Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

green    3

Witam

 

Chciałbym zwrócić uwagę zainteresowanych czytelników Forum na nowe, pojawiające się od kampanii 2015 problemy prawne związane z wnioskami o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

 

Jak wiadomo, jedną z nowości od roku 2015 jest wprowadzenie na poziomie przepisów unijnych kryterium tzw. rolnika czynnego zawodowo.   Celem ich jest wyeliminowanie z systemu płatności dużych podmiotów, które prowadząc działalność gospodarczą m.in. w takich obszarach PKB jak: administrowanie wodociągami, stałymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi, świadczeniu usług w zakresie obrotu nieruchomościami,   posiadają w związku z tego rodzaju działalnością znaczne powierzchnie użytków zielonych, które deklarują do płatności pomimo, iż w rzeczywistości działalność rolnicza stanowi dla nich jedynie marginalne źródło przychodu.

 

W przypadku producentów, którzy w roku 2014 otrzymali płatności bezpośrednie na poziomie powyżej równowartości 5 tys. euro prowadzenie jednej z tzw. działalności wykluczonych powoduje brak możliwości ubiegania się o dopłaty, chyba że zainteresowany producent wykaże, iż pomimo zarejestrowania działalności gospodarczej w jednym z ww. obszarów działalność rolnicza nie ma dla niego charakteru marginalnego.

 

W celu wykazania prawa do ubiegania się o płatności bezpośrednie pomimo prowadzenia działalności wykluczonej od roku 2015 producent musi zaznaczyć we wniosku pole nr 8 oraz dołączyć do wniosku odpowiednie dowody, potwierdzające poziom przychodów uzyskiwanych z jednej strony z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, z drugiej z działalności rolniczej.    

 

Powtarzający się problem polega na tym, że osoby prowadzące równolegle działalność w wyżej wskazanych obszarach nie wiedząc o takiej konieczności nie zaznaczyły wspomnianego pola 8 we wniosku i nie dołączyły odpowiednich dokumentów.   W interpretacji ARiMR po wezwaniu do wyjaśnień i stwierdzeniu, że dany wnioskodawca faktycznie ma zarejestrowaną działalność pod jednym z „wykluczonych” kodów PKD płatności są odmawiane nawet jeśli dany producent faktycznie ma dowody na to, że działalność gospodarcza jest w jego wypadku marginesem a głównym źródłem przychodu jest gospodarstwo rolne. 

 

Decyzje odmowne są uzasadniane tym, że wspomniane dowody zostały przedłożone dopiero po wezwaniu do złożenia stosownych wyjaśnień, a więc po ostatecznym terminie do składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2015.   Według ARiMR w terminie musi być złożony nie tylko sam wniosek, ale także wspomniane dowody na to, że pomimo wykonywania działalności w jednym z ww. obszarów rolnik kwalifikuje się do przyznania płatności.

 

ARiMR stoi na stanowisku, że późniejsze przedstawienie dowodów na marginalny charakter działalności pozarolniczej jest nieskuteczne, powołując się między innymi na przepis art. 13 ust. 1 akapit 2 rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) NR 640/2014.

ARiMR wspomniane dowody na marginalny charakter działalności wykluczonej traktuje jako dokumenty stanowiące o kwalifikowalności w rozumieniu tego przepisu, tak więc ich spóźnione doręczenie traktowane jest jako niedozwolona zmiana do wniosku i przekłada się na odmowę przyznania płatności.   -   Jest to interpretacja kontrowersyjna, gdyż z analizy całości regulacji tak polskich, jak unijnych, mających zastosowanie w tego typu przypadkach należy raczej wnosić, że dokumenty te mają status dowodów w postępowaniu, które zgodnie z ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego mogą być przedstawione w każdym czasie aż do wydania decyzji w sprawie. 

W ostatnich tygodniach wszczętych zostało kilka postępowań odwoławczych w tym przedmiocie, co może zainteresować osoby z podobnym problemem.

 

Opisana wątpliwość najprawdopodobniej prędzej czy później trafi na wokandę i zostanie rozstrzygnięta przez Sądy Administracyjne.   Będę na bieżąco informować użytkowników AgroFoto o kierunku orzecznictwa w tej kwestii.

 

Pozdrawiam

 

 

GreenConsult Doradztwo Prawne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

eljasinski    0

Witam.

 

Niestety mam podobny problem. W moim przypadku kwota przekroczenia 5tys euro wynosi 400zł.

Oczywiście jestem rolnikiem aktywnym zawodowo.

Nie dość, że dopłaty bardzo późno to jeszcze te problemy.

Co roku we wnioskach wprowadzane są jakieś zmiany...

Jutro składam odwołanie od decyzji.

Jeżeli będą mieli Państwo jakieś pomocne informacje, piszcie...będziemy wdzięczni.

 

Pozdrawiam.

Rafał

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

green    3

Witam

 

Nie znam szczegółów jeśli chodzi o uzasadnienie odmowy w Pana konkretnym przypadku, ale generalnie z analizy aktualnie toczących się spraw tego typu wynika, że główną kwestią jest tu interpretacja faktu zaznaczenia pola nr 8 i dołączenia wymaganych dokumentów już po terminie do składania wniosków jako takich.  Agencja utrzymuje, że jest to zmiana do wniosku, (co byłoby zgodnie z przepisami niedopuszczalne po terminie), mimo że moim zdaniem rolnik niczego nie zmienia jeśli chodzi o treść swojego wniosku a jedynie dołącza do organu w toku postępowania wyjaśniającego dodatkowe informacje i dowody potwierdzające, że płatności mu się należą.  Za jakiś czas okaże się co na to sądy administracyjne.

 

pozdrawiam

 

GreenConsult Doradztwo Prawne

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez yacenty
   Co się zmieni w dopłatach bezpośrednich w 2017 roku?
   Jakie stawki dopłat bezpośrednich?
   Kiedy trzeba składać wnioski na dopłaty bezpośrednie na sezon 2017?
  • Przez kamil1985
   Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
   Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
   http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost
    
   dlaczego przecież w pierwszym kwartale 2017 roku będzie nabór a pula znowu została zwiększona

    
  • Przez Angelo
   A co powiecie o tym zapisie: (tekst cytowany z najnowszego projektu)

   § 21
   W 2007 r. o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, o których mowa w § 4.

   Czyli:
   § 4
   1. Pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku prowadzi działalność rolniczą, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

   Tak więc, kto nie jest właścicielem gospodarstawa (tzn. przed złożeniem wniosku o MR) to może zapomieć o premii w tym roku!!!
   Co proponujecie robić? Czekać, czy przepisywać gospodarstwo i składać wniosek?
  • Przez kissmy...
   od 5 czerwca można składać wnioski o przyznanie pomocy
   w ramach działania 311 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”
    
   tutaj pojawia się moje pytanie czy w ramach tego działania możliwa jest budowa budynku mieszkalnego przeznaczonego wyłącznie do działalności agroturystycznej (5 pokoi na wynajem)? ja będę w najbliższym czasie ogarniał rozporządzenie oraz opinie doradców z CDR, lecz jeśli ktoś już się nad tym zastanawiał to bardzo proszę o pomoc
  • Przez karolr2
   Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×