szym-lat

Wybór studiów-kierunki potrzebne w rolnictwie.

Polecane posty

szym-lat    0

Witam panowie!
W kwietniu skończyłem technikum i napisałem maturę ( którą prawdopodobnie zdam).
Moim marzeniem była od zawsze praca w rolnictwie. Niestety nie posiadam wystarczającej ilości ziemi do rozpoczęcia wlasnej działalności. Mimo to chcialbym związać przyszłość z rolnictwem, pracując w czyimś gospodarstwie bądź w firmie swiadczacej usługi rolnicze. Z tad moje pytanie (do potencjalnych pracodawców i nie tylko) jaki kierunek studiów wybrać?
Jaka specjalizacja była by pozadana przez pracodawców? rolnik? biotechnolog?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie polecam rolnictwa. chyba że masz jakaś ferme bydła,kur,brojlerow czy trzody blisko domu. jak nie to przeprowadzka z miejsca zamieszkania. jak już kogoś potrzebują to z kilkuletnim doświadczeniem a jak bez doświadczenia to będą chcieli żebyś krowy doil a do tego nie potrzeba studiów: ) (to tylko moja opinia, studenta)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Pomyśl o sobie co byś chciał robić w tym gospodarstwie. Jak pracować na ciągniku to wystarczy prawko. W większych gospodarstwach szukają czasami agronomów, kierowników, ale potrzebne jest doświadczenie. Mile widziane są umiejętności spawania, znajomość mechaniki - ewentualnej naprawy czy serwisu sprzętu. Czyli praktyka, może warto pomyśleć nie o konkretnym kierunku, ale o tym jakie są na danych kierunkach możliwośći praktyk.

Odnośnie dojarzy - podobno są poszukiwani, praca dobrze płatna - wymagana jest systematyczność i wczesne wstawanie.

Praco w gospodarstwie to też gracowanie, obieranie cebuli, usuwanie obornika - tylko zastanów się jeszcze raz co jest Ci potrzebne, aby robić to co byś chciał w gospodarstwie bo prace są różne i do wielu wyższe wykształcenie jest nie potrzebne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szym-lat    0

To że praktycznie większości prac wyższe wykształcenie potrzebne nie jest to wiem... czyli nic nie studiować? W sumie to tak jak chciałem. Choć presja rodziny i znajomych ogromna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Oczywiście jestem za studjowaniem,nowe możliwości, poszeżeniem horyzontów, poznanie nowych znajomych, tylko przydało by się coś związanego z tym co byś chciał konkretnie robić w przyszłości, bo samo sformułowanie "praca na gospodarstwie" lub "związanie pszyszłości z rolnictwem" to za mało żeby coś podpowiedzieć. W praktyce może zdażyć się nak że na studjach poznasz rówieśnika swojego przyszłego pracodawcę i nie będzie się liczyc studjowanie tylko znajomości :-)

Po tym co naipsałeś to rolnictwo lub technika rolnicza i leśna, ale mało napisałeś i dlatego mogę źle podpowiadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szym-lat    0

Interesowało by mnie obsługa stada ale przede wszystkim chyba praca w polu na sprzęcie. Podstawy mechaniki ogarniam. Jak w ogole wygląda sprawa zatrudnienia w gospodarstwach? dają jakieś umowy czy raczej na czarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Do prac podstawowych i sezonowch to raczej na trudno o umowę, ale jako operator sprzętu to raczej normalnie, jak sezonu nie ma lub pada to jednak dla każdego ręczna praca. Wszystko zależy od tego jak się dogadasz - zawsze można znaleść lepszego pracodawcę. Chyba TRiL był by ciekawą opcją dla Ciebie. Na AF jest chyba nawet temat TRiL czy rolnictwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Miałem zamiar zakładać w najbliższym czasie podobny temat, ale przyłączę się tutaj. Obecnie posiadam ok 20 sztuk opasów lecz jeszcze w tym roku chcę dobić do 40 sztuk. Ziemi aktualnie 20 ha ornych i 10 łąk. Swoją przyszłość chcę związać jak najbardziej z rolnictwem, prowadzeniem własnego gospodarstwa lecz nie chcę aby moje życie wyglądało monotonnie dom-obora-pole (obecnie da się moją osobę określić że wszędzie mnie pełno) lecz chciałbym mieć również kontakt z ludźmi.

 

Skończyłem technikum agrobiznesu i pierwszy zamysł był taki aby dalej to kontynuować bo wydaję mi się że jest to kierunek o szeroko pojętym rolnictwie. Spotkałem się również z opinią że agrobiznes jest o wszystkim i o niczym lub, że mam już technika z tego kierunku to żebym dał sobie z tym spokój i szedł bardziej w jakąś specjalizację. Skoro tak to wydaję mi się, że ciekawym kierunkiem mógłby być zootechnik, chociaż obawiam się troszkę, że może to być niezłe wyzwanie dla mnie. Tutaj rodzi się jeszcze takie pytanie, bo słyszałem również że tak jest dużo gadania też na temat kotków czy piesków, a to mnie nie kręci. 

 

Myślę o studiach zaocznych na UP Lublin, bądź UPH Siedlce? Ktoś coś może na temat uczelni się wypowiedzieć?

Jaki wg was byłby najlepszy kierunek dla mnie: rolnictwo, agrobiznes czy zootechnika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na zootechnice nie masz kotkow i psów. co najwyżej jakieś odniesienia ale to raczej rzadko. jest typowo o zwierzętach gospodarskich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lekarz weterynarz poszukiwany w gospodarstwach między czasie mógł byś np. krowy wydoić jak  byś  nie miał innego zajęcia wtedy pracy na pewno by ci nie brakowało takich ludzi właśnie szuka rolnik choć mile widziane dodatkowo umiejętność spawania itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2444

Budowa maszyn i projektowanie na politechnice niezły kierunek


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A po co Wam te studiowanie? Myślicie, że jak będzie mgr przed nazwiskiem to będzie lepiej? G...no prawda. Przykład z mojej wsi: ojciec ma gospodarstwo, jeden syn skończył jakiś tam kierunek rolniczy (nie pamiętam jaki, ale to nie istotne), drugi chodził do technikum elektronicznego, a później studia. Ten pierwszy dostał gospodarstwo, a drugi miał mu pomagać i serwisować maszyny. Tyle, że po tych studiach nie umie nawet żarówki wymienić i do wszystkiego jeżdżę ja. Więc nie wiem po co tracić czas na studia skoro i tak niczego nie nauczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1113

Nie no nie ściemniaj że niczego nie uczą, na dobrej uczelni i dobrym kierunku nabędziesz dużą wiedzę tylko zależy czy ktoś idzie uczyć się zawodu czy tylko studiować.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może na kierunkach rolniczych czegoś tam nauczą, ale na typowo technicznych jest gorzej. A na elektronice to już w ogóle dno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szybkirychu12
      Witam, niedługo kończę swoje studia, ale niezwiązane z rolnictwem. Potrzebuję jednak wykształcenia rolniczego, żeby dotacje dostać i ogólnie móc ewentualnie prowadzić małe gospodarstwo w przyszłości gdyby ojciec mi je przepisał. Myślałem zatem o studiach podyplomowych. Czy ktoś z was może robił taką podyplomówkę związana z rolnictwem, która daje kwalifikacje rolniczą. Czy są też jakieś studia z zajęciami online bo zależało by mi na tym. Jestem z okolic Poznania i na na tym info by mi najbardziej zależało, ale chętnie wysłucham wszystkich.
    • Przez Magda31
      Cześć wszystkim,
      zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże mi w pisaniu mojej pracy inżynierskiej na temat oceny efektów wdrożenia technicznego wyposażenia w gospodarstwach mlecznych.
      Ankieta zawiera 19 pytań i jest anonimowa. 
      Link do ankiety:
      https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPa2Qi8VuNnd1QbGHIlFk2jB8onhGUCSnLLUxCijWbGHLVag/viewform?usp=sf_link
      Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.
    • Przez poziomka
      Moje pytanie brzmi czy warto jest iść na studia rolnicze jeżeli planujemy zostać na gospodarstwie. Czy te studia nam coś dadzą,czy jest to też strata czasu mówię tu o kierunku osobiście nowoczesna hodowla bydła mlecznego. Ale jeśli mieliście jaką kolwiek styczność ze studiami to proszę napiszcie, jestem ciekaw każdej wypowiedzi nie koniecznie związanej z moim kierunkiem może być inny rolniczy.
    • Przez AnnaSkoczylas
      Hej, chcę zacząć studia rolnicze, ale przede mną jest jeszcze rok, muszę napisać maturę i podciągnąć niektóre przedmioty. Jakie szkoły wyższe możecie polecić?
    • Przez Drzeffo123
      Witam Szanowną Grupę,
      zwracam się z gorącą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej folii i mat do ściółkowania do pracy magisterskiej.
      Od razu przepraszam za taką formę, lecz tradycyjne sposoby ( telefon, mail )zawiodły.
      Nie ukrywam, że jest to moja ostatnia nadzieja, by móc dokończyć magisterkę 😕
      Dlatego bardzo proszę o poświęcenie 5 minut z Waszego cennego czasu.
      PS ta ankieta nie ma na celu wywołania burzy, który sposób ściółkowania jest najlepszy, tylko pokazanie aktualnej sytuacji.
      Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety i raz jeszcze przepraszam za taką formę. Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako spam czy inne negatywne działanie.
       
      https://forms.gle/RR45NTp8BuN5nJMx7
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj