qaz12345

zadanie, obliczanie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
qaz12345    0

Witam

Mam prośbę. Mógłby ktoś mi pomóc w rozwiązaniu zadania

obliczyć cenę czystego składnika w nawozie np

Amofoska® 4-16-18
4% N - azot amonowy (całkowity),
16% P2O5 - pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych,
5% P2O5 rozpuszczalnego w obojętnym roztworze cytrynianu i wodzie,
18% K2O - tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie,
4% CaO - tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie,
10% SO3 - trójtlenek siarki w postaci siarczanów rozpuszczalnych w wodzie,
Mikroelementy (Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn) pochodzące z naturalnych fosforytów są cennym dodatkiem do nawozu poprawiającym przyswajalność pozostałych składników.
 
 Nie chodzi mi o wynik tylko sposób obliczenia tego typu zadania  jaką ułożyć proporcję czy coś nie wiem jak się do tego zabrać
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu przyjmijmy że tona nawozu czyli 1000 kg kosztuje 2000 zł.
4 % azotu czyli 0.04. Aby dowiedzieć się ile jest czystego składnika mnożymy 0.04 x 1000 kg.
W ten sposób wychodzi nam 40 kg czystego azotu.
Z kolei aby obliczyć cenę jednostkowa, cene łączna układamy proporcje.
1000 kg - 2000 zł
40 kg - x zł
Uzyskujemy wynik 80 zł dzielimy to przez 40 kg i wychodzi nam 2 zł na 1 kg czystego azotu. Analogicznie kolejne składniki.
Jest to tylko sposób na ogólnikowe policzenie lecz każdy ze składników ma inną wartość a to równanie będzie ok jeśli wszystkie składniki miałyby taka sama wartość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Kolego zle to obliczyles. Skoro w 1000kg masz 40 kg czystego azotu i chcesz wyliczyc cene 1kg azotu w tym konkretnym nawozie to liczysz tak: 40 kg N = 2000zl. czyli dzielimy na 40 i 1kg N w tym nawozie kosztuje 50 zl!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qaz12345    0
Napisano (edytowany)

ok dzięki za pomoc a jak obliczyć gdy wartość jest podana w postaci nie czystego pierwiastka jak w przypadku azotu ale w postaci tlenku jak np dla potasu? Byłbym wdzięczny za rozpisanie tego w postaci proporcji bo nie do końca rozumiem

czyli taka proprocja jest dobra

40kg - 2000 zł

 1 kg - x

wychodzi 50 zł  ?

 

Edytowano przez qaz12345

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qaz12345    0

dobra metoda ale nie będę miał dostępu do tych tabelek wiem że trzeba przeliczyć masę atomową i dalej jakaś proporcja orientuje się ktoś

 

K20 = 39*2 +16= 94 dalej nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzielisz masę atomową potasu przez masę atomową tlenku potasu

czyli (39*2) dzielisz przez 94 = 0,83- to jest współczynnik 

W tym nawozie jest 18 % K2O więc:

18* 0,83=14,94 czystego K

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

W praktyce liczy się tylko NPK (reszte się pomija chyba że profesor życzy sobie inaczej)

4 + 16 (6,98)+ 18 (14,94) łącznie masz 38 - czyli dzilisz cenę 1 dt nawozu przez 38 wynik będzie w zł/kg

czysty składnik w Polsce wyraża się w formie tlenkowej jak profesor uparty to przyjmujesz wg wcześniejszych uwag tzn PK tzn. z masy atomowej i wychodzi że będziesz dzielił cenę 1 dt nawozu przez 25,92.

Ja bym sugerował policzyć tylko składniki rozpuszczalne w wodzie (ewentualnie w roztworze cytrynianu amonu)

W tym układzie przy tego typu nawozach wychodzą znacząco mniejsze ilości fosforu bo tylko 5% (2,18)

Jeśli chcesz wyliczyć cenę każdego ze składników w nawozie to musisz przyjąć cenę nawozów pojedyńczych (formy azotu powinny się zgadzać itd dla PiK)-przy tym nawozie sugeruje

siarczan amonu - 80zł/dt

superfosfat wzbogacony - 150zł/dt - a dla polifosek wg ceny fosforanu amonu (tylko do obliczeń ceny fosforu w takim wybadku wcześniej wypada uwzględnić zawartość azotu...)

sól potasowa - 160zł/dt

ceny możesz dobrać wg własnego uznania

4% azotu a w siarczanie amonu jest 21 tzn 80*4/21= 15,24

16% fosforu a w superfosfacie 40 tzn 150*16/40= 60

18% potasu a w soli 60 tzn 160*18/60= 48

łącznie 123,24

jeśli cena nawozu NPK jest równa to nie ma problemu. Jeśli ten NPK kosztuje np. 140zł/dt to z wcześniejszego wyliczenia wiesz że cena N to 12,4% ceny nawozu tzn że N w tym nawozie kosztuje 17,36 zł (tzn przez 4% to 4,34 zł/kg)

Jak wyliczyłem cenę czytego składnika to wychodzi że lepiej przyjąć do kalkulacji mocznik, a nie siarczan amonu - liczby wyjdą bardziej realne.

Tak czy owak podejrzewam że w zadaniu cenę nawozu za 1 dt wystarczy podzielić przez sumę procentów składników w nawozie (najprawdopodobniej wyłącznie NPK) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez samia
      Cześć! Ktoś zapisany na egzamin w czerwcu w Radomsku? Słyszeliście jak taki praktyczny wgląda? Ile pytań, poziom trudności? Da się zdać? Pozdrawiam! 
    • Przez PeppeRoni
      Witam, widzę często posty z pytaniami o praktyki i staże. Jeśli ktoś ma taki problem, to pamiętajcie, że takie oferty są dostępne też na stronie serwisu pracy gowork.pl. Warto zaglądać, bo naprawdę sporo ciekawych propozycji można znaleźć.
    • Przez sandrii
      jakie są roserzenia w technikum rolniczym w naklu śląskim?
    • Przez Kondrado18
      Kat-T mam pytanie jezeli chodzi o egzamin czy znacie przypadki wsrod osob przystepujacych do egzaminu bo mam stres przed egzaminem zalozmy ze jakis starszy pan ma jazdy na ciagniku ktory zapala sie inaczej a zdaje na takim ktory zapala sie inaczej i do tego dochodzi stres wiec stad moje pytanie myslicie ze na egzaminach zdarzaly sie przypadki ze ktos nie byl w stanie uruchomic ciagnika z gory przepraszam za bledy w pisowni ale na klawiaturze nie moge zrobic polskich znakow
    • Przez Koralina
      Czym trzeba rozpocząć uprawki przedsiewne?
      Orką siewną czy talerzowaniem?
      A może bronowaniem czy włókowaniem?
      Choć te 2 z dołu odrzucam. Potrzebuję wiedzieć tego na jutro do szkoły. Jestem nowa w rolnictwie a sprawy orek mi nie specjalnie wchodzą do głowy. Tata mi tłumaczył ale on by postawił na talerzowanie, a ja wyczytałam na już kilku forach, że to orka. Sama już nie wiem.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj