agrofoto

Trudniej o dotacje na zakup maszyn rolniczych

Polecane posty

agrofoto    90

„Modernizacja gospodarstw rolnych” to najpopularniejsze działanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dedykowane dla producentów rolnych. O zainteresowaniu działaniem świadczy liczba wniosków złożonych w pierwszym naborze skierowanym do rolników ze wszystkich branż. O tym, które miejsce w kolejce po dotacje zajmuie konkretny wniosek z 30 wniosków tys. złożonych w ARiMR, decydują kryteria punktowe. Preferowane są inwestycje w budynki inwentarskie, inwestycje służące ochronie środowiska lub zapobiegające zmianom klimatu oraz inwestycje przyczyniające się do wzrostu liczby zwierząt w gospodarstwie.

 

Te kryteria punktowe w połączeniu z wymogiem wykazania wzrostu wartości dodanej w gospodarstwie o co najmniej 10% wskutek realizowanego przedsięwzięcia, zmniejsza szanse na uzyskanie dotacji na proste inwestycje związane z zakupem maszyn.

 

[galleryimg=644557]

 

Potwierdzeniem, że aktualna „Modernizacja…” nie sprzyja inwestycjom w maszyny jest dodatkowo fakt, że kosztem niekwalifikowanym są koszty nabycia maszyn tego samego rodzaju lub przeznaczenia jak rzeczy nabyte w ramach PROW 2013-2020. W praktyce oznacza to, że jeśli rolnik uzyskał dotację na ciągnik rolniczy w poprzednim PROWie, teraz nie może ubiegać się o dotację na ciągnik.

 

Problem z dotacjami na maszyny będą mieli też rolnicy, którzy potrzebują dokonać szybkich zakupów. Aktualny PROW uniemożliwia rolnikom realizację inwestycji po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Zakupy maszyn mogą być dokonywane dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie. ARiMR, zgodnie z zapisami rozporządzenia, ma 11 miesięcy na ocenę wniosków, co w praktyce oznacza, że wnioski złożone w kwietniowym naborze, z dużym prawdopodobieństwem zmaterializują się dopiero na wiosnę przyszłego roku.

 

Wszystkich, którzy planują inwestycje w gospodarstwach rolnych, zachęcamy do kontaktu z Bankiem BGŻ BNP Paribas. Jako lider na rynku agro, posiadający szeroką ofertę produktów dla agrobiznesu, pomożemy wybrać formę finansowania adekwatną do planowanych przedsięwzięć. Dla realizujących projekty z dotacjami Bank polecamy elastyczny Kredyt Unia+, a tym, którym z różnych przyczyn nie uda się skorzystać ze wsparcia unijnego, Bank BGŻ BNP Paribas zaoferuje alternatywne rozwiązania w postaci jednej z najbardziej atrakcyjnych na rynku ofert kredytów preferencyjnych czy też komercyjnego finansowania.

 

Kinga Wąsik, ekspert w Biurze Programów Publicznych i Innowacji w Banku BGŻ BNP Paribas

 

Dowiedz się więcej

 

 

 

imp?type(inv)g(23324594)a(2523776)&key=e

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7
Napisano (edytowany)

Ja natomiast polecam nowe produkty SGB AGRO - także lidera w sektorze AGRO.

 

 

Zupełnie poważnie, kryptoreklamy robią się uporczywe. Ślepota banerowa na AF staje się wskazana.

Edytowano przez Hvb3000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qlopek999    0

Czy ja wiem czy to takie trudne? Wszystko da się załatwić. Wiadomo jak jest :) Nie ma rzeczy niemozliwych ;)

 


Pozdro!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś ma problem z modernizacją to chętnie pomogę, to nie jest w cale takie trudne, ale swoje trzeba odczekać a później pobiegać do Agencji, ale im też jest coś ciężko odrzucić, a tym bardziej teraz kiedy będą dwa uzupełnienia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No i w czym widzisz problem? Bo nie czaję?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

znajomy ostatnio dostał środki unijne na zakup maszyn. trzeba przypilnować dokumentacji ale większych problemów mówił, nie było :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj