grego

Problem z działką ANR

Polecane posty

grego    385

Witam

W tamtym roku omyłkowo wpisałem do dopłat działkę 0,25ha należącą do Agencji, po czym ją wycofałem i z ARMIR problem zniknął.

Jednak po 6 miesiącach przyszło pismo, że bezzwłocznie mam ją wydać pod groźbą sądów, kar, komorników itd. Dodatkowo mam potwierdzić lub zaprzeczyć czy użytkowałem tą działkę w 2015 jeśli tak to zastanie naliczona mi kara. Niezłe deb...e

Oczywiście działkę użytkuje bo była ona w dożywotnim użytkowaniu mojego sąsiada, który kiedyś tam zmarł, jednak miał córkę, która zmarła w 2015r i może by odpisać, że ona ją użytkowała, a ja tylko uprawiałem jej?

 

Jak to lepiej rozegrać, wyprzeć sie wszystkiego? Co oni mają na myśli poprzez protokolarne zdanie działki skoro ja jej nigdy nie miałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

Sprawa wygląda tak, że dzierżawcy "dzicy" działek płacą 200% czynszu, a w szczególnych przypadkach są pozwy do sądu nawet wysyłane. Jakieś 4-6dt przenicy na pół roku rządają jak na dziko, normalnie jak wylicytujesz, tak średnio 2-3dt na pół roku płatne 2x w roku na ich konto. Ze względu na proceder polegający na zasiewaniu i zbieraniu działek ANR nasz rząd dał im prawo do zgłaszania przez ARiMR działek należących do ANRu im w wykazie, a wnioskowanych do wniosków przez rolników w celu weryfikacji czy płacą dzierżawę. Jak wycofałeś działkę to jesteś kryty. Odpisz że omyłkowo wpisałeś do dopłat tą działkę ale jej nie użytkujesz ani nie miałeś takiego zamiaru stąd wycofałeś ją po stwierdzeniu błędu.

 

Jeśli rzeczywiście chcesz ją dzierżawić/kupić to wystąp o chęć odkupu albo dzierżawy tylko warunek jest taki że musisz w podaniu napisanć, że w celu poprawy struktury agralnej i chęci powiększenia własnej działki z którą ta działka musi graniczyć. Piszę musi bo wg. ustawy o ukształtowaniu powierzchni agralnej działka nie może być mniejsza niż 0.3ha. Od razu poproś o zakup bez przetargowy ze względu na korzyść agralną w myśl ustawy o ukształtowaniu rolnym. Od ANRu kupisz średnio 1/3 taniej niż na wolnym rynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

dzięki z info, czyli się wyprzeć? Bo myślałem jeszcze o tym dożywotnim użytkowaniu przez sąsiada, ale to bym sie przyznał do uprawy. A jak dajmy na to będzie chciało się im pofatygować i sprawdzić czy cos jest tam zasiane? Bo akurat teraz jest. Tak działka graniczy z moją i jestem zainteresowany jej zakupem lub dzierżawą, ale jakos muszę wybrnąć z tego bagna

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

wyprzeć bo zapłacisz lata wstecz. Do takiego kawałka to się nie pofatygują. Napisz im, że jesteś zainteresowany zakupem tej działki. Jak nie mają jeszcze wyceny zrobionej to nawet bez przetargu kupisz. Najlepiej znajdź oddział blisko Ciebie na ten teren i podjedź sam. Odpisać musisz na pewno listownie bo tego tak nie zostawią jak pismo wysłali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

nie kupi bo póki co są wstrzymane sprzedaze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stachu0007    30

kupi bo zakaz obejmuje działki pow. 1ha. Tych mniejszych nie obowiązuje a sam napisał ze temat dotyczy działki 0,25ha jak już cos czytacie to ze zrozumieniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

napisałem to ładne pismo w którym sie wyparłem użytkowania i.... oczywiście byli na tej działce, a tam jeden kawałek z moim polem... trochę, żenująca sytuacja. Więc dali mi wybór i mam napisac oświadczenie od kiedy ją użytkuje (zakładam wrzesień 2015 - siew rzepaku) i do teraz bez możliwości zebrania plonu lub 15 sierpień z możliwością zebrania plonu. A i mówią, że wszystko komisyjnie bedzie zdawane... parodia jakaś 0,25ha... to jak ogródek i im sie tyle zachodu chce robić. Czy jak ta działka była w dożywotnim użytkowaniu dziadka to czy wnuczka może o to samo wystąpić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj