grzesio31

kompost z pieczarek

Polecane posty

grzesio31    4

stosowal ktos z Was kompost z pieczarek zamiast obornika? znajomy przeprowadzal badania i wyszlo ze ww kompost ma 0.44 N, 0.25 P2o5 oraz 0.29 K2O. daje tego 20 ton/ha i wychodzi, ze po takiej dawce mamy odpowiednio 88 kg czystego N, 50 kg P oraz 58 kg K na 1 ha

czy ktos moze wypowiedziec sie na ten temat? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pierwsze słysze....kompost z pieczarek :) ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4

ja tez bylem zdziwony jak to uslyszalem ale podobno dziala. gosc chce 500 zl z dowozem na miejsce za 25 tonowa naczepe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

Mój ojciec miał nawet propozycje kupna takiego kompostu :) CZyli 25 ton na ha to bedzie 500zł a 10ton kurzego gnoju kosztuje 500 zł wieć co jest lepsze??.Moim zdaniem to z tym kompostem to ciekawa sprawa nawet :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Kiedyś robili na Discovery kompost z pieczarek i trzeba przyznać, że to ciężka robota, ale kompost był wysokiej jakości. Jak wysypali na pryzmę pieczarki polewali je mocznikiem, wiec to jest raczej mocnym nawozem :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    206

U mnie jest zapier... gnoju z pieczarek na juz w okolicy do wywiezienia okolo 1000 ton za darmo(u mnie jest największa produkcja w kraju pieczarek) nikt nie ma już co z tym robić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

ale widzę ze ktos tu chyba myli pojęcia kompost z pieczarek z pojęciem zuzyte podłoze do pieczarek a to jest akurat różnica - wiec zdecydujcie się o czym jest temat i zmieńcie jego nazwe jeśli chodzi o podłoze


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nasil90    97

to chyba niejest kompost z pieczarek tylko podłorze na którym one rosną czyli słoma z dodatkami wiem bo mój sąsiad to rozwoził jesienią na efekty trzeba poczekać


Massey Ferguson-Uniwersalność przede wszystkim.
mariusz(ZDUN) sprawdzony mechanik polecam.
mirek maszyny sprawdzony sprzedawca maszyn polecam.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja nawiozłem kiedys przez rok jakies 800-1000 ton i rozwalam na jesieni to po scierniskach i orze.Gnój jest wypas ,zboze rosnie o wiele lepiej ,mniej nawozu trzeba dac no i uzupełnia niedobory wapna w glebie.W tamtym roku miałem zasianą pszenice po tej "ziemi" to 9t/h sypała.Ale ja wywaliłem na 2.6 h jakies 150-160 ton tak ze ziemia była czarna.W tym roku mam tam rzepak i juz widze ze bedzie ładny.Ziemniaki bez nawozu rosna pieknie.Po tym gnoju mam najlepsze zboza niz kiedykolwiek mielismy.Tylko to ciagle wożenie mnie meczyło i kosztowało sporo,ale gnoj mam za friko.Na razie nie woże bo mi z tamtej tury zostało jakies 500 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Warto stosować zużyte podłoże po uprawie pieczarek? Jaka może być w nim zawartość skł. pokarmowych? Kiedy jest najlepiej je stosować pod zboża- przed podorywką, orką siewną czy może przed siewem?

 

Temat dotyczy kompostu, może na temat zużytego podłoża z pieczarek powinien zostać założony nowy temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Przed zastosowaniem dałem to do analizy lab. i koles powiedzial mi ze jest to bardzo dobry gnoj,lepszy od obornika krowiego i jesli mam okazje to niech woze to na pole.No i nawiozłem ze mi jeszcze zostało.Raz pod ziemniaki stosowałem na orke przed uprawa i wyrosły piekne zdrowe ziemniory bez grama nawozu.Innym razem stosowałem na scierniska i jeczmien az sie kłasc zaczał ale go Moddusem podratowałem.I to bez nawozu ale dawka ziemi ok 70-80 ton na 1ha.

 

Chciałbym sprecyzowac dokładnie co to jest ta ziemia bo widze rozne wersje. Ten "kompost" to jest ziemia na ktorej rosna pieczarki a przed usuieciem go z hali zostaje on przeparowany parą wodna o temp.150 stopni aby zwalczyc wszystkie grzyby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

znajomy wywiózł mi ze 30ci rozrzutnikówpo 25zł za rozrzutnik z trzepaniem (ma kurniki przy samym moim polu) zobaczymy iel tak naprawde dobrego zrobi ten obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Myślę, że wszytkim chodzi oto samo tylko każdy inaczej to nazywa. To jest podłoże które pozostaje po uprawie pieczarek. I tak jak jest to napisane powyżej, przed usunięciem z hali podłoże jest parowane.

Jakośc tego podłoża może bardzo się różnic, bo jeśli na takim podłożu "dobrze wyjdą" pieczarki to wtedy takie podłoże nie ma w sobie za dużo cennych składników ale zawsze wbogaca glębę w związki organiczne. Czasami jest też tak, że grzyby nie "wyjdą dobrze" i wtedy podłoże nie jest wyeksploatowane i wtedy jest w nim dużo azotu, który jest w dużych ilościach dodawany w procesie produkcji takiego podłoża.

 

Reasumując mogę powiedziec tak, że jeśli ktoś nie ma swojego obornika lub gnojowicy to na pewno warto jest stosowac takie podłoże. Natomiast wyeksploatowane podłoże moim zdaniem ma mniejszą "wartośc" niż obornik. I zależy oczywiście jakie są tego koszty. Są takie miejsca gdzie można dostac takie coś za darmo, bo jeśli ktoś ma duża uprawę pieczarek a nie ma swojego pola lub ma go mało to coś musi z tym zrobic. A z jednej hali kompost jest usuwany średnio co 6 tygodni.


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Trzeba wspomnieć, że ów pieczarkowy kompost to przerobiony przez "grzybki" KOŃSKI obornik.

Przez wiele lat stosowaliśmy taki pod zboża, ale nigdy w dużej dawce.

 

Z kolei mój wujek stosuje go co roku w dawce 300 t/ha pod warzywa (ale na glebie 6. klasy) - efekty są wyraźnie widoczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Chcialbym odswierzyc temat wink.gif Zabserwoaliscie jakis wzrost plonów po zastosowaniu tego kompostu???

bo mam okazje za darmo przywiezc troche tego kompostu.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

Parowanie hali to jest po wywiezieniu podłoża a nie przed. Wiem bo mój kolega ma kilka pieczarkarni.

Wywala podłorze, myje hale i regały a potem jest parownica na czysta halę, i dopiero wtedy nowe podłorze.

A co do samego podłorza to mi nie poleca bo to darma robota, to nie gnój tylko wyrodzony torf z grzybem. Lepiej za te pieniądze kupić 500kg mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Nie będe zakładał nowego tematu więc spytam tutaj. Ile waży takie podłoże spod pieczarek, oczywiście już leży jakiś czas. Bo mam ładowac takie coś i klient chce bym wziął moją dużą łyżkę 2,5m3 a wiadomo ona jest do lekkich materiałów i teraz nie wiem czy dobrze na tym wyjdę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Jesli chodzi Ci o takie kostki z tym podlozem to wazy to z 10kg jak nasiakło woda.


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

On to ma na pryźmie, leży to cały rok. Pytam bo nie chce sobie łyżki pogiąć, mam drugą 1,2m3 mocniejszą ale mówi że się będzie zaklejać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Rozwieźliśmy to na ściernisko dość grubo bo prawie czarno było. Trochę słomy było ale bardziej to taka ziemia torfowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AgroMalz    0

Witam co wiecie na temat obornika pieczarkowego co sadzicie i w jakiej dawce by go zastosowac pod rzepak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja w ostatnim roku brałem taki obornik i po tym czymś są naprawdę efekty. Jest tylko z tym roboty bo trzeba wybierać folie pozostałe z kostek... Ale jeśli chodzi o sam obornik to jest naprawdę dobry nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Jeżeli pieczrkarnia z której bedziesz to brał kładzie kompost 'luzem" to nie ma żadnej foli ... Ja rozrzucam co roku ok 60 ha i efekty są co najmniej zadowalające :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja ten obornik biorę z fabryki która produkuje takowe podkłady pod pieczarki i tam niestety są i folie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj