Skocz do zawartości
Kamilwierzbiski

Czy można zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?

Polecane posty

Witam!

Ostatnio męczy mnie pewna myśl, kończę gimnazjum, mój ojciec prowadzi gospodarstwo rolne ok 6ha.

Wujek również prowadzi gospodarstwo o powierzchni ok 11ha. Te gospodarstwa mógłbym przejąć, ale mam pewne zastrzeżenia,

Ponieważ chciałbym iść po gimnazjum na ,,samochodówkę'' i od razu po niej założyć warsztat, i pracować jako mechanik.

Ale bardzo mi zależy również aby uprawiać rodzinną ziemię, już pare ładnych lat pomagam dla taty oraz wujka przy gospo.

Czy jest możliwość abym został rolnikiem bez wykształcenia rolniczego? I czy mógłbym pobierać jakieś dotacje rolnicze?

Z góry dziękuje za odpowiedzi! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

pawelek11    15

Dokładnie tak zaoczna i z głowy. Bo bez wyksztwłcenia to o dotacjach nie masz co myśleć i jak będziesz miał warsztat samochodowy jako zarejestrowaną działalność to o młodym rolniku też możesz zapomnieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    411

niż Ty rolnikiem zostaniesz to już żadnych wiekszych dotacji nie będzie np na maszyny. Chyba że myślisz o samych doplatach do pola to.... nawet osły z wiejskiej bez żadnej szkoły je pobierają. pracuj i o nic się nie martw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warsztat to będzie oj spore lata po szkole :)

Będę pracował prawdopodobnie u wujka na warsztacie, chodzi mi raczej o dopłaty młody rolnik itd.

Zrobie zaocznie i mógłbym je pobierać tak?

I czy te dotacje po roku 2020 nie znikają? Wybaczcie zielony jestem, a chcę się dowiedzieć. :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    411

heh tu nie wiadomo co za rok będzie jak unia padnie a co dopiero za 4 lata. jak masz chęci na młodego rolnika no to bez papieru ze szkoły ani rusz z tym że... za chwilę przykładowo zmienia wymagania np odnośnie minimalnej powierzchni i znów się nie załapiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek11    15

Z tego co słyszałem to dopłat do ziemi nie będzie po 2020 a te pieniądze mają być przeznaczone na inne działania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    63

A co ty mogłeś słyszeć skoro tego nawet najstarsi górale nie wiedzą co będzie po 2020 roku Do tego jeśli wejdzie w życie umowa z USA to rolnictwo w całej UE poleci na pysk i długo nie wstanie

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a była by taka opcja żebym był ubezpieczony w krusie załóżmy 3/4 lata mógłbym prowadzić gospodarstwo, sprzedawać i nabywać ziemię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez jestem_z_miasta
   Cześć, 
   mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
   I nie wiem co z tym zrobić. 
    
   Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 
    
   Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 
    
   Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  
    
   dzięki!
  • Przez karol
   Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
  • Przez Aries
   Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.
    
   Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.
    
   Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.
    
   ====================================================
   4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno
    
                              *   *   *
   1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
   W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
   http://www.informacj...ug-nowych-zasad
    
   Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
  • Przez coolman111
   Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?
    
   Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
   Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/
    
   Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
  • Przez Arni
   Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
   Jak to było u was?
    
    
   Pozdro Arni
×