KarolStpie

Pszenica Bamberka- Start na Wiosnę

Polecane posty

KarolStpie    0

Witajcie, 
Mój pierwszy post na forum, 
Otóż sucha jesień i mroźna zima nie były łaskawe i na moim terenie pszenica dostała. Jesienne siewy były uprzedzone wapnowaniem pola oraz nawożeniem pod "korzeń". Siew 250 kg/ha pszenicy z centrali okazał się za rzadki. Ponadto mam wrażenie że zborze jest lekko w niskiej fazie wzrostu (porównując do pól gdzie siewy były tydzień wcześniej przed deszczem). 

Moje pytania:
Jak zasilić zborze w takim kiepskim stanie. Co/kiedy/ jaka ilość
Jaki zabieg oprysku dokonać. Mam wrażenie że chwast może przytłumić już na początku pszenice Co/kiedy/ jaka ilość

Nie jestem specjalistą ds. rolnictwa, bardziej osobą która od kilku lat uprawia pole 
Poniżej przesyłam zdjęcia 

 

https://drive.google.com/folderview?id=0Bwxh8dprKhrOLTdrM0RwMFE3UTQ&usp=sharing

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Chłopie a powiedz mi na co ty liczysz?. Podpinaj agregat, uprawka przedsiewna i wsiewaj pszenice jarą. Z tych zdjęć któreś podesłał tylko to mi się nasuwa, bieda z nędzo. Brak obsady to jedno a te pojedyncze roślinki są na tyle słabe, że pożytku z nich nie będzie. 

Pod agregat możesz rzucić azot w formie saletrzaku lub saletry w dawce 60-75 kg N. 

Nie martw się, Bamberka niby polska odmiana ale badziew straszny. Sam ją miałem z 3 lata i nigdy mi się nie udała. Zaleta taka, że wytwarza dobrej jakości ziarno o wysokim MTZ ale z resztą składowych plonu to kiepsko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Major racja ,moja dziś oszacowana przez likwidatora szkód ,strata 100% ,jutro pod pług idzie ,wygląda podobnie do tej ze zdjęć i z tego plonu nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolStpie    0

Fakt słabo z gęstością było wysiane 250 kg zboża na ha. Radzicie to Posiać na nowo ? A ozimina po przedrapaniu nie wzejdzie wcale? Pytam bo nigdy tego nie robiłem . Mega szkoda 

Gdybym jednak to zostawił to coś bym nakosił ? licząc oprysk i nawóz .... 

mam mieszane myśli wyglądało to wcześniej jeszcze gorzej.... poprawia się zazieleniło się... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Płytka uprawka, wsiej pszenicy jarej, przywałuj. Ta ozimina co zdoła się ukorzenić dodatkowo zagęści ci łan. Po  drugi  raz powtórzę nie warto tego zostawiać, będziesz sobie później w brodę pluł. Nawet jak miejscami będzie plon z całości plantacji nie pokryje kosztów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2254

saletrosan nie poratuje tej plantacji. Wsiej pszenice jarą i tyle.

Ja zasiałem bamberke z centrali po kartoflisku bo chcialem sobie na nasienie zebrac zeby na jesien ja posiac ale z tego co czytam i ogladam zdjecia to bardzo słabo ona zimuje i u mnie tez nie wyglada za ciekawie i chyba jednak zrezygnuje z zasiania tej odmiany na wiekszym areale jesienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj