Skocz do zawartości
qba333

Koszty utrzymania bydła

Polecane posty

qba333    9

Czesc.

Mam takie pytanko. Ostatnio romawiałem z kumplem na temat takiego goscia ktory trzyma 10 byków bez zadnych matek.Poprostu sprzeczałem sie z nim ze ten koles w ciagu roku nie wyda wiecej na utrzymanie tych byków wiecej jak 10 tys. a kumpel mowi 15tys rocznie musi wyłozyc na to. Ma swoje łaki i pola, kosiarke i owijarke oraz ciagnik z turem. Czy ten koles wyda te 15 tys na takie pierdoły jak koszenie 5ha zboza, paliwo do ciagnika, i produkcja paszy, zakup dodatkow do paszy itp. Liczymy wszystkie rachunki gospodarskie na utrzymanie bykow. Jak myslicie kto miał racje ja czy kumpel??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

Pewnie z 2tyś musli liczyć na paliwo pasze tez nie są tanie, nawozy tez sa drogie wydaje mi sie że koło 10 tyś spokojnie.

 

On ma same byki? czy jałoszki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    9

ma jakies tam mamki ale nam chodziło jak by miał same byki np. ktore kupuje to te 10tys powinno mu starczyc nie. W koncu nawozy nie sa tanie ale on ma troche ma gnojowicy z pobliskiej fermy i tego nawozu nie musi tyle sypac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Adik_ziel    3

Nawet jeśli by sprzedawał byki po 800kg za 4.6zł to ma 3680zł. Niby sie opłaca ale musiał by mieć ich galancie żeby jedne sie sprzeda i żeby już było pare większych ;] ale też długo tzreba czekać żeby urosły do tych 800kg.

 

Kolega sprzedał 2 byki po 950kg i miał z tego parwie 10tyś to sie opłaca ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    9

ze opłacalny to ja wiem bo koles coraz bardziej sie rozwija i tak mniej wiecej co pol roku po jakies 5 byczkow ma troche kupi i troche sie urodzi i jakos sobie radzi. Znaczy jak za 10 byczkow zarobi jakies 35-40tys. to mozna powiedziec ze jakies 8-10-tys idzie na koszty produkcji co nie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    21

Spokojnie zmieścić się w 10tyś ja w podobny sposób chowam na razie 3 byki, ale niedługo powinno przybyć z 3-4 nowe. Osobiście nie posiadam prasy, kupuje byki i jakoś na tym wychodzę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Nawet jeśli by sprzedawał byki po 800kg za 4.6zł to ma 3680zł. Niby sie opłaca ale musiał by mieć ich galancie żeby jedne sie sprzeda i żeby już było pare większych ;] ale też długo tzreba czekać żeby urosły do tych 800kg.

 

Kolega sprzedał 2 byki po 950kg i miał z tego parwie 10tyś to sie opłaca ;]

 

Żeby sprzedać byk nie może mieć więcej niż 24 miesiące, inaczej obniżają cenę o 20-30 gr. Żeby urósł w tym czasie do 800 kg to musi być już dobry byk, pożądanie odpojony. No i nie wiem czy jest sens trzymać do takiej wagi, bykom przy takiej wadze (pow 700 kg)znacznie spada dzienny przyrost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

No niby tak mu dali po 4.6zł to chyba nie jest źle. My trzymamy do 800kg ale za rok nie będziemy już byków chować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wg mnie 4,6 to żadna cena(coś takiego jak 3,3 za świnie). Żeby taka impreza miała sens żywiec powinien kosztować 5-5,5 zł. Ceny ok 4,5 zł są już od 10-12 lat, tylko wtedy środki do produkcji były o połowę tańsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    2

Moim zdaniem nie wyda więcej niż 10tyś :) Ale przecierz byk ci nie urosnie w 1rok :) więc liczmy chociaz 1,5 roku. A to już bedzie 15 tyś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    9

No ze w rok nie urosnie to ja wiem ale szczerze mowiac to my tak sobie gadalismy z kumplem zeby sobie mniej wiecej wyliczyc ile on na sprzedazy ok 10 sz byka moze wyjsc do przodu. Teraz wiem ze jakies 25tys to chyba by mial za taka zabawe na rok. Czyli jednym slowem wole trzymac 10 bykow niz siedziec na kasie w biedronce :) i zarobic mniej niz 1tys. A co swoje to swoje nie zawsze trzeba do roboty isc zwłaszcza jak noc była długa.

Czyli krotko mowiac jestem browara do przodu skoro 10 tys. rocznie trzeba wydac. :):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no 10 tyś wyda zmiesci sie w tym , ale taki byk 800 kilo musi rosna niecale 2 lata przy dobrym opasaniu oczywiscie nie na sianie i wodzie tylko na paszach tresciwych - bialkowych to wtedy sa przyrosty dzienne tylko wlasnie byk powyzej 800 kilo ma slaby juz przyrost pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    9

to znaczy najlepiej to trzymac tak do 700kg bo najszybciej wtedy rosna i cena tez taka przystepna za byka wychodzi. Ale czy ten interes za 5 lat nie zrobi sie taki jak swinie jak sadzicie?? Chyba nie powinno byc wysokich wachan w cenie ale wkoncu włosi przestali brac odsadki a ceny spadły juz troche. Jak sadzicie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    1

Ja trzymam ok 70 bykow,w tym prawie wszystko mieszance,wiec ceileta drozsze,ale duze tez drozej spredaje i lepiej rosna wiec jestem na plusie w porownaniu do hodowcow hf-ow. I ostatnio usiadlem z ojcem i policzylismy jakie mamy srednie przyrosty na dobe i ile zjadaja. Wzialem pod uwage koszt cielakow i mleka oraz pasz. Po dokladnym wyliczeniu wyszlo,ze na miesiac na czysto zostaje z tego ok 3000 zl. Przy czym sprzedajemy zawsze partie po ponad 10 sztuk,wiec mamy lepsza cene. Wiec jak ktos hoduje 10 sztuk to jak na miesiac zostanie mu 450 zl to i tak dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    7

To jaki zysk zostaje na 1 sztuce?

Koszty pasz liczyliście tyle ile kosztuje was ich wytworzenie? Czy po cenie za jaka mogli byście je sprzedać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    1

Do kat@- no zysk wychodzi ze sztuki na miesiac okolo 40 zl zakladajac,ze duze sprzeda sie po conajmniej 5 zl i nic nie padnie,ale przez kilka lat padla nam tylko jedna sztuka,wiec z tym nie jest zle,a 5 zl to cena realna. Pasze policzylem po cenie za jaka moglbym je sprzedac,a nie ile mnie kosztuje,chociaz slomy wcale w koszty nie wliczalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Oj z tym wolnym to tak się tylko fajnie mówi. Jak nie wstaniesz do biedronki to najwyżej cie szef opieprzy, ale jak nie wstaniesz rano do bydła, to czasami możesz się pozbyć polowy, :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

Ja po długiej przerwie zostawiłem sobie teraz trochę byczków. Przez kilka lat miałem tylko same krowy na mleko co się ocieliło zaraz sprzedawaliśmy taki małe 2 3 dniowe cielaki. Ostatnio zostawiliśmy 10 byczków ładnie nawet rosną zawsze chodzi się przy krowach to i bykom się jeść da i gnój wywiezie. Teraz też ostatnio robiliśmy tak że zostawiamy też jałówki zacielamy i te które nam nie pasują sprzedajemy zacielone tak ze 2 3 miesiące przed wycieleniem albo i mniej. Wiadomo że taka jałówka trochę kosztuje ludzie dadzą jeszcze jak widzą ze miejsca w oborze mało mówi się że nie potrzebna bo stan krów jest i trzeba sprzedać i czasem można lepiej na takiej jałówce wyjść niż na byku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DawidMalw    1

Załóżmy, że krowa w swoim nudnym życiu da 9 cieląt, i w tym niech będzie 5 byczków i 4 jałówki. No to ile razy ona sama na siebie zarobi??? Zapewne sporo kasy dzięki niej będzie, bo wyda cielaki na świat, wykarmi je do pewnego momentu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas jest tak trzyma się kilka krów i wiadomo zawsze też będzie cielak dokupuje się do tego jeszcze cielaki które piją mleko od krów także dobrze mieć i krowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×