Skocz do zawartości
kkaammiill89

wcześniejsza emerytura krus

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witajcie. Mam pytanie. Byłem w KRUSie i mam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jednak znajomy powiedział mi, że najpierw przed składaniem jakichkolwiek wniosków o wcześniejszą emeryturę musze przepisać lub sprzedać ziemię. Czy ma rację? Czy ziemię moge przepisać dopiero później? Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Magda_86    21

Tak trzeba przepisać bądź sprzedać bądź notarialnie wydzierzawic na co najmniej 10 lat i dopiero wtedy udać się do Krua.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

dachu127    78

Magda nie pisz głupot. wystarczy umowa dzierżawy, ale na krusoskim druku i trzeba podatek w gminie też przepisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    173

mężczyzna od 60lat i minimum 120kwartałów płaconych czyli 30lat i ziemi musisz sie pozbyć sprzedać przepisać lub dać w dzierżawe na 10laz z datą pewną 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    63

Magda nie pisz głupot. wystarczy umowa dzierżawy, ale na krusoskim druku i trzeba podatek w gminie też przepisać.

Nie jestem pewny czy nowa ustawa o ziemi nie wprowadziła wymogu zawierania umów dzierżawy powyżej 5 lat w formie aktu notarialnego Przynajmniej wcześniejsza wersja ustawy PO-PSL miała taki zapis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morawa16    0

Dzień dobry,

Pozwolą sobie podpiąć sie pod powyższy temat, ponieważ moje zapytanie równez dotyczy przejścia na wcześniejsą emeryturę. 

Pokrótce nakreślę sytuację, mianowicie, mój tato opłaca składki w KRUS 36 lata, w tym roku konczy 60 lat i chciałby przejsc na wczesniejsza emeryturę. Gospodarstwo rolne ma zostać przypisane na brata. Kwestia taty jest raczej jasna i klarna, wszystko sie zgadza. Problem jest z mamą. Mama opłaca składki 24 lata i ma 52 lata. Tato jest włascielem całego gospodarstwa a mama kilka lat temu dostała 3 ha w spadku. W KRUS powiedziano nam, że tato moze przepisac gospodarstwo na brata ale mama nie moze juz opłacac składki KRUS . Jak rozwiązać ta sytuacja? 

Z góry dziękuja za każdą pomocną odpowiedz 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    25

nie może opłacać składki jako rolniczka samodzielnie prowadząca gospodarstwo , ale po przepisaniu na brata on będzie mógł ją ubezpieczyć w Krusie jako domownika. Pod tym kontem dopytajcie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morawa16    0

Rozumiem. Wiem ze istniej tez możliwość zarejestrowania mamy w PUP ale czy wtedy opłacane składki KRUS nie przepadają ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    63

Składki nie przepadną ... ale emeryturę dostanie tylko wtedy gdy uzbiera 30 lat składkowych więc jeśli ktoś zaprzestanie opłacać KRUS przy 24 latach składek to emerytury z KRUS nie dostanie

 

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×