Fugeo

Badnie pH gleby, wybór wapna pod przyszłą uprawę rzepaku

Polecane posty

Fugeo    281

Witam wszystkich :)

 

W tym roku chciałbym wapnować działki, na których ma być zasiany rzepak ozimy. Obecnie na tych działkach rośnie np. pszenica jara Werbena, jęczmień jary.

Z racji tego, że działki nie były wapnowane pod przedplon rzepaku to w grę wchodzi wapno tlenkowe, które działa szybciej, agresywniej i zalecane jest na gleby, które łatwo się zaskorupiają.

 

Ale przed zastosowaniem wapna chciałbym zbadać orientacyjnie pH gleby. Chcę użyć do tego takiego zestawu

Czy wynik z takiego pomiaru będzie choć w pewnym stopniu wiarygodny?

Kiedy najlepiej pobrać próbkę gleby? Za po zbiorze jeszcze tego samego dnia, czy odczekać kilka dni?

Z jakiej głębokości pobierać próbkę?

 

 

Z tego co wyczytałem to rzepak najbardziej pH na poziomie 5,5-7.

Czy jest jakiś przelicznik dzięki któremu można wyliczyć jaką dawkę należy wysiać na hektar dla danej wartości ph?

 

Które wapno tlenkowe będzie najlepsze? Magnezowe czy tlenkowo-magnezowe?

 

Orientuje się ktoś w cenie za tonę w woj. lubelskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepiej użyj wapno granulowane Grade IV rozpuszcza się błyskawicznie i efekty widać lada moment. Zestaw pewnie jest miarodajny ale zamiast tego lepiej pobierz próbkę i wyślij do stacji chemiczno rolniczej. Podstawowe badanie kosztuje około 15 zł a masz badanie pod kątem wapnia, potasu, fosforu i magnezu no i robione przez profesjonalistów w warunkach in vitro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

A kiedy pobrać próbkę ziemi? Po zbiorze i zabiegu z agregatem podorywkowym?

 

Jaką dawkę na 1 ha należy wysiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najpierw dowiedz się jakie jest pH. Próbkę powinno pobierać się po zbiorach żeby być pewnym że wszystkie mobilne składniki zostały zebrane wraz z roślinami. Tak jak mówisz lepiej pobrać po podorywce ze względu na łatwość pobierania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

A orientuje się ktoś w cenach wapna tlenkowego w woj. lubelskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Pod rzepak na glebach zwięzłych gliniastych , proponuję wapno tlenkowo-magnezowe CaOMgO zawartość tlenku CaO >50% i około 32% MgO. 

 

Na początku zbadaj pH gleby najlepiej w stacji chemiczno rolniczej. Wapno tlenkowo magnezowe jest drogie , ale efekty są niebywałe i zauważalne na polu.

 

przy pH niższym niż 5,5  dawka 2,5 tony na glebach III kl średnio zwięzłych podniesie Ci pH o 1 w górę. Ta cała nagonka na kredę itp ok ale ja pod rzepak ozimy proponuję takie rozwiązanie. Wapno CaOMgO ma w sumie ponad 80% które zrobi swoje a magnez wypiera jony glinu 1,5 raza silniej niż samo Ca. 

Magnez jest bardzo ruchliwym pierwiastkiem w glebie i aby zapobiec jego nadmiernemu wypłukiwaniu zastosowanie pod rzepak jest najbardziej racjonalne.

 

Minus całej tej zabawy wysiew. Pył o średnicy ziaren porównywalny do cementu , cena za 25 ton 360 km transport 5200 zł brutto tyle zapłaciłem za bryczkę Vat 23%. I nie chcę już przereklamowanej kredy 400 zł\t gdyż aby doprowadzić glebę do odpowiedniego pH , trzeba wagowo wprowadzić odpowiednią ilość Wapna w celu wyparcia szkodliwego glinu AL+++, i nie zrobimy tego ilością 400kg super granulatu. 

 

To tyle to moje sprawdzone  rozwiązanie na dostarczenie Mg i poprawę pH.

 

Pozdrooo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj