gutfi888

Wapnowanie pastwisk i łąk

Polecane posty

gutfi888    0

witam

Czy to prawda że wapno budowlane jest lepsze od takiego specjalnego wapna do posypania na łąke aby odkwasić glebę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

A co ma ci spalić skoro stosujesz na ściernię, pod jare bez problemu pod,ozime to są rośliny wrażliwe, ale dopytaj które. Stosuje się pół dawki i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Witam kolegów i koleżanki.

Czy ktoś ma doświadczenie z wapnowaniem użytków zielonych ? Jakie wapno można zastosować teraz na wiosnę na istniejące użytki zielone ? Myślałem o formach granulowanych i wysiać to tuż po włókowaniu. Jeśli ma ktoś doświadczenie z tym tematem to proszę o poradę bo za bardzo już mi się mchy rozrosły a nie mogę zrobić pełnej rekultywacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konopek    18

ja w tym roku zastosowałem Complexor firmy Pol-Drzew dawka startowa 880kg/ha już po tygodniu widziałem częściowo rozpuszczone przeważnie stosowałem pod kukurydzę w tym roku tak samo jak ty na mech w trawie tylko najlepiej zastosować przed włóką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

stosuje kredę jak na łąki torfowe to ok 1,2t tak a jak na łąki na gliniaste tak ok 1t. sprawdź odczyn ph i na jakim stanowisku glebowym to lepiej będę mógł pomóc. No i czym wcześniej tym lepiej. Kreda obsusza i potrzeba by było wody, żeby zadziałała. U mnie już kreda rozsiana pod jęczmień. poza tym po odkwaszaniu musisz poczekać 6 tyg od fosforanowych nawozów, a wiesz że jednak na wiosnę są potrzebne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

ja w tym roku zastosowałem Complexor firmy Pol-Drzew dawka startowa 880kg/ha już po tygodniu widziałem częściowo rozpuszczone przeważnie stosowałem pod kukurydzę w tym roku tak samo jak ty na mech w trawie tylko najlepiej zastosować przed włóką

 

Jaki koszt tony tego Complexoru ? Jest to granulowane ? Ile zawiera Wapna w % ?

Jeśli będę w ogóle wapnował to raczej polecę najpierw włóką bo dużo krowiaków i kretowisk więc boję się, że może wapno porozgarniać nie równo a tak najpierw włóka, potem wapno a potem znów włóka lub wał w zależności jak to będzie wyglądało.

 

stosuje kredę jak na łąki torfowe to ok 1,2t tak a jak na łąki na gliniaste tak ok 1t. sprawdź odczyn ph i na jakim stanowisku glebowym to lepiej będę mógł pomóc. No i czym wcześniej tym lepiej. Kreda obsusza i potrzeba by było wody, żeby zadziałała. U mnie już kreda rozsiana pod jęczmień. poza tym po odkwaszaniu musisz poczekać 6 tyg od fosforanowych nawozów, a wiesz że jednak na wiosnę są potrzebne

 

Masz tą kredę granulowaną czy w formie "pylistej" ? Niestety nie dysponuję i nikt blisko nie ma rozsiewacza do wapna a moim Bogballem mogę posiać jedynie granulat bo na "pyliste" szkoda mi nerwów nie mówiąc o tym, że kreda jest wilgotna i zalepia wszystko...siałem taką na pola parę lat temu i TIRa kredy wysiewałem 3 dni i to rozsiewaczem z przenośnikiem łańcuchowym do wapna bo ciągle się zapychało i noe opadało a ja ja głupi co 50-100 metrów do rozsiewacza z łopatą  :lol: 

Pastwiska mam na razie bardzo mokre. Nawet za mokro na włókowanie więc na razie nie ma strachu w moim przypadku o osuszenie przez kredę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

w formie granulatu po 340zł/t z Kornicy. Trochę się spóźniłeś w takim razie. Należało wejść jak była ziemia zamrożona i teraz by już się rozpuściło. w zwykłym lejku otworzyłem oba otwory na full i ilość sterowałem tylko biegiem ewentualnie nakładaniem się przejazdów. Za sypką kredę to cena ok 40-50zł/t jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Może i można było wcześniej ale pogoda w kratkę i każdego dnia inna pora roku więc ciężko utrafić a teren z dużymi spadkami więc ryzyko, że jak popada to wszystko spłynie a co najważniejsze dopiero dostałem część dopłat więc wcześniej nie miałem środków na takie "luksusy" jak wapnowanie pastwisk. Jednak Wasze opinie trochę mi pomogły i postaram się ogarnąć ten temat jak najszybciej.

 

Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Freeman10    2

Panowie, jak wysieję 500 kg wapna kredowego (granulat) przed włókowaniem to kiedy mogę wjechać z nawozami npk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oloolosz    2

Jaki koszt tony tego Complexoru ? Jest to granulowane ? Ile zawiera Wapna w % ?

Jeśli będę w ogóle wapnował to raczej polecę najpierw włóką bo dużo krowiaków i kretowisk więc boję się, że może wapno porozgarniać nie równo a tak najpierw włóka, potem wapno a potem znów włóka lub wał w zależności jak to będzie wyglądało.

 

 

Masz tą kredę granulowaną czy w formie "pylistej" ? Niestety nie dysponuję i nikt blisko nie ma rozsiewacza do wapna a moim Bogballem mogę posiać jedynie granulat bo na "pyliste" szkoda mi nerwów nie mówiąc o tym, że kreda jest wilgotna i zalepia wszystko...siałem taką na pola parę lat temu i TIRa kredy wysiewałem 3 dni i to rozsiewaczem z przenośnikiem łańcuchowym do wapna bo ciągle się zapychało i noe opadało a ja ja głupi co 50-100 metrów do rozsiewacza z łopatą  :lol:

Pastwiska mam na razie bardzo mokre. Nawet za mokro na włókowanie więc na razie nie ma strachu w moim przypadku o osuszenie przez kredę.

 

 

a jaki to bogbale?my chcemy rozsiac bogbale b-700 tira wapna z inowapu-to odpad posodowy,dosc dobrze działa,suszone 47 procen Cao,troche podobne do budowlanego,mniej pyliste i mokrzejsze troszke,zawsze bylo siane piastem ale sie roz...ał-zgnił

cena cos mniej niż 50 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Bogbale BL-800 z jedną tarczą i systemem, który zapobiega rozbijaniu granulek przy wysiewie. Do granulatów to super rozsiewacz ale do wapna pylistego to bez szans. No chyba, że się ktoś uprze jak jeden z moich sąsiadów, który prawie co roku wysiewa TIRa wapna takim najbardziej prostym "lejkiem". Kładzie jakieś sito na ten lejek i nasypuje wapno a potem jedzie po polu ślad po śladzie i tak z tydzień mu to sianie zajmuje bo się lejek zatyka i przepycha patykiem czy drutem  :D 

Do takiej akcji to jak się nie ma rozsiewacza do wapna to albo pożyczyć choć to nie najlepsza opcja...albo wynająć kogoś kto ma taki sprzęt za kasę albo w zamian za inną usługę bo szkoda zdrowia, czasu i nerwów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek14    1

Witam, ostatnio był u nas gościu i proponował nam wapno na łąki, które ma zlikwidować perz i poprawić wzrost traw.

Jest to takie w granulkach, po 450zł tona i niby tona na 3 hektary

Tam gdzie chcemy to siać to jest taka skarpa na której sie nie da jeździć traktorem, tylko na wypas

Czy to coś pomaga? Używał ktoś z was tego, jak tak to czy to pomaga?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

ja tam dał takiego wapna gdy łąkę przesiewalem. Szczawie i inne dziadostwo już się nie pojawiło. w zeszłym roku pod pszenicę... moja w tym momencie jest zielona a sąsiada żółtawa po zimie... Żałuję że sobie nie zmierzylem pH przed tymi zabiegami. fakt że o oszustwach na takim wapnia też słyszałem ale śmiem twierdzić że u mnie działa... tona na 1.5ha mi wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Westa    9

A jakie brałeś? Przez Agrolok braliśmy też Jurajski i u nas się sprawdza, poza tym z dostawą nigdy nie mieliśmy problemów na czas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam Panowie potrzebuje informacji czy mogę na łąkę wysiać wapno o tej porze roku? śniegu jest od 3 do 5 cm na łące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

śmiało można bez problemu,mój sąsiad tak robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kickboxing    1

Panowie to jak to jest w końcu z kredą i fosforem można mieszać czy nie, jedni mówią  że nie można , a inni że można nawet dzwoniłem do producenta kredy i do producenta polifoski i powiedzieli mi że bez problemu mogę wysiewać te dwa nawozy na raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Co do siania wapna na śnieg to nie ma problemu a zwłaszcza przy wapnie granulowanym. Ważne żeby nie było za dużych spadków terenu i żeby śniegu nie było dużo chociaż słyszałem,że w Szwecji, Finlandii czy Norwegii wszyscy sieją wapno zimą pewnie głównie z powodu jeszcze krótszych terminów agrotechnicznych niż u nas i w ten sposób unikają spiętrzenia prac. Dodatkowo wolno topniejący śnieg dostarcza dużo wilgoci co wspomaga powolne rozpuszczanie wapna i wnikanie w glebę. Myślę,że jest jeszcze jeden plus siania na śnieg...dobrze widać ślady każdego przejazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj