Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
David551    0

Słyszałem że talerzówka strasznie rozmnaża perz.

A czy Gruber też rozmnaża?

Czy w jakiś sposób pomaga zlikwidować perz?

Wiem że najlepiej ,perz zlikwidować stosując opryski

ale nie ma co tak też ładować chemie w pole.

Proszę o opinie z własnego doświadczenia.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
same110    72

Gruber podcina korzenie roślin.Kiedyś zeby zwalczyć perz bronowano.na.kupy i palono perz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikAdi    29

Ja mam grubera i nie zaperza pola (ale wiadomo niczym tak się nie zrobi, żeby nie było tego perzu). Tyle, że mój nie ma z tyłu talerzy tylko same łapy. Pole pryskam randapuje około co 5lat. :) W tym roku kupiłem pole co było uprawiane agregatem talerzowym 3 lata, to ciągnik pługów nie mógł uciągnąć tak zaperzone. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Co z tego że gruber podcina korzenie jak perz regeneruje się po większych uszkodzeniach. Z resztą jak sie perz rozprzestrzeni to gruber i tak się będzie zapychać. Jak ktoś chce się bawić w mechaniczne zwalczanie to tradycyjna podorywka i później agregat bądź brony. Ale sukcesu nie wróżę, chyba że w przesuszaniu pola bo zabieg trzeba wykonać kilkakrotnie. A za rok na 99% pojedzie się na to pole z glifosatem i z politowaniem wspomni to zeszłoroczne rodeo i puszczanie paliwa w powietrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na perz to tylko jeden i skuteczny środek 4-5 litrów glifosatu na hektar i po problemie. Przy obecnej pogodzie i temperaturach i ilości opadów to zachowanie jak największej ilości wody w głębie jest na wagę być albo nie być.
Także czy to gruber czy talerzówka to bez chemii na perz nie wyobrażam sobie pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Stara metoda usuwania perzu - po żniwach podorywka pługiem, talerzowanie na krzyż, odczekanie do do momentu aż porozcinany po talerzowaniu perz zacznie rosnąć ( tzw. szczepienie ) i głęboka orka z przedpłużkami ( na jesieni, solidnie możliwie najgłębiej przyorać ). Młody perz nie jest w stanie przetrwać głęboko w glebie. 

Obecnie ta metoda jest trochę zmodernizowana - przed orką na odrastający perz idzie chemia:)

Gruberowanie pola aby eliminować perz to musiałbyś używać starego grubera co ma małe i gęsto rozstawione łapy aby ten perz wyciągał z ziemi ale ja bym chyba się zagotował jakby przyszło mi w ten sposób walczyć na polu i co chwilę zatrzymywać się bo zapchało:) Gruber na ściernisko czy to z podcinaczem czy bez nie wiele już pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
David551    0

Dzięki koledzy za rade.Ale jeszcze jakbyście mi powiedzieli czy gruberowanie rozmnaża bardziej ten perz?
Ma taki problem bo nie wiem co wybrać talerzuwkę czy gruber.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Zdecydowanie odwrotnie. Gruber przerywa perz i wyciąga go do góry a talerzówka rozcinając go na drobne kawałki szczepi go. Tylko tak jak wyżej pisałem taki gruber na ściernisko nie wiele pomoże. 

Co wybrać? Jakie masz ziemie ( typ, cieżkość w uprawie, ukształtowanie terenu ), jakim ciągnikiem chcesz to ciągnąć, co uprawiasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
David551    0

Czyli z twojej wypowiedzi wynika że gruberowanie nie rozmnaża perzu tak?

Chcę to zapiąć do zetor 7245 myślę nad 1.8m.

Gleby średnie troszkę gliny występuje.Sieje głównie jęczmień,pszenice,rzepak.

Teren pagórkowaty.

Co byś mi doradził co wybrać talerzówkę czy gruber?

 

Edytowano przez David551

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Jak ktoś uprawia perz to talerzowka niby go mnoży ale to nie ma znaczenia...
U siebie uprawiam scierniska agregatem talerzowym orka i siew agregatem talerzowym z siewnikiem i perzu nie ma nawet na nowych dzierżawach (ugory) nie stosuje glifosatu bo późną jesienią i wczesną wiosną nie ma możliwości tylko talerzowka orka i talerzowka i oprysk w qq lub po zniwach jeśli jest zielono.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Oczywiście że nie ma większego znaczenia bo taki gruber czy typowy agregat ścierniskowy nie wyciągnie tego perzu. Talerzówka go naszczepi ale to i dobrze bo młode odrosty perzu są bardziej wrażliwe na głęboką orkę. Ja bym w tej kategorii nie rozpatrywał tego wyboru. Do Zetora 7245 zaczepisz ścierniskowy 1,8 ( 5 łap z podcinaczami i talerze z tyłu plus wał ) lub do 2,2 m ( 9-11 łap ) bez podcinaczy ( zawsze można skrajne łapy odkręcić ). Talerzówkę a zdecydowanie lepiej agregat talerzowy 2,5m dasz radę ( piszesz że nie masz specjalnie trudnych warunków ). Nie siejesz kukurydzy więc grubera nie ma się co bać. A co wybierzesz to zależy już od ciebie. Ja mam ciężkie gleby, porównywałem kilka maszyn i najlepiej mi się uprawia zwykłym gruberem bez podcinaczy ( ok 2m i 9 łap ) z takimi palcami na sprężynie do równania i rozciągania resztek ( nawet kupkę słomy rozciągnie na polu ). Plus tego grubera jest taki że lepiej trzyma głębokość w suchej glebie ( da się uprawiać gdzie ścierniskowym można pomarzyć ) ale w mokro, a przede wszystkim wylęgniętym, łatwiej go zapycha ( choć i ty ścierniskowy też ma swoje problemy ). Talerzowy natomiast nie zawsze daje radę z zagłębianiem ( rędzina czasami górą się tak zasklepi że ciężko go wcisnąć ) choć np. agregat Batyra Gepard bez porównania lepiej sobie radzi niż talerzówka V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Tak jak up talerzami wjedziesz w ugory wylegniete i słoma nie stanowi problemu a gruber zaraz się zapcha i stoisz.
Tylko nie kupuj byle g... bo dopiero się nameczysz;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
David551    0

Czyli mówicie że talerzówka nie rozsiewa tak tego perzu.Jeśli będzie miał ciężko wbić do ziemi to dam jakieś obciążniki powinno coś to dać.

Wiadomo bez oprysku się nie obejdzie dzięki koledzy za porady.  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Ciężko pisać o rozsiewaniu perzu:) Widzę że potrzebujesz odpowiedzi tak lub nie - niestety ale ode mnie takiej nie uzyskasz bo obie maszyny mają plusy i minusy. Talerzówka szczepi perz i jest go więcej ale jak stosujesz orkę to wystarczy dokładnie to przyorać. Agregat talerzowy zawsze można wykorzystać do innych prac, jak nie masz ciężkiej ziemi to jak najbardziej. Tylko nie kupuj talerzówki w V bo nigdy równo nie zrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19seba
      Witam , poleci ktoś agregat uprawowy do uprawy pod ziemniaki ? Na pewno na zębie 45x10 i nie szerszy jak 4m . Potrzebuje opinii jakiej firmy agregat byłby najlepszy żeby się nie zapychał przy głębszej uprawie , robiłem w tym roku agregatem z Metangi i wszystko było by dobrze gdyby tylne wałki nie zatrzymywały się , ma ktoś maszyny Metanga ? Agregat masywny jest ale czy nie bedzie pękał ? Między Unią a Metangą jest przepaść cenowa i czy jest sens przepłacać ?
    • Przez Marcinek564
      Witam jakiś czas temu przeglądając stronę all.biz natrafiłem na ogłoszenia z Bometem U038 U038/1 U039 i U039/1. Ma ktoś może z państwa coś takiego u siebie? Oprócz 3 ogłoszeń nigdzie tego nie widziałem a jestem bardzo ciekawy jak dokładnie wygląda taki sprzęt i jak się sprawuje. 
       


    • Przez Janek54321
      Witam. Planuje zakup brony aktywnej z wałem packera 500mm  z siewnikiem nabudowanym. Mam każdy rodzaj gleby piaszczyste 5-6 gdzie sarna się topi w tym piachu, gliny, redziny, iły. Czy packer na wilgotnej ziemi nie będzie się zalepial że trzeba będzie czekać tydzień żeby obeschlo i czy na piachu nie będzie stawał i górki przed sobą robił? Proszę o wyrozumiałość i poradę.
       
    • Przez Młody1997
      Witam. Stoję przed zakupem talerzówki do c 360 3p i zastanawiam się jakie talerze będą lepsze: 6 czy 9 zębowe? przede wszystkim będzie służyć do likwidacji łąk i uprawianiu zaoranych ugorów, czasem może też do likwidacji poplonu lub uprawy ścierniska.
    • Przez adamgaleon
      Witam kupiłem brone talerzowa Bomet 3.15 m muszę wymienić 2 przednie talerze bo są wytarte i pęknięte brona ma ułożenie talerzy w X z tyłu są pełne wielkość 510 z przodu z tego co mierzyłem to od 440 do 510 i nie wiem czy poprzedni posiadacz wymienił skrajne na 460 i się wytarły? Wysokość powinna raczej być taka sama dobrze myślę 🤔z góry dzięki za odpowiedź 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj