Polecane posty

Witam
Mam pytanie dotyczące 12 hektarowego gospodarstwa. .Czy możliwe jest żyć w miarę godnie z takiego opszaru , uprawiając tylko ziemniaki, kapustę, bob? mam możliwość przerobienia budynku na przechowalnie, posiadam sprzed który moim zdanie poradzi sobie bez problemu..Za rok ukończe kurs rolniczy .jeśli chodzi o sprzedaż towaru musiał bym jeździć na giełdę lub szukać odbiorców. jak myślicie da się z tego żyć.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krezus    0

Zależy co masz na myśli godnie ... bez dodatkowej fuszerki na boku... godnie nie sądzę ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

jak kto da radę ;) np obsiać wszystko warzywami ;) np ja mam zboża trawy i chowam kilka byków a tak to dorabiam sobie na różnego rodzaju tzw fuszkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musze się zastanowić czy pchać się w rolnictwo.. Lubie to robić i pasjonuje się rolnictwem, lecz to decyzja na całe życie . Jak juz zacznę to robić to już muszę do końca się tym zajmować. najgorzej jest skakać z kwiatka na kwiatek. Zapomniałem że dodać że jestem młodym chłopakiem który może odziedziczyc gospodarstwo po Ojcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo89    17

Z warzyw da się godnie żyć, tylko pytanie czy znajdziesz ludzi do pracy, i czy będziesz miał do nich cierpliwość. Samemu przy warzywach to się można zaharować.

 

Jeśli rolnictwo to twoja pasja to możesz w to wchodzić, ale jeśli masz jeszcze jakieś inne to najpierw może wypróbuj je, a w razie czego pole zawsze na ciebie będzie czekać. Póki co obsiewaj i zawsze to jakiś grosz wpadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk741    31

jeśli idziesz w warzywa to musisz mieć jednego pracownika na stałe i z dwóch dorywczo samemu nic nie zrobisz wiem bo ten temat też już przerabialem dodatkowo dużo cierpliwosci życzę :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

daj sobie spokój z rolnictwem niewiadomo jak to jeszcze będzie z tym wszystkim, wydaje mi się że to mały areał 12 h, by godnie żyć, ja mam 10 h i musze dorabiac jako kierowca a mam młode ziemniaki i wiekszosc zboża jedynie z młodych ziemniaków jakis pieniadz jak sie uda, ale trzeba miec deszczownie i roboty sporo, a ze zboża niema prawie nic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

12 ha to ta naprawdę mało i nie traktowałbym tego jako źródła utrzymania,a raczej hobby czy też formę posiadania własnych roślin czy w przypadku hodowli bydła lu drobiu mięsa lub jego późniejszej sprzedaży z zyskiem. Bez dodatkowej pracy można sobie po prostu nie poradzić,szczególnie zimą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robo1980    58

Wszyscy narzekają że nic się nie opłaca a co chwile nowe maszyny w okolicy się pojawiają o ziemie się prawie biją.Dziś byłem oglądać cielęta to kupujących dwa razy tyle co cieląt i przepychanki na samochodzie cena kosmos cielęta dychają ale wszystkie poszły w kilka minut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie jest w stanie stwierdzić jaki obszar czy ile ha jest potrzebnych do tego aby się utrzymać i wyżyć,bo każdy przypadek jest inny. Wszystko zależy na co się nastawiasz itd,jakie maszyny posiadasz. Pytanie jest moim zdaniem zbyt ogólne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

Być może Ci którzy doradzają, ze sie nie opłaci nie chca miec konkurencji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kicki12    69

Dokładnie kolego wyżej jak sie zapytasz czy się opłaca to co drugi ci powie że nie , a jak tylko kawałek ziemi się w okolicy trafi to po 50 tys za hektar jest w stanie wyłożyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Koledzy rozejrzyjcie się wokoło siebie ile jest takich gospodarstw do 20 ha i zobaczcie jak prosperują czym się zajmują, bo uważam że po części nie ilość ziemi jest ważna ale jej klasa jak i wiedza i zapał zarządzającego. A mówienie że się nie opłaci i zysku nie ma to po co robić a może jeszcze dokładać trzeba. Znajomy twierdzi że od kilku lat dokłada do trzody ale kilka ha dokupił, pytanie z czego do nich dokłada?

 

Znam gospodarstwo które ma ok. 20 ha ziemi III/IV klasy i pieniędzy brak (ale pracować się nie chce), zaś drugie ok. 15 ha ziemia od IV do VI (lotny piasek) i wiadomo łatwo nie jest ale jakoś idą do przodu.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj