Zaloguj się, aby obserwować  
przemal_1989

Płodnośc krów

Polecane posty

gosc1    2

też dzięki za informacje: Luke16. zdecydowaliśmy że bliźniaczki zostaną, a później zobaczymy - mam nadzieję że będzie OK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio właśnie rozmawiałem z weterynarzem na temat blizniaków.

Powiedział że jak są dwie jałoszki to w niczym nie przeszkadza.

A jeżeli jest byczek i jałoszka to jałoszka sie może tylko wtedy ewentualnie zacielić jak będą dwa łożyska.

A jak już w jednym łożysku to powiedział lepiej sprzedać i kupić hodowlaną i mieć pewność.

 

Jak nie jesteście pewni czy wyszło całe łożysko to wlejcie wody do niego i jak będzie sie wylewać woda to znaczy że coś zostało jeszcze.:P


Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Na płodność krów ma bardzo duży wpływ Beta karoten bardzo dużo znajduje sie go w marchwi właśnie, ale w naturalny sposób krowa czerpie go ze słońca i jeśli krowy są normalnie wyganiane na pastwisko to zapas tego składnika jest obecny w krowie do ok stycznia potem trzeba go dostarczać w postaci witamin.

 

Ja również miałem i mam problemy z zacieleniem, a dokładnie nawet z rują krowy nie pokazują jej, trzeba bardzo dokładnie obserwować. Stosowanie hormonowa zawsze coś pomaga, czasem pomagają płukanki macicy żeby wypłukać pozostałości po porodzie jakieś stany ropne i zapalne.

 

Sprawa nasienia wygląda tak ze Łowicz nie jest najlepszy ale najbardziej dostępny chyba, najlepszym sposobem by było kryć naturalnie czyli bykiem, mieć dobrego byka i wtedy wiadomo dawka nasienia jest porządna a nie oskubana :D i jak zrobi byk to żaden inseminator tak nie potrafi :D


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa a jak ten problem rozwiązujesz co do płodności bo w necie jest kilka produktów które jak rekomenduje producent poprawi i to w dużym stopniu płodność. Jak Ty uporasz sie z tym problemem??


Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Narazie jeszcze sie nie uporałem i dlatego mnie denerwuje. Jeszcze jednym z aspektów słabej płodności i ukrytej rui jest wydajności mleka jeśli krowy dają dużo mela to jest gorsza płodność, Wiadomo teraz każdy mleko "pędzi" stosując przy tym dużą różnorodność w żywieniu i w sposoby sztuczne uzyskuje sie efekty. Krowa przy wysokiej produkcji nie myśli o cielaku tylko o tym żeby dawać mleko i my jej w tym pomagamy. I dlatego ciężko jednoznacznie połączyć to żeby było dobrze i trzeba kombinować.

 

Podstawo jest codzienna obserwacja każdej sztuki z oddzielna, dużo krów mają ciche ruje, skrupulatne pilnowanie terminów rui i ewentualnych powtórzeń. Literatura bardzo duzo o tym problemie pisze nawet w przedostatniej TopAgrze jest artykuł w dodatku TopBydło. Bardzo cenne wskazówki tam sie znajdują i dość zrozumiale wyjaśnione dlatego polecam to.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Nie wiem czy aż tak ma w pływ beta karoten bo ja był taki okres że dawałem taka dodetek z dolfosu betakaroten +coś tam jeszcze nie pamietam i nic nie polepszyło teraz daje z Josery Lacto plus Keragen i efekty są widoczne no i jeszcze mam swój kontener z nasieniem i inseminuje weterynarz opiekujący się moim stadem i efekty są

 

U mnie były spore problemy z cystami na jajnikach

 

Po 2 -3 tyg badamy USG na cielność

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Piotrze wszystko zależy od producenta i jakości dodatku jeden ma więcej jeden ma miej i zależy w jakiej formie to jest wytworzone bo nie w każdej postaci krowa odpowiednio przyswaja składniki.

 

A powiedz ile taki badanie USG na cielność kosztuje. Też o czymś takim myślałem tylko nawet nie wiem czy u nas ktoś to robi.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

To co pisze to było chyba betakaroten +drożdże a swoją drogą normalne witaminy

 

Ile kosztuje badanie USG to ci nie powiem bo ja płaca raz na jakiś czas jak nazbiera się wiecej kasy weterynażowi

 

Samo urządzenie kosztuje w granicach 20000-30000 zł zależy jaki producent nieraz nawet jak dobrze się trafi to widać jak serce płodu bije

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Ale chyba i zwykłe stare naturalne sposoby skutkują, tylko napewno trochę czasu pochłaniają, Widzę cena urządzenia jest sporawa wiec nie każdy weterynarz takie coś posiada, a jeśli nawet już ma to i cena jego jest ładna.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witek    2

Jesili chodzi o USG to mozna zakupic polski produkt z firmy Dramiński koszt ok 25tys ale WARTO !!!!


2-08-2007 3400gram 52cm to mój Kacperek

12-07-2008 2831gram 43cm to moja Oliwia

2008-04-01 Firma Wit-Rol rozpoczyna działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4
Ale chyba i zwykłe stare naturalne sposoby skutkują, tylko napewno trochę czasu pochłaniają, Widzę cena urządzenia jest sporawa wiec nie każdy weterynarz takie coś posiada, a jeśli nawet już ma to i cena jego jest ładna.

 

Tylko  w tak wczesnej fazie ciąży  inaczej nie da rady stwierdzić ciąży

 

Piszesz że masz ciche ruje  a jeżeli   zobaczysz  i zainseminujesz to jak skuteczność pokrycia ???

 

Moze przyczyna problemów leży gdzie indziej  , krowy masz pod oceną  ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Obory nie mam po oceną, i to może być błąd. A skuteczność rui w niektórych przypadkach jest fatalna, Nie wiem gdzie szukać problemu, moze tu ze moje bydło cały rok stoi na uwięzi, W tym roku bede robił wybieg aby codziennie ze 3-4 godziny mogły sobie pospacerować. Ale z kim bym sie nie zgadał to kazdy narzeka na zacielenie.

 

Problem moze jeszcze być w nasieniu jakim inseminuje ono jest z Łowicza a ostatnimi czasy trochę sie popsuło to nasienie.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

U mnie też cały czas są krowy w oborze ja biore nasienie ze SHIUZ Bydgoszcz

 

Nie masz masz jakichś problemów z pokryciem potrzeb energetycznych krów wysoko wydajnych ??

 

Ja miałem taką krowe ze myślałem że zdechnie miała takie naloty drgawek , przez 2 tyg kroplówka co dzień 2 flaszki glukozy i wapno na wieczór , w południe z Overa taki preparat Lacto plus a rano ketomix , oczywiście combivit , A+D3 pare razy , Vetahepar na wątrobe i co dziwne krowa zaczeła jeść a dziwniejsze że przy pierwszej ruji pokrylismy ją i załpała i na dodatek ma najmniej komórek na oborze

 

Stosujesz jakąś stymulacje hormonalną ruji ??

 

Dobre efekty na takie problemy daje też domięśniowo Minerasol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Nie które hormony dostają, i teraz czekam na efekt. zobaczymy co bedzie, raczej z energia to chyba nie powinno byc problemu, Ale ty pewnie masz na systemie wolnostanowiskowym,

 

A o co chodzi z tym Minerasolem jakie to ma działanie, i jaki skład. za co ten srodek odpowiada.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Ja mam na uwięzi

 

Nie miałem czasu sprawdzić składu tego minerasolu

 

Jak podawałeś hormony to patrzył wterynarz na faze cyklu rojowego ??

 

Dzisiaj przyszło pisemko z mleczarni ze cana w dół :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czy to możliwe żeby jałówka nie była cielna, tzn ma termin na początek maja, nie bydłowała ani wogóle takich oznak nie miała więc byliśmy pewni że jest cielna, a (była inseminowana) no i jest miesiąc do porodu a jałówka srom ma mały, wymie malutkie i prawdopodobnie nie jest cielna????

Była dokłądnie obserwowana i absolutnie żadnych oznak ruii nie miała, więc czy to tylko tak może wyglądać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

nom jak najbardziej mozliwe:) trzeba było sprawdzic cielnośc przez weterynarza


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarolek19    0

Ja moge sie pochwalić że dziś o godzinie 15.05 wycieliła mi się krowa mam jałóweczke zapłodniona była przez Byka

kolor Czerwono-Biały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok ale nie mamy sie tu chwalic tylko pomagać sobie w uporaniu sie z problemem płodności krów. No ale gratulacje z tego powodu


Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0
A powiedz ile taki badanie USG na cielność kosztuje. Też o czymś takim myślałem tylko nawet nie wiem czy u nas ktoś to robi.

Ja też badam regularnie stado od 35 dnia do 2 mies. Mam pewność że jest ciąża albo jej nie ma. Koszt to około 15-25 zl, zależy od wielkości stada.

Ja podaje estrofan do wywołania rui, ale problemy z cialnością są dość skomplikowane. Dużo zależy od stanu macicy, ogólnego zdrowia, czy są cysty. Generalnie od żywienia. Nie da się tego tak łatwo naprawić. Proponuję pogadać z wetyrynarzem specjalistą od rozrodu. Szkoda ze nie masz stada pod oceną, coś było by widać na moczniku.

Kucharz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimny90    1

U mnie tez sie regularnie bada krowy czy są cielne. Facet który to robi potrafi wykryć cielność od 2-3 tygodni po inseminacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laki    0

Drodzy koledzy w moich okolicach jest też ten sam problem, że nasze krasule ciężko się zacielają albo wcale, ale już wiadomo, na 80% jaka jest tego przyczyna a mianowicie, cały problem zaczyna się od żywienia a główną paszą w żywieniu krów jest kukurydza,która w ostatnich latach obfitowała w głownię kukurydzianą. Dla przykładu podam, że mam sąsiada, który żywi krowy kiszonką z liści buraczanych + wysłodki buraczane, sianokiszonki, kiszonki z żyta, suche siano i pasze treściwe i on nie ma żadnego problemu z zacieleniami. Dodam jeszcze, że czytając wasze posty zauważyłem, że jest wśród nas kolega ZETOR 5321, który właśnie żywi krówki kiszonką z liści buraczanych i on nie ma problemów z zacieleniami.


Moje koniki to:
Zetor Proxima Plus 10541

Zetor 7211

Ursus c-330 !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Też dołanczam się do pytania co zrobić aby krowy sie zacielały. Mam z tym ogromne problemy. Żywione są zarówno kukurydzą, jak i liściami buraka, sianokiszonką ipt i krowa średnio zaciela się za 4-5 razem i to jeszcze po kilku wizytach weterynarza. Mieszkam 10 km od Łowicza więc dużego wyboru w nasieniu nie mam. Własnie robie wybieg wiec mam nadzieję że to trochę poprawi sprawe ale narazie jest tragedia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Czy ten weterynarz badał macicę na cysty? Masz kontrolę powycieleniową? Jak jest stan macicy?

Czy ten inseninator jest dobry, czy tylko doświadczony? Sprawdz czy trzyma temp grzania słomki itp rzeczy.

Czy masz ciche ruje na stadzie czy się wyraźnie bydłują?

Jak z somatyką?

W którym miesiącu zacielasz?

Głownia może być powodem, ale niekoniecznie

Jak napiszesz coś na te tematy to trochę może się rozjaśni, teraz to wróżenie z fusów

 

Ja po 2-3 razie pokrywam bykiem, szkoda czasu i kasy na pokrywanie 5x słomką. Już nawet nie chodzi o koszt słomki, tylko długi okres między wycieleniowy.

Pozdrówka

Kucharz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Sory że dopiero teraz odpisuje ale nie miałem czasu.

Więc tak: Najgorsze jest to że weterynarz je bada i wszystko jest w porządku.

Inseminator.. no cuż cieżko pwoiedziec czy jest dobry czy nie już parę lat tym sie zajmujei zawsze robi w naszej okolicy ale rozmawiałem z kilkoma innymi osobami gdzie robi inny inseminator i też są problemy.

 

Cichych rui nie ma wszystkie wyraźnie pokazują.

zacielam znaczy zaczzynam zacielac w 2 miesiącu po wycieleniu. Oczywiście są robione płukanki w razie potrzeby. Jeśli chodzi o zcielanie bykiem tom nie ma takiej mozliwości z tego względu ze nikt u nas byków nie choduje wszyscy korzystają z usług inseminatorów.

 

No to chyba wszystkie odpowiedzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj