bartekm66

Sorgo spalone opryskiem

Polecane posty

bartekm66    26

Witam

Chciałbym się podzielić z Wami moją smutną historią

Otóż 20 maja zasiałem sorgo. Wszystko ładnie pięknie, wykiełkowało i zaczęło rosnąć.

Wszystko byłoby ładne pięknie gdyby nie chwasty. Zasięgnąłem więc opinij wszechwiedzącego internetu 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/czym-odchwascic-sorgo,44338.html

Zgodnie z radą w artykule zakupiłem rzeczony Lumax..

Niestety po tygodniu od oprysków wszystkie chwasty uschły a razem z nimi także i sorgo :blink: ;[

Mam więc pytanie czy mogę agregatem uprawić pole i posiać sorgo z powrotem czy wsiać inną roślinkę?

Szkoda by 0,7ha stało odłogiem :(

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

no srogo miało już 2-3 liście ... dawka 3,5l/h

ale w artykule pisali że do 4 liści pryskali

jednakże okazało się że roślinki wykazują "wolę życia" część z nich się powoli "odbija" więc postanowiłem zostawić plantację , na nieszczęście jest bardzo sucho ... być może po opadach coś się jeszcze poprawi

Edytowano przez bartekm66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Kilkanaście lat temu miałem podobny przypadek z grochem, opryskany mieszaniną 2 środków od chwastów (nazw nie pamiętam) i po kilku dniach wyglądało że wszystko padło ale groch tylko przechorował i raczej negatywnie na plonie to się nie odbiło. Więc może i u Ciebie jest podobnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

sorgo odżyło! zielone ładne roślinki około 15 cm wysokości! przydałby się porządny opad deszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

To fajnie, bo błędy w opryskach bywają niekiedy nieodwracalne CZYTAĆ i JESZCZE RAZ CZYTAĆ ETYKIETY przed zabiegiem.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rozal22    19

za dużą żeś użył dawkę środka ochrony. trzeba było zmniejszyć na 2l

 

[galleryimg=650963]

Edytowano przez rozal22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

To fajnie, bo błędy w opryskach bywają niekiedy nieodwracalne CZYTAĆ i JESZCZE RAZ CZYTAĆ ETYKIETY przed zabiegiem.

 

Akurat przeczytanie etykiety w tym przypadku niewiele pomoże, bo lumax nie ma rejestracji w uprawie sorga.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nie miałem akurat na myśli tego przypadku ale sam osobiście bym spalił 4,4 ha pszenicy,  wlałem 5 l środku i dolewając drugą dostrzegłem że środek jest na samosiewy w rzepaku  (nazwa środka była zbliżona) i w sklepie wydał mi błędnie względem tego co było na paragonie. Szczęście że w czasie to dostrzegłem (śpieszyłem się wtedy) od tej pory czytam każdą instrukcję przed wlaniem do zbiornika.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

sorgo na dzień dzisiejszy

roślinki ok 1m wysokości ... a miałem przeorać :rolleyes:

post-38781-0-50744800-1468426608_thumb.jpg

Edytowano przez bartekm66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niedawno rozmawiałem z rolnikiem uprawiającym sorgo od kilku lat. Powiedział że swobodnie można w sorgo dawać lumax do 4 liścia w dawce max 2,5l/ha i przez najbliższe 2 tyg nie chodzić na pole żeby się nie denerwować, potem będzie ok.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

stan na dzień dzisiejszy

po zeszłotygodniowych opadach roślinki osiągnęły 1,8-2 m

nieliczne wypuściły wiechępost-38781-0-73631800-1470054564_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
F1Bambergold    17

Mam do was pytanie czy sorgo można siać na poplon bo chciał bym spróbować i czy ono mi nie zmarznie  jak temperatura spadnie poniżej 0 ???

 

Edytowano przez F1Bambergold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

sorgo+ QQ stan na dzień dzisiejszy  ;)  nareszcie się wyśpię B)

dziękuję wszystkim którzy śledzili moje "zmagania"

w przyszłym roku postaram się o obszerniejszą relację , mam nadzieję że już z prawidłowym zabiegiem

 

 

post-38781-0-23133700-1472147734_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekm66    26

sorgo po koszeniu odrasta, zastanawiam się nad pozostawieniem go jeszcze może w Październiku uda się zrobić kilka balotów

post-38781-0-11524300-1473678404_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak bo sorgo zachowuje się podobnie do trawy, będzie odrastać. Czasami niektórzy rolnicy gdy w lipcu jest susza i sorgo za szybko goni z wegetacją je koszą, i potem gdy przyjdą opady to da jeszcze lepszy plon. W Twoim przypadku może być problem, gdy dostanie przymrozku to niestety będzie już koniec.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jannylance
      Basketball Stars is a mobile basketball game developed by Miniclip that offers players a fun and accessible way to enjoy the sport on their smartphones or tablets.  
      Basketball Stars is a fun and engaging mobile basketball game that offers enjoyable gameplay, accessible controls, and a variety of modes to keep players entertained. While it may not offer the depth of more simulation-oriented basketball games, it provides a satisfying experience for casual players looking for some basketball fun on the go.
    • Przez Kevinekk
      Elevate your dating game with the top site for hassle-free connections.
      Real Women
      Optimal Сasual Dating
    • Przez MKMK
      Cześć, ktoś uprawia sorgo na ziarno? Jak to się opłaca? 
    • Przez jano65
      Witam.
      Wszystko zaczęło się od eksperymentów, aż w końcu udało się ( może pierwszemu w Polsce) zasiać i zebrać ziarno sorgo. W 2011r. miałem 3 ha, a zbiory przeszły moje oczekiwania. Może nie osiągnąłem zakładanych 8-9 ton z ha, ale to co zebrałem jak na pierwsze kroki w tym kierunku to był mój wielki sukces. Ciepły pażdziernik pozwolił na naturalne bez desykacji dojrzanie i ziarno po skoszeniu miało 18 proc. wilg. a po suszarni 12 proc.
      2012r. plantacja 6 ha, małe błędy w odchwaszczaniu na początku wschodów, ale to co już teraz jest na polu znów napawa optymizmem.Daje powód do zadowolenia, że mój pionierski krok w siewie tego ziarna nie idzie w złym kierunku.
      Rozmawiałem z ekspertem, który stwierdził, że jeszcze niedawno uprawa kukurydzy w Polsce była marginalna a co jest dzisiaj.
      Dlatego uważam że przy dzisiejszej zmianie klimatu, zastosowaniu odpowiednich odmian nasion, można go w Polsce uprawiać na ziarno.
      Dla zainteresowanych podzielę się tym tematem, przedstawię fotki, oraz wkrótce film.z mojej uprawy. Żniwa przewiduję na konic października.
      Janko
      jgsus@op.pl




    • Przez RolnikPL1214
      Witam 
      Zasiałem Nutri honey po jęczmieniu ozimym 9 lipca i tu pytanie czy Nutri honey ma odpowiednią wysokość na swój wiek zdjęcie robione 4 sierpnia 


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj