konio1011

Przepisanie gospodarstwa przez wdowe

Polecane posty

konio1011    100

Witam . Mamy taki problem w rodzinie. Zmarł ojciec i mama ma 48lat . Podobno jest taki przepis ze jesli w przeciągu miesiąca wdowa złozy wniosek w krus to dostanie rente w wysokości ok 800zł gdy skończy 50lat ale trzeba przepisać gospodarstwo lub oddać w dzierzawe? ktoś orientuje się czy jest coś takiego?? Ja za rok konćze studia i pytanie czy mogłaby przepisać gospodarstwo na mnie a ja za rok chciałbym ubiegać sie o młodego rolnika. Jest to do zrealizowania?? Czy nie mając jeszcze ukonczonych studiów dostane dopłaty za ten pierwszy rok?? Czy lepiej oddać w dzierzawe ziemie np wujkowi i dopiero jak skończe studia przepisać na mnie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

co do renty to dowiedz się w krus a jak chcesz się ubiegać o mr to poczekaj z tym przepisywaniem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak zmarł ci ojciec to jesteś współwłaścicielem pola, najpierw musisz zrzez się spadku żeby za rok czy dwa móc ubiegać się  o młodego rolnika.Według prawa już masz ziemię na siebie. Chyba ze coś się zmieniło, tak było kiedyś.

W sprawie renty zadzwoń do KRUS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konio1011    100

Przed smiercia byl spisany testament ze gospodarstwo przechodzi na mame po smierci ojca zeby nie bylo problemow ze spadkiem . Chodzi o przepisanie zeby mama dostala rente wczesniejsza w tym wypadku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Co i jak z przepisem ziemi to idź do notariusza-koszt przepisania 20paru ha to u mnie chcą ok. 2.5k zl. Co do renty po ojcu to nie kojarzę terminu żeby byl. U nas kobieta w krusie powiedziała ze nic się nie należy, dopiero potem doszliśmy co i jak. Składasz papiery do krus i mama dostaje decyzje, nieważne ze ma ziemie na siebie. Kwota renty to składowa dwóch stawek. W przypadku mojej mamy to łącznie ok 950zl wyszło. Dopóki ma na siebie ziemie, jedna ze skladowych jest zawieszona i dostaje chyba niecałe 200zl. Po przepisaniu gospodarki, lub wydzierzawieniu(na min. 10 lat, z rejestracja umowy w starostwie) druga czesc zostaje odwieszona. Matka musi się pozbyć tylko ziemi(oraz jeśli ma na siebie jakieś działy specjalne), zwierzęta np. już może mieć na siebie i otrzymywać te rentę. W praktyce tej renty wychodzi porównywalnie co dostalaby emerytury. Wymogi są chyba co do wieku mamy i nie pamiętam czy o długości oplacania składek nic nie ma.
To tyle z własnego doświadczenia, tylko zaznaczam ze jesteśmy jeszcze przed przepisaniem ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

co się dowiedzieliście? mam też taką samą sprawę, mama ma przyznaną rentę rodzinną, część zawieszona, jutro się może czegoś od notariusza dowiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a wydzierżawić przy przejściu na emeryturę trzeba całe gospodarstwo wraz z budynkami, bo jeśli znajdują się na jednej działce o powierzchni kilku ha, to wydzierżawiamy tą działkę a co z domem na kogo to wtedy stoi, czy może lepiej za wczasu podzielić działkę i budynki zostawić na działce do 1ha?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Niby budynki nie grają roli, tzn. mogą zostać na przyszla rencistkę, tylko oczywiście dzialka wielkość musi mieć odpowiednia. Ja nie mogę mieć budynku mieszkalnego na siebie i jedna dzialka z domem zostaje na mamę, a druga, na której jest budynek mieszkalny i gospodarcze wszystkie podzieliliśmy bo miala lacznie z 5ha. Podzial dzialki przez geodetę u mnie ok. 1200zl za dzialke i z3tyg czekania.
Edit
Geodeta mowil jeszcze, ze przy podziale dzialki, czesc na której jest budynek mieszkalny musi mieć, jeśli dobrze pamiętam, min. 30arow. Inaczej jest więcej papierkowej roboty, a tak bez żadnych problemów.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a za sam dom mieszkalny tak oddzielony dla rencistki to nie będzie jakiś większy podatek w przyszłości? a czy można założyć siedzibę stada nie posiadając żadnych budynków na siebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Za sam dom podatek będzie taki sam jak dla każdego innego. Problem może być przy budynkach gospodarczych, bo za to dla rolnika jest mniejsza stawka. U nas akurat w gminie walka o to była, ale gminie udało się utrzymać niższa stawkę, no ale o to już musisz w urzędzie u siebie spytać, jak to u was wygląda. Co do siedziby stada to nie powiem, bo skoro rencistka może mieć na siebie zwierzęta i u nas nie ma problemu z podatkiem, to zostawiam to na mamę, tym bardziej, ze powoli będziemy wygaszac produkcję zwierzeca. Szkoda sobie dodatkowo komplikować. No chyba, ze będziesz dalej trzymał zwierzęta, to najlepiej od razu załatwić. Myślę, ze ewentualny brak budynków to nie problem, pewnie w ostateczności można to załatwić dzierżawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

na emeryturze z krus nie można mieć na siebie żadnego bydła, a w jakim okresie najlepiej poprzepisywać czy wydzierżawić ziemię, czy to ma jakieś znaczenie co do czasu gdy np. składa się wniosek na dopłaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ale czy ja gdzieś pisalem o emeryturze? Caly czas rozmowa tyczyla się renty po zmarlym mężu matki.
Wlasnosc nie ma chyba wplywu na doplaty, liczy się kto ziemie uzytkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj