 klase to niema za wiele przesadzać z nawozami .lepiej dać troszke mniej niż za dużo bo puźniej mogą być niezbyt ciekawe skutki . dawkowanie zawsze  masz napisane na workach . Co do odmiany kukurydzy to też nie łatwo dobrać . zawsze dobieraj kukurydze pod klase ziemi i jakie warunki są na tym polu , zwrócić trzeba uwage też na puźniejszy siew bo wtedy będzie inne FAO kuku. możesz dać obornik pod kukurydze .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszzzz    4

ja uprawialem normalnie tak jak pod pierwsza kukurydze czyli obornik potem mocznik i sol a w podsiewacz polidap. z ta kukurydza po zycie to jak z rosyjska ruletka czyli jest duze ryzyko. jak bedzie deszcz to i bedzie kukurydza. w poprzednim sezonie czyli 2016  super mi sie udala kukurydza po zycie sadze ze to  tez duza zasluga odmiany (SY WERENA) 220 fao, byla droga bo z tego co pamietam to 500zl na 80000tys nasion ale na pewno jest warta swojej ceny. do tej pory po zycie sialem polskie odmiany np, kosmo opoka dumka i moge stwierdzic ze byla to tylko pozorna oszczednosc, ponieważ plon byl nizszy do tej wereny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kolego domino5654321 siałem zyto z tego co pamietam to koło 10 wrzesnia 300 kg na hektar klasa ziemi to 4 wiec wmiare jak na nasze warunki. zamierzam skosic na poczatku maja a kiedy powino sie siac kukurydze? w jakim okresie i kiedy ja zbierac? z tego co sie z orientowałem to pod siew mocznik i obornik a do siewniki bo bedzie usługa wsypac jakąś polifoske czy cos takiego. co do nasion to jakies chyba porzadne bede muisał wybrac tak jak napisał kolega wyzej. a czy po siewie nalezy stosowac jeszcze jakies nawozy lub cos takiego czy wystarczy tylko oprysk na chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dobry termin siewu zrobiłeś .mogłeś dać mniej kg na ha . Koś  żyto koniec kwietnia a siew kukurydzy staraj sie jak najszybciej , im puzniej tym gorzej ja kosiłem koniec kwietnia wiadomo szybko uprawa agregatem obornik na to orka nawóz i znowu uprawa agregatem tak że  ja po 5 maja posiałem. Oprysk musisz zrobić obowiązkowo na chwasty najlepiej zrób oprysk po wschodowo. Lepsze działanie na chwasty i czyste pole . możesz dać oprysk dolistnie w odpowiedniej fazie lisci nawóz np Elvita 19-20-20 lub inny 


Ja osobiscie niewalił bym wszystkiego .Tzn obornik był dał jak najbardzej mocznik już nie pod uprawe daj polifoske albo bezpośrednio do siewnika polifoske . a puźniej mozesz dać dolistnie Elvita lub inny  .ale niema co przesadzać za dużo bo jak susza bedzię to sie wszystko pozwija i bedzie klapa .pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Obornik byś dał ale mocznika już nie? Gdyż?

Ja bym zrobił odwrotnie, dając obornik jeszcze bardziej przesuszysz i tak już wysuszoną glebę. 

Polifoskę do siewnika? Mało skoncentrowana, 6 albo 8 musisz dać z 300-400 kg żeby zapewnić fosfor ale potasu i tak mało. Do siewnika najlepiej polidap a pod korzeń sól i saletra bądź mocznik. 

Oprysk najlepiej zaraz za siewnikiem, chyba że będzie sucho. Qq nie cierpi bo jeszcze nie wyszła na powierzchnię, pryskając powschodowo zawsze ją przyhamujesz, mniej lub więcej ale przyhamujesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Damian .przzewarznie jest tak że za siewnikiem nie da się robić oprysku bo sucho.a mamy kiepski klimat . Ja daję obornik oram go na to sypie polifoske 8 około 450 kg na ha . I nic więcej.
Ewentualnie oprysk dolistnie jeśli czeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki chłopaki za informacje teraz dzieki wam mam niewiecej pogląd jak to ma wygladac z tym obornikiem to jeszcze zobacze wybiore jedno z dwóch albo obornik albo mocznik z tej dwójki cos bedzie trzeba dać. rozmawiałem z gościem teraz niedawno i on własnei daje jakis nawóz do siewnika w dawce tylko 150 kg na hektar ale nawóz kosztował go 2500zł za tone ale mówił ze nie szkoda kasy bo to był jedyny nawóz jaki dawał i tylko pryskał jak juz qq zeszła na chwasty niby najepiej wtedy jest. zobaczymy jak to wyjdzie wszystko w praniu. najpierw trzeba czekac aby zyto dobrze urosło smile.png

P.S

jaka odmiane kukurydzy polecacie na siew na kiszonke i jakie dawkowanie. i jeszcze jedno kiedy najlepiej kosić ta kukurydze po czym poznac ze nalezy ja juz kosic?

Edytowano przez przemekk800i

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Bartek13
      Witam. Pragnął bym zaczerpnąć opinii rolników którzy uprawiali kukurydzę na ziarno z hodowli Smolice na jaką odmianę postawiliscie oraz czy jesteście z niej zadowoleni czy byście ją posiali drugi raz.
      Szczególnie interesuje mnie ziarno typu flint ze względu na możliwość wcześniejszego siewu.
    • Przez sztafek#8482;
      jak w temacie. chciałbym wiedzieć jaki gatunek kukurydzy najlepiej nadaje sie pod sieczkarnie? jakią wy siejecie i jaka jest jej cena. pytam bo w przyszłym roku będe siał pierwszy raz i nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia.chciałbym też abyście doradzili jak najlepiej przygotować ziemie pod taki siew. czekam na wasze rady i zalecenia
      pozdrawiam
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj