grzesio31

kompost z pieczarek

Polecane posty

tomin22    0

a ja mam takie pytanie czy od takiego kompostu popieczarkowego nie zakwasza sie ziemia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ma ktoś jakieś doświadczenie w stosowaniu podłoża po pieczarkowego?

pytam ponieważ kupiłem ok 70t i zamierzam po żniwach rozwieźć po ściernisku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

mi właśnie chodzi o próchnicę, ma pójść na III klasę która od conajmniej 10 lat nie widziała nawozu mineralnego i organicznego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darus2    0

W rym roku posypałem ściernię (pocięta słoma) mocznikiem 50kg/1ha i podłożem po pieczarkach ok 30t/1ha i orka, we wrześniu agregat i siew. Zobaczymy co z tego będzie, ziemia 5-6 klasa


TS100
7211, C360, C360 3p
Bizon Super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kojot2385    57

Widzę że dawno się tu nikt nie wypowiadał. Ja u siebie widzę dość dobre efekty ale trzeba tego dać spore ilości. Ja rozwożę to na łąki ze względu na to że drobno się rozsypuje no i trawa ładna po tym rośnie ale tak jak mówię trzeba dość sporo tego nawieźć... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Ja stosuje już z 7 lat i efekty są , zgodzę się z przedmówcą że trzeba stosować duże ilości i jeżeli miałbym za to płacić to bym odpuścił raczej .... jak gdzieś znajdę skład NPK tego kompostu to podam bo kiedyś robiłem próby .....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

odkopię temat.

Piszecie duże ilości, tzn ile na ha?

No i drugie pytanie - da się to roztrzepać zwykłym rozrzutnikiem 3,5 czarna białostocka?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

Ja sypie tak od 30 do 50 t/ha , po czterech latach stosowania na glebach gdzie zawartość P , K była mała , bądź średnia wzrosły do bardzo wysokiej .....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

A w jakiej cenie to zalatwiacie? Czy 450 zl za patelnie 40 m3 z dowozem ok 60 km w jedna strone, to duzo? podloze pieczarkowe prosto z hali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Pytanie czy "czarna białostocka 3,5tony" da radę to sensownie rozrzucić?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Pytanie czy "czarna białostocka 3,5tony" da radę to sensownie rozrzucić?

 

Niki oczywiście że rozrzucisz, ja osobiście nie miałem czasu bawić się w rozrzutniki i wynająłem konkretny sprzęt.

jak będziesz chciał rozwozić przekompostowane podłoże (moje leżało 6 miesięcy i miało dużo wody w sobie) to może być problem z załadunkiem - strasznie się klei do łyżki, a jest za bardzo drobne aby ładować widłami. dawałem 25t/ha i efekt był

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Rozrzuca  całkiem  dobrze  zwykłym  rozrzutnikiem .

Trochę  zostaje  tego  miedzy  łańcuchem  a  burtą i klei  sie  jak  cholera  do łyżki 

 

dawidg2

Na  czym polega  różnica    w  wożeniu  czegokolwiek rozrzutnikiem  3,5  tonowym  -  a  4  tonowym ???


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Raczej niczym. 3,5t nie jest jedno osiowy a 4 dwu? Pewnie też inne walce z tyłu do rozrzucania są między nimi, dwa lub jeden. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Niki oczywiście że rozrzucisz, ja osobiście nie miałem czasu bawić się w rozrzutniki i wynająłem konkretny sprzęt.

jak będziesz chciał rozwozić przekompostowane podłoże (moje leżało 6 miesięcy i miało dużo wody w sobie) to może być problem z załadunkiem - strasznie się klei do łyżki, a jest za bardzo drobne aby ładować widłami. dawałem 25t/ha i efekt był

 

Obornik od krówek czy świnek idzie rozrzutnikiem który mam. Właśnie się zastanawiam czy może w tym roku nie wziąć 2-3 wanny i usypać w pryzmę a w przyszłym roku nie rozwieźć na spokojnie. Nie bardzo chce mi się najmować sprzęt. Wapno rozsypywał nam znajomy, grosze wziął ale jak każdy wie Ci co mają sprzęt to zawaleni robotą dlatego po głowie chodzi rozwiezienie czegoś takiego samemu (nie bardzo widzi mi się rozwozić to pod koniec października, wolę przed jesiennymi zasiewami).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    242

Ja sypie tak od 30 do 50 t/ha , po czterech latach stosowania na glebach gdzie zawartość P , K była mała , bądź średnia wzrosły do bardzo wysokiej .....

Cześć, znalazłeś może wyniki prób tego podłoża ?? Co z presją chorób grzybowych ??

Czytałem kiedyś o boczniakach i tam podczas uprawy grzyby - szkodniki lubią atakować grzyby uprawiane. Pytanie czy ma to później negatywny wpływ na rozwój roślin upwawianych w polu...

Od kumpla wiem, że ktoś rozrzucil to podłoże pod porzeczki to choroby grzybowe podobno "rosły w oczach" tylko nie wiem, czy to info jest na tyle wiarygodne, aby się na nim opierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

muszę dobrze pogrzebać bo dość dawno robiłem .... na pewno jest duża zawartość fosforu , potasu także spora , no i  nie zakwasza . Co do chorób grzybowych to nie mam problemów tyle że uprawiam zboża , rzepak , w tym roku pod groch poszło 80 t / ha . Co do innych upraw to się nie wypowiem bo nie mam doświadczenia ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Tak  naprawdę  to koszt  transportu , załadunku i  rozrzucenia - jest większy niz korzyści ...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal225    14

ciekawe ?? A policzyłeś próchnice jaką wprowadzasz ?? Fajnie było widać różnice przy ubiegłorocznej suszy ...... Powiem tak , jak miałbym za to płacić to może i się nie kalkuluje ale że mam za free to walę ile się da ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Trochę  słomy  ,trochę obornika  i trochę torfu ... Niedaleko mnie jest  pieczarkarnia  i brałem troche podłoża  , ale  musiałem płacić  15 zł  za półkę [ około 2,5- 3  ton]

Jak sie tego nawali na  grubo- czyli ze 30 półek  na  ha- to jakiś  tam  efekt jest , ale sam koszt do zapłaty  to  450 zł +  transport ,  załadunek na  polu na  rozrzutnik  i  rozwiezienie tego po polu   .

Moim  zdaniem  jak już pisałem  koszty przekraczają  korzyści 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja mam w tym roku już przywiezione około 150t (patelnia około 25-30t - koszt z transportem 500zł + załadowanie i rozrzucenie) będę rozwoził po żniwach i daję tylko na pola nowo nabyte - wiadomo po dzierżawach wszystkiego mało w glebie, a zwłaszcza próchnicy. tak jak pisałem daje 20-30t/ha i naprawdę byłem zadowolony z grochu w tamtym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj