Zaloguj się, aby obserwować  
Henius91

Nowa obora

Polecane posty

Henius91    1542

Mam obore na 22 sztuki bydla mlecznego z dojarka przewodowa i nowym wyciagem obornika. Nie wiem co by bylo bardziej oplacalne. Wybudowac nowa bezstropowa, przejazdowa obore na 50 sztuk czy dobudowac do tej starej miejsca na 20 szt. Wcale bym sie nie zastanawial gdyby ta stara byla przejazdowa. Prosze o wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

ja tez mam podobny dylemat ale raczej lepiej bedzie budowac nowa obore poniewaz jesli dobudujesz do starej to do konca zycia bedziesz sie bawil z taczka tylko ciekawe ile by wyniosla budowa takiej obory na 50 sztuk bo jesli wyszlo by okolo 10 tys na jedno stanowisko to okres zwrotu bylby bardzo dlugi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja na twoim miejscu bym wybudował nowa oborę, przybudówka to nie jest to co nowa obora. W projekcie możesz sobie wybrać co chcesz i lepiej ją urządzisz. A byś chciał wolnostanowiskową czy uwięziówkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lechu    11

Jeżeli są kutemu warunki to tylko nowa.Ja niestety mam działkę budowlaną bardzo skąpą i w tym roku zaczynam budować dostawkę do starej obory.Nie jest to obora marzeń ale przy odrobinie wyobrażni będzie w miarę funkcjonalna.Niestety na starej jest strop ale na styk powinien wejść nawet nieduży wóz paszowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimny90    1

Ja w zeszłym roku postawiłem nową obore na 40 sztuk bydła mlecznego. Koszt wahał sie w granicy 250-300 tys PLN z całym wyposazeniem( okna plastikowe, wiązania Grabnera, dojarka Delaval itp...)Najdroższy w tym wszystkim jest dach bo kosztował prawie 100 tys. ( Płyta warstwowa 15cm) Dałem taką grubą bo jak były duze mrozy to niedaleko w nowej oborze kolesiowi zamarzło mleko w rurach podczas doju.....masakra. Gnój oczywiście usuwam ładowarką a do żarcia stawiam 3 kostki z wycinaka i jedną bele sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
timasz    55

a moglbys zrobic zdjecia swojej obory z zewnatrz i wewnatrz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

Z dzialka bydowlana nie bylo by problemu z kasa tez raczej nie. To by miala byc obora uwieziowa. Ale co do tych mrozow przy oborze bezstropowej to... Moj wujek sobie dobudowal do starej obory kawalek bezstropowej i jak na zewnatrz bylo ok 2-4 stopni to w srodku ok 10. A co by bylo gdyby przyszly mrozy z temperatura -20 stopni. Woda w poidlach moze zamarznac <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sidrobert    0

zimny90 - z tymi plastikaki to chyba przesadziliście - muśisz mieć niezłą wilgoć w oborze lub wentylacja cie też sporo kosztowała

 

u mnie 40 krówek wolnostanowiskowa, i żadnych plastików tylko żaluzja na całaj długości okien, mrozy 30 stopni bez żadnego dogrzewania woda nie zamarzła w poidłach i mleko na chali też nie zdażyło się, a pozatym na chali udojowej jest też trochę rur z wodą i gdyby zamarzły to by była kiszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My ze swoją oborą, już prawie jesteśmy na końcu, tylko jeszcze dojarka i drzwi zostały do zamontowania. Koszt wszystkiego wyniesie nas sporo powyżej 300 000zł....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasio1    3

My swoją stawialiśmy w 2000r. był to stary bydynek z lat 70 który rozebraliśmy, przewieżliśmy i zestawiliśmy na swoim podwurku. Obora na 72 szt. wtedy to był koszt 250tys zł. W zeszłym roku zaczęliśmy przerabiać stodołę na oborę, niedługo będzie gotowa. Dach to tylko blacha i folia pod spodem. W oborze zrobiliśmy Blacha-wata-blacha i żałujemy bo koszt wysoki i niepotrzebny. Zachęcam do obejrzenia filmiku z usuwaniem obornika : http://pl.youtube.com/watch?v=-XS5u7l6x24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość damian131091   
Gość damian131091

Oczywiście że nowo. Każdy z nas myśli, że jak dostawi do starej jakoś przebudówki, to taniej wyjdzie, nie koniecznie. W wielu przypadkach jest tak, że jak zaczniemy przerabiać dostawiać, to jeszcze nam drożej wyjdzie jakby postawić nowo oborę. Jak teraz postawisz nowo oborę to będziesz miał wygodniej na przyszłość, bo nawet jak teraz dobudujesz oborkie to za parę lat pewnie będziesz ją ponownie przerabiał, i żałował czemu odrazu nie postawiłem nowej. Wiem jak to jest bo ja miałem tako sytuacje u siebie. Pozdro:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

No dobrze mówisz. Gadaliśmy ostatnio z jednym gościem od jakiś tam papierów i od mierzenia działek i sie pytaliśmy jak by było z wzięciem nowego ciągnika i maszyn na PROW to mówił ze z tym mogło by być ciężko bo mamy trochę za dużo ciągników ale by się dało ale za to bez problemów moglibyśmy postawić nowa oborę na co najmniej 40 sztuk. Jak już pisałem obora musi być uwieziowa bo w wolnostanowiskowej musi być hala udojowa a wiadomo, są to dodatkowe koszta a z kasa teraz krucho. Narazie mamy dobra dojarkę wiec nie myśleliśmy o hali udojowej. Wypychanie obornika oczywiście turem. Mam tura do "60" wiec nie było by problemu. Tylko zostaje kwestia tego czy lepiej ze stropem czy bez. Bez stropu to zawsze taniej ale jak jest strop to po pierwsze jest cieplej w oborze a po drugie to u góry może być dodatkowy magazyn na zboża albo siano.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Tylko że strop to też dodatkowe koszty bo musisz posiadać wzmocnione ściany by dźwignęły ten dodatkowy ciężar i świetlika w dachu który będzie jednocześnie wentylacją nie zrobisz, a i budynek będzie musiał być wyższy bo co to za strop jak będzie na nim dach oparty

 

A lepsza by była jednak wolnostanowiskowa (hale zrobisz i łatwiej czystość utrzymasz no i na rurach zaoszczędzisz trochę) krowy na luzie mają ruchu, znajomy bardzo chwalił te rozwiązanie a dobudował tylko do starej obory hale i legowiska, stwierdził że wydajność podniosła się trochę a żywienia nie zmieniał

 

Zresztą przeglądnij galerię af budynki i tam są opisy pod zdjęciami i sam wyciągnij wnioski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumek19    5

Ja pracuje w oborze uwięzionej na 40 sztuk, bez stropowej, budowana była w 1998, brak okien tylko wywietrzniki pod dachem, dach wykonany jest z rur, od środka przykręcony styropian(nie polecam) na dachu jeszcze płyty azbestowe. Do mrozów to jak były te 30 stopniowe to musieliśmy rozmrażać wodę w rurach(w oborze +5 stopni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin99023    0

Henius91- zastanów się czy napewno chcesz stawiać oborę na PROW... słyszałem jak ktoś postawił chlewnie, a potem się powiesił bo się wszystkiego czepiali... może warto by było przepisać ciągniki na kogoś z rodziny i to je wziąć na PROW, a nie oborę??


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

Marcin ale to co piszesz ze ktoś się powiesił to może dlatego ze nie dal rady pospłacać. A co do wymogów do w każdej oborze nawet stawianej na własny koszt musi być atest i wszystkie normy muszą być spełnione np takie jak oddzielne pomieszczenie z basenem na mleko(oczywiste ze takie coś musi być), umywalka w oborze (trochę to głupie ale co zrobić) itp. nawet w starej oborze to musi być.

 

 

Obora wolnostanowiskowa odpada, z następujących przyczyn:

1. krowy wcale nie są czystsze niż w uwieziowej, wiem bo widzialem u jednego

2. jak już pisałem są to dodatkowe koszty bo trzeba zrobić hale udojowa, a ja mam dobra dojarkę (przewodowa) wiec na nowa oborę nawet się nadaje

3. jeżeli do stada które chodzi już razem ok. pól roku wprowadzi się młodą krowę może nawet dojść do śmierci spowodowanej przez "zatrampanie" tej młodej przez te starsze (sąsiadowi się to stało)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin99023    0

Wiem, że wszędzie są wymogi... i napisałem to tylko dlatego, żeby Cię poinformować, że coś takiego miało miejsce... a nie dlatego aby Cię odstraszyć... jak chcesz to najlepiej sam sie dowiedz... nie dam sobie ręki uciąć, ale na chyba na tym forum gdzieś czytałem, że czepiają sie cm(że są gorsi niż prawo budowlane, bo nawet ono dopuszcza jakieś tam ustępstwa)<-- to informacja z netu... wiec nie koniecznie musi być do końca prawdziwa... jeszcze jedna sprawa: nie dawno sąsiad budował chlewnie... też postawił z własnej kasy, a nie z "uni" ... pisze tylko to co wiem, po to żeby ewentualnie doradzic... najlepiej jak sam sie kogoś zapytasz jak ktoś już zakończył budowe, albo cos... :P a co do tego gościa... to powiesił sie dlatego, że kazali mu dużo rzeczy po zmieniać, i gdy już to zrobił to znou sie od czegoś przywalili... możliwe, że powodem tego co zrobił, było również pieniądze bo to była chlewnia chyba na 300 maciór w cylku zamkniętym...

 

 

 

A jak byś tak napisał to po ludzku a nie jakieś wielokropki ??? Używaj jednej kropki i pisz normalnie zdania. andrzej2110

 

aż tak bardzo Ci to przeszkadza?? wydawało mi się, że tekst jest w miare czytelny... ale jeśli nie to sorry:P

 

tak przeszkadza. tak to chaotycznie napisane. Popraw. andrzej2110


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Henius91    1542

Może i byśmy wybudowali za własne pieniądze ale to już wtedy kiedy minie kryzys. To nie będzie mały wydatek bo taka obora uwieziowa na 40 sztuk będzie kosztować co najmniej 450 tys zl wiec trochę za duza kasa żeby teraz coś działać. Myślę ze lepiej jest narazie zainwestować tez 250 tys zl teraz w maszyny niż 450 tys zl na oborę, a jak się kupi maszyny i spłaci, to można myśleć o oborze. Takie jest moje rozumowanie. Narazie se wstrzymamy bo jak już pisalem, jest kryzys i nie ma kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

Lepiej wybudować nowa oborę za te same pieniądze i mieć wygodę a przy okazji w starej masz plac na odchów cielaków. Teraz chyba nie za bardzo się opłaca robić strop moim zdaniem prościej jest postawić silos na zboże za te same pieniądze niż się bawić w robienie stropu wzmocnienia itd. a poza tym będziesz miał ciemno w oborze :P w zimie może i będziesz miał cieplej ze stropem ale w lato znowu będziesz narzekał że za ciepło bo słaba wentylacja a szczelina kalenicowa potrafi bardzo dobrze wentylować...ale twój wybór zrobisz jak będziesz chciał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaldo    2

Mam podobny dylemat tylko że miałem w planach razem z ojcem budowę obory na 70 sztuk z dojarkom przewodową bez stropu i z wyciągami, albo dobudowę do starej 25 stanowisk i razem by był 40 sztuk tylko że tam mam strop i nie mieszczę się ursusem 1604 więc obornik wypycham c 360 z turem no i muszę też latać od krowy do krowy z bańkom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj