gutfi888

Wapnowanie pastwisk i łąk

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
extrabyk    5593

W takim razie śmiało możesz wapnować a całe wapno pójdzie do ziemi przed ruszeniem wegetacji czyli będziesz miał efekt wapnowania już tej wiosny nawet w pierwszym pokosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ninja    12

witam, jak szybko podnieść pH gleby? posiałem lucernę na kwaśnej ziemi
na jesieni zastosowałem krede 5t/ha (gleba lekka) na wiosnę dałem próbkę gleby do badania potem zastosowałem jeszcze wap-mag
dzisiaj otrzymałem wyniki pH 5.2
co robić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

wow, to jakie Ty miałeś tam pH? ;)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Ja pryskałem humusem na wzmocnienie,w zeszłym roku z początku września,siana w sierpniu z trawą.Znajomy doradził że w ten sposób można wzmocnić.Jaki tego będzie efekt? Na razie wiosna w moich stronach była chłodna,okaże się za 2 tygodnie,zobaczymy czy wyrośnie gęsto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
reebok    5

witam, jak szybko podnieść pH gleby? posiałem lucernę na kwaśnej ziemi

na jesieni zastosowałem krede 5t/ha (gleba lekka) na wiosnę dałem próbkę gleby do badania potem zastosowałem jeszcze wap-mag

dzisiaj otrzymałem wyniki pH 5.2

co robić?

 

A czym badałeś ten odczyn pH ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5593

Jest jeszcze taka możliwość,że ta kreda to była "kreda"....ostatnio dużo jest podrabianych nawozów,środków ochrony roślin i również wapna. To,że firma czy dostawca daje wyniki badań,certyfikaty itp. nie oznacza,że towar jest tym co ma być bo te wszystkie papierki to dziś dzieciak może stworzyć na kompie i wydrukować a co dopiero ktoś kto chce w nieuczciwy sposób się dorabiać. Powinno się prać próbki tego typu towaru i oddawać do analizy.

Moim zdaniem jest mało prawdopodobne żeby 5 ton kredy,która działa przecież szybko nie dała rezultatu...więc może to jednak była jakaś podróba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel121    7

Witam,  czy mogę zastosowac teraz jesienią 5t wapna weglanowego z kujawitu na łąkę mineralną , pH 3.4 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Barenbrug    68
5 godzin temu, pawel121 napisał:

Witam,  czy mogę zastosowac teraz jesienią 5t wapna weglanowego z kujawitu na łąkę mineralną , pH 3.4 

jak najbardziej :)  jesień to doskonały czas na wapnowanie łąk, ale także lucerników. Natomiast na wiosnę wydaje mi się że warto mimo wszystko zastosować pogłownie jeszcze odrobine kredy nawozowej granulowanej 300-400kg/ha ponieważ jeżeli pH jest tak niskie, to trochę to potrwa zanim osiągnie wartość powyżej 5, a rośliny będą mogły w pełni pobierać NPK z podłoża. 

Po ostatnim pokosie na trawy i lucerny warto zastosować jeszcze z 40kg czystego potasu - lepsza zimotrwałość i łatwiejsze ruszenie na wiosnę wegetacji roślin oraz siarczan magnezu, co spowoduje bardziej efektywne pobieranie azotu, a co za tym idzie wyższe białko w sianokiszonce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Na jesień rozrzucilismy obornik na trawę (pazdziernik), mogę w lutym/marcu rozsiać wapno na te same trawy? Nie zneutralizuje to obornika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys111    101

Będzie dobrze, przerwa między obornikiem a wapnowaniem to max. dwa miesiące. Niektórzy twierdzą że wystarczy 6 tygodni.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mineło 1,5 tygodnia, coś tam padało a wapno nadal leży na trawie. Długo mniej wiecej się rozpuszcza? :/ 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys111    101

Jeszcze ma czas, rozpuści się, zależy też od wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj