Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
peny259    11

do 35m kwadratowych wystarczy pozwolenie z gminy. robisz szkic piszesz w jakim celu ci to potrzebne, gmina daje pozwolenie i możesz stawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

nie trzeba żadnego pozwolenia ani zgłoszenia, a już na pewno nie z gminy, one dawały pozwolenia 30 lat temu. od czerwca można budować wiaty do 50 m2 bez zgłoszenia.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

jestem pewien, siedzę w temacie od kilku lat, a to co jest napisane w linku dotyczy warunków szczególnych np waska dzialka, obszar zabytkowy itp. na wiatę czyli dach na słupach do 50 m2 nie trzeba nawet zgłoszenia, a najlepiej niech zainteresowany pójdzie albo zadzwoni do swojego starostwa. można zrobić ściany, a raczej wypełnienie wsparte na słupach, ale z trzech stron, czwarta ma być otwarta.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro jesteś zorientowany to przy okazji - Jak to wygląda z blaszakiem , powiedzmy 3x5 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

teraz garaże można stawiać na zgłoszenie, ale nie pamiętam czy do 25 czy do 35 m2. wcześniej przy wniosku na zgłoszenie nie mogło paść słowo "garaż" bo bez względu na konstrukcję i powierzchnie wymagane było pozwolenie
i ludzie kombinowali z budynkami gospodarczymi które służyły jako garaże


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli właściwie bez zmian , a m2 zależą czy ma się 1ha czy więcej . Dzięki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

master skoro jesteś zorientowany to napisz  czy dokładnie jest podane

jeszcze czy liczy się powierzchnia dachu wiaty czy jej podstawa( czyli właściwy metraż) bo podejrzewam że 

w naszym praworządnym ;)  kraju interpretacja urzędnicza może mieć z tym problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do 35 m2 można stawiac tylko trzeba zgłosić ale jeżeli na działce stoi dom lub ma stanąc w krótkim czasie to można stawiac do 50 m2 bez zezwolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Czyli właściwie bez zmian , a m2 zależą czy ma się 1ha czy więcej . Dzięki .

 

Bez względu na czy jesteś rolnikiem czy nie możesz stawiać garaż do 35m2 na każde 500 m2 działki siedliskowej, sprawdzałem teraz w prawie.

master skoro jesteś zorientowany to napisz  czy dokładnie jest podane

jeszcze czy liczy się powierzchnia dachu wiaty czy jej podstawa( czyli właściwy metraż) bo podejrzewam że 

w naszym praworządnym ;)  kraju interpretacja urzędnicza może mieć z tym problemy.

 

Liczy się powierzchnia zabudowy, a ona definiowana jest liniami jakie wyznaczają słupy, a nie wypuszczony dach. Znam sytuację gdzie gość sobie zrobił wiaty do 25 m2 na zgłoszenie (wg starych przepisów) i powypuszczał tak mocno dach i podparł zastrzałami, że praktycznie drugie tyle było pod tymi okapami. Długość okapów nie jest określona w przepisach, to jest raczej związane ze sztuką budowlaną.

 

Do 35 m2 można stawiac tylko trzeba zgłosić ale jeżeli na działce stoi dom lub ma stanąc w krótkim czasie to można stawiac do 50 m2 bez zezwolenia.

Zgadza się na działce siedliskowej musi być ta wiata, a siedlisko to działka z budynkiem mieszkalnym. A to co piszesz to jest tzw zaplecze budowy, na nie nic nie trzeba do momentu formalnego zakończenia budowy. I nie myl pojęć, wiata do 50 m2 bez zgłoszenia, garaż do 35 m2 na zgłoszenie.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek745    1

Witam

Też chciałbym postawić wiatę do 50m2. W starostwie się dowiedziałem, że wiata czyli dach i słupy. Żadnych ścian. Tak faktycznie jest czy wystarczy właśnie jedną zostawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Dokładnie tak jest, ale "ścianę" można zrobić wypełniając przestrzeń między słupami np deskami na ryglach zawieszonych na słupach. Wypełnienie między słupami nie może posiadać fundamentu, rozumiesz?


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

Żeby było śmieszniej nie ma definicji wiaty w prawie budowlanym, a to co masz na myśli, czyli słupy, dach i ewentualnie ściany (tylko maksymalnie 3 ściany, żeby nie zrobił się budynek)  to w świetle prawa budowlanego budowla.  Definicja wiaty występuje za to w rozporządzeniu z 1999  w sprawie klasyfikacji obiektów budowlanych i tam jest napisane, ze to szczególny budynek częściowo lub całkowicie pozbawiony ścian.  Wiata może mieć 3 ściany a to co mówią w urzędzie to jak zwykle mieszanka bałaganu w prawie (w 2015 była nowelizacja prawa budowlanego i bałagan jak był tak jest)  i "sobiepaństwa"  urzędników.

 

Ciekawe co by powiedzieli jakbyś w starostwie zapytał na jakiej podstawie prawnej się opierają twierdząc, że mają być tylko słupy i dach

 

Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Co prawda to prawda. Ile głów tyle interpretacji. Tu gdzie ja mam do czynienia z AB to jest interpretacja wiaty taka jak pisałem wyżej tj. słupy, dach i ewentualne wypełnienie wsparte na słupach, a jeszcze rok temu przyjmowali zgłoszenia na wiaty z 3 ścianami...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek745    1

A w ten sposób, ciekawe rozwiązanie. Wtedy rozumiem, że jest to zgodne z prawem.Już byłem zdecydowany na postawienie takiej skoro można bez projektu itp. Te ściany mnie zastanowiły i pojechałem zapytać. Teraz to już sam nie wiem. Żeby to było jasne to inna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Witam podłacze sie do tematu kolegi bo tez mam 2 małe pytanka

1 miedzy stara a nowa obora jest postawiony płot na 5 płyt betonowych o długosci około 12-14m jak wspomniałem płot jest postawiony miedzy 2 oborami wiec sciany mam gotowe i jest pomysł zeby postawic słupy z rury metalowej zrobic dach a z przodu zrobic sciane z drewna kantówek itd zrobic drzwi przesuwne stół paszowy i wposcic tam byki. Czy na taki budynek potrzebuje zezwolenia jak tak to ile sie za takie cos buli ??

czy nie beda sie czepiac ze jedna sciana jest jednoczesnie starym płotem ??

 

2 mam stara drewniana wiate na 3 przyczepy zwykła tylko boczne sciany słupy i dach. ptem dostawiony kurnik i dalej garaz z lat 70tych z drewna czy mogłbym to wszytsko rozebrac i postawic wiate z płyt betonowych ogrodzeniowych typowo na maszyny ciagniki itd mysle ze wymiary jakies 15x6 czy na taka wiate wystarczy pozwolenie czy juz plan ??

a moze lepiej postawic np 2 wiaty po 50m2 czy to juz bedzie  niezgodne z prawem ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej o takie rzeczy pytać w starostwie . Wcześniej na każdą rozbiórkę , czy przeróbkę potrzebne było co najmniej zgłoszenie . Ostatnio przepisy się trochę pozmieniały . Co do płotu z 5 płyt betonowy (o ile mają po 50cm) to już jest nielegalny . Koledzy na AF często podają sprzeczne informacje dotyczące przepisów budowlanych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Najlepiej o takie rzeczy pytać w starostwie . Wcześniej na każdą rozbiórkę , czy przeróbkę potrzebne było co najmniej zgłoszenie . Ostatnio przepisy się trochę pozmieniały . Co do płotu z 5 płyt betonowy (o ile mają po 50cm) to już jest nielegalny . Koledzy na AF często podają sprzeczne informacje dotyczące przepisów budowlanych .

 

Kolego pomyłka płot jest na 4 płyty betonowe wysoki pomyliłem sie

co do starostwa to w moim jest tak ze jak sie pojdzie jednego dnia to dadza druczki ze np tylko zgłoszenie idzie sie odniesc siedzi inna pani i juz sie człowiek dowaiduje ze tak nie mozna i ze trzeba cos tam jeszczze cos jescze i chodzi sie od osła do posła a efektu brak wiem bo załatwilismy z wujem budowe takiej wiatki małej na samochod i warsztacik to kazdy co innego mowił a wszystko sie ciagneło z pół roku

Wiec dlatego pyta m tutaj bo moze jest ktos w temacie i powie jak jest to naprawde a nie ze pojde do starostwa i kazdy inny kit wciska człowiekowi nie mowiac ze kazdy przepisy interpretuje jak chce i sie dopatruje niewiadomo czego w nich

Moze ktos jeszcze sie wypowie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

O dzieki kolego musze poczytac to polskie prawo i zobaczyc co tam nawymyslali.

jak ktos cos jeszcze to prosze pisac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Witam podłacze sie do tematu kolegi bo tez mam 2 małe pytanka

1 miedzy stara a nowa obora jest postawiony płot na 5 płyt betonowych o długosci około 12-14m jak wspomniałem płot jest postawiony miedzy 2 oborami wiec sciany mam gotowe i jest pomysł zeby postawic słupy z rury metalowej zrobic dach a z przodu zrobic sciane z drewna kantówek itd zrobic drzwi przesuwne stół paszowy i wposcic tam byki. Czy na taki budynek potrzebuje zezwolenia jak tak to ile sie za takie cos buli ??

czy nie beda sie czepiac ze jedna sciana jest jednoczesnie starym płotem ??

 

2 mam stara drewniana wiate na 3 przyczepy zwykła tylko boczne sciany słupy i dach. ptem dostawiony kurnik i dalej garaz z lat 70tych z drewna czy mogłbym to wszytsko rozebrac i postawic wiate z płyt betonowych ogrodzeniowych typowo na maszyny ciagniki itd mysle ze wymiary jakies 15x6 czy na taka wiate wystarczy pozwolenie czy juz plan ??

a moze lepiej postawic np 2 wiaty po 50m2 czy to juz bedzie  niezgodne z prawem ??

 

ad.2 Sprawa jest do obejścia w świetle prawa. Stawiasz sobie te wiaty, tylko żeby każda miała te max 50 m2, ale każda musi być niezależna konstrukcyjnie od drugiej. Mogą mieć wspólne pokrycie, ale na wypadek rozbiórki jednej z nich, druga ma stać. Na tym polega ta niezależność konstrukcyjna.

 

ad.1 Co do płotu to do wys 2.20 nie potrzeba zgłoszenia, powyżej już tak. Myślę, że tu bez pozwolenia się nie obejdzie, bo nawet ciężko będzie zakombinować z budynkami gosp do 35 m2 ze względu na odległości z warunków technicznych, ale pierwsze trzeba to zobaczyć. Nie chcę źle doradzić, ale można to zamknąć z tyłu, zrobić dach, a z przodu nie robić ściany tylko zrobić jakieś zagrodzenie. Na lato w sam raz. Kolejna sprawa jaki masz nadzór budowlany w swoim powiecie? Jak jest upierdliwy to lepiej nie ryzykować bo te całe formalność z projektem i pozwoleniami które musiałbyś zrobić przed budową są śmiesznym kosztem w porównaniu z tym co mogą Ci zrobić jak sąsiada zakłuje w oczy i coś się doczepią, a nie będziesz miał żądnego papieru...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

O taka odp mi chodziło kolego wielkie dzieki

Co do sasiadów to mam osoby dosc upierdliwe które lubia sensacje i robic problemy bo sie na nich krzywo spojrzało

Nigdy nie miałem doczynienia z nadzorem ale powiem tak jak u nas na wsi jednego przetrzepali to sie chłopu zyc odechciało.

Co do punktu 2 to chce aby stały tam opasy cały rok nie tylko latem wiec jakas sciana nawet z desek susi byc sprawa wyglada tak płot jest na 4 płyty wiec ma 2 metry wysoki dlugi na 12 płyt wiec 12 metrów + słupy czyli razem jakies 12.5 - 13 metrów sciany szczytnie stanowic beda sciany obor z jednej strony nowej z drugiej starej obory  szerokosc jaka moge dac max to jakies 2.7 metra wiec powinno byc na styk 35m2 myslisz ze da rade to przepchnac??

Co do samego punktu 1 to wystarczy ze miedzy wiatami postawie w srodku murek który jakby je podzieli czy wystaczy np słupy dac do podtrzymania dachy i tez przejdzie

Sorki ze tak pytam ale najgorzej jak jakis głupi przyjdzie i sie do wszystkiego doczepia a chce wiedziec jak w razie W sie tłumaczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mogą być słupy, ale może też być ściana. U wielu którym coś przygotowywałem do zgłoszeń czy pozwoleń takie coś przechodziło. Co do tego budynku to nie do końca tam będzie 33,75 tylko ok 68,31 m2 bo napewno taka płyta ma ok 2 m a nie 1 metr długości plus słupy powiedzmy każdy po 10 cm to wychodzi kolejne 1,20m. Podjedź do starostwa i spróbuj to zgłosić, ale na 99 % nie przejdzie jako budynek gospodarczy, chyba że urzędnik będzie miał jedno oko i na dodatek mocno wczorajszy...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj