Skocz do zawartości
LukaszMC

Nowy rolnik, pytania o dotacje i uprawę

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
NOWY
LukaszMC    0

Dzień dobry,

w grudniu ubiegłego roku odziedziczyłem gospodarstwo 8ha, i w wieku 40 lat zostałem rolnikiem (mam już numer producenta i KRUS od stycznia). Gospodarstwo od kilku lat nie było użytkowane i mocno zarosło samosiejkami. Nie mam doświadczenia ani wykształcenia rolniczego, ale mam chęci i staram się douczyć samodzielnie na tyle na ile mogę.
Mam prośbę do forumowiczów o ocenę mojego planu działania, uwagi do pytań i ewentualne wskazanie błędów w moim rozumowaniu.

Dane gospodarstwa:
lokalizacja: kotlina Kłodzka, na wysokości ponad 500m npm, obok lasu(sarny, dziki, jelenie), na razie leżą jeszcze resztki śniegu.
Powierzchnia: 8ha w tym PS-V = 3.5ha, PS-VI = 1.66ha, R-V = 2,88. Kompleks owsiano - ziemniaczany górski, owsiano - pastewny górski, użytki zielone słabe i bardzo słabe. Przepuszczalność gleby słaba - gliny i pyły lub średnia - piaski i skały lite silnie uszczelnione, obszar zagrożony erozją wodną. Całość jest w terenie ONW typ górski.

Plan działania.
Systematycznie ar po arze karczować samosiejki (duża część już wykarczowana, ale zostały korzenie), wyorywać karpy korzeni(spych ze zrywakiem), wyrównywać pole, i na bieżąco siać komonice zwyczajną zaprawianą nitraginą (dużo martwicy wyciągniętej z korzeniami). Wybrałem komonicę bo zapobiega erozji, może nie będzie chętnie wyjadana przez sarny(w czasie wzrostu gorzka), może rosnąć w górach i na glebach wadliwych. Komonicę planuję przekopać na wiosnę. Zakładam że "naprawa" zajmie mi 4-6 miesięcy(koniec w sierpniu-wrześniu) w zależności od pogody. Docelowej uprawy jeszcze nie wybrałem ale raczej ekstensywnie i eko.

Pytania odnośnie uprawy i dopłat.
Czy komonice siać rzutowo, czy w rzędach (ręcznym siewnikiem do warzyw)?
Czy siać czystą komonicę czy mieszać np. z nostrzykiem białym i koniczyną białą drobnolistną.
W COBORU jest tylko jedna odmiana komonicy - Skrzeszowicka, która jest nie do kupienia, czy jeżeli kupię odmianę LEO Barenbrug to czy można dostać dopłaty.

Zakładając że wniosek złożę w maju, i do 15 maja uda mi się obsiać 2ha, do 15 czerwca kolejne 2ha, do 15 lipca 2ha, a w sierpniu resztę, to do jakiego obszaru mogę/powinienem wystąpić o dopłaty - do 6ha?
Czy obszary będące pastwiskami (PS-V i PS-VI) kwalifikują się do dopłat za wysokobiałkowe? Co ewentualnie warto, lub powinienem z nimi zrobić?
W lutym skończyłem 40 lat - i z tego co rozumiem kwalifikuję się na dopłaty dla młodego rolnika - pytanie czy tylko w tym roku czy w następnych 4 latach też.
Czy prawidłowej jest poniższe wyliczenie że przy 6ha dostanę dopłaty:
(JPO + TUZ + ONW + Młody rolnik + wysokobiałkowe) * 6ha + płatność dodatkowa * 3ha
Czy jeżeli w przyszłym roku (będę miał 41 lat) będę uprawiał 8ha to dostanę płatność za młodego rolnika, i czy do 8ha czy do 6ha o które np. wystąpię w tym roku, czy może nie dostanę bo będę miał 41 lat?

Starałem się streszczać, ale trochę tych pytań jest. Czy może można gdzieś skorzystać z doradztwa bezpłatnie, czy lepiej jednak pytać praktyków na forum?

Pozdrawiam,
Łukasz

daremw    128

Dużo pytań aż pisać się nie chce...
Płatność dodatkowa dla młodego rolnika obowiązuje do 40-tego roku życia, masz 41 to już nie dostaniesz.
Pastwiska (rozumiem że trawy) nie są wysokobiałkowe i płatności tej nie dostaniesz. Muszą być rośliny w czystym siewie czyli sama lucerna lub kończyna, lub co tam sobie wymarzysz

Jak to jest żeby dostać dofinsawowanie jako młody rolnik czy trzeba miecz 10 hektarów swojego pola czy też można dostać jak się ma dzierżawy ?

Wiadomość z agroFakt.pl

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez yacenty
      Co się zmieni w dopłatach bezpośrednich w 2017 roku?
      Jakie stawki dopłat bezpośrednich?
      Kiedy trzeba składać wnioski na dopłaty bezpośrednie na sezon 2017?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Angelo
      A co powiecie o tym zapisie: (tekst cytowany z najnowszego projektu)

§ 21
      W 2007 r. o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie osoby, o których mowa w § 4.

Czyli:
      § 4
      1. Pomoc przyznaje się osobie fizycznej, która w dniu złożenia wniosku prowadzi działalność rolniczą, jednakże nie dłużej niż 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku.

Tak więc, kto nie jest właścicielem gospodarstawa (tzn. przed złożeniem wniosku o MR) to może zapomieć o premii w tym roku!!!
      Co proponujecie robić? Czekać, czy przepisywać gospodarstwo i składać wniosek?
    • Przez kamil1985
      Młody rolnik w 2017. Jak skorzystać, kiedy nabór? Ciąg dalszy dyskusji z wątku 
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/88807-m%C5%82ody-rolnik-2016/
      Szukasz więcej informacji o programie Młody Rolnik? Rozwiązania wszystkich problemów znajdziesz w wątku
      http://www.agrofoto.pl/forum/topic/2868-m%C5%82ody-rolnik-nowe-zasady/page-1590?view=getlastpost

dlaczego przecież w pierwszym kwartale 2017 roku będzie nabór a pula znowu została zwiększona

• Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?