elgrado91

Proszę o pomoc chodzi o prosiaki jednodniowe bez matki

Polecane posty

elgrado91    3

Cześć mam problem, chodzi mi o prosięta jednodniowe.

Dziś musiałem zabić maciorę na oproszeniu bo weterynarz powiedział że i tak zdechnie bo macica pękła i zaczęła się prosić i jak jedno wyszło to zaczęła wypychać macicę i jelito grube. Dlatego trzeba było dobić przez zagłuszenie potem cesarka a na koniec wykrwawienie. Dzięki temu dało się uratować prosiaki. Miała 18 szt w tym dwie szt się udusiły i teraz mam 16 szt do wychowania. Po uboju zdoiłem wymię ale co tam tego pół szklanki. Kupiłem mleko dla niemowląt od pierwszego dnia noi zmieszałem to co udoiłem z tym co kupiłem i teraz co 3 godz karmię z butelki ze smoczkiem. A teraz tylko daje to dla niemowląt.

A ja się teraz pytam czy wyprowadzę te prosiaki w taki sposób?

Co im dodawać żeby rosły?

Szczepić je żelazem teraz czy dopiero jak będą ,miały ponad 5kg?

Miał ktoś taki przypadek, dlaczego maciorze strzeliła macica?

Co jaki czas powinny dostawać mleko ?

Za ile im wstawić jakąś paszę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Nie zastąpisz mleka (Siary) sztucznym ,piszę bo wiem to z praktyki ,tez tak próbowałem ,karmione co 3 godz i w ciągu 1 tygodnia wszystkie padły ,stopniowo w zależności od wytrzymałości prosiaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

 Mleko dla niemowląt ma inny skład możesz spróbować np. czymś w tym rodzaju    http://sklep-galvet.pl/dolmilk-mdp-preparat-mlekozastepczy-dla-prosiat-10kg-p-3962.html  .    Karmiłem podobnym preparatem kilkudniowe i prawie wszystkie przeżyły , należy jednak pamiętać  że moje spiły już  siarę . prosięta jednak miały gorsze przyrosty niż te przy lochach . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BercikAp12    2

u nas tak bylo po prostu maciora zdechła ale młode karmiliśmy mlekiem dla niemowląt przez parę dni a potem daliśmy je do innej maciory co też się oprosiła i przyjeła, odchowała piękne prosięta, pozdrawiam ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

A czy policzyliście czy to się opłaca karmic prosiaki mlekiem dla niemowląt ? Może lepiej kupic gotowe prosiaki ? Nie hoduje świń to nie wiem ile taki prosiak potrzebuje mleka ale mam watpliwości czy to ma sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styzus    50

koledze na dniach locha padła po 2dobach od wyproszenia, miała 16 i zostało 14 i pięknie odchowują sie biorąc aspekt żywienia preparatem mlekozastepczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elgrado91    3

każdy z was ma rację wszystko zależy od tego na ile będą wstanie wytrzymać bo po pierwszym tygodniu jak przeżyją to będą żyły :) ale to nie mówię że wszystkie choć kilka mogło by przeżyć bo wiadomo bez siary nie pociągną :/ ale jak się nie spróbuje to się nie dowie po pierwszym dniu narazie jest ok :/ ale dziś do tego mleka dla niemowląt dodałem preparat mlekozastępczy :) mam i bydło ale narazie nie chcę dawać mleka krowiego żeby nie dostały biegunki bo brak siary i biegunka to już pozamiatane :( oj po tygodniu napiszę co z tego wyszło bo dzisiaj koło 16.00 mineło 24godz od wyproszenia:/ dzięki za odpowiedzi w tym temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adamupiski    0

Jak małe nie napiły się siary to marne ich szanse.

Wiem z doświadczenia. Maciora przed porodem około 2-3 tyg słabo jadła a na koniec prawie wcale, oprosiła się 2 dni przed terminem. Jak nie jadła to wychudła i mleka nie miała wcale. Z 15 urodzonych 6 było żywych karmiłem ich z butelki, piły super ale ok 24h i nie było żadnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elgrado91    3

mówiłem że napiszę po tygodniu ;) dziś jest 8 dni po wyproszeniu i z tych 16 prosiąt zostało 3szt :( ale dobre i 3 szt ;) bo lepsze 3 niż 0 :)

PS. 2 dnia padło 2szt, 3 dnia padła 1 szt, 4 dnia padło 7 szt, 5 dnia padło 3szt :( ale te co zostały te 3 szt to widać że się już wychowają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiek01    5

witam ja miałem podobny problem , po tygodniu po oproszeniu musialem sprzedac maciore karmilem prosiaki preparatem mlekozastępczym dla prosiąt ale z 11 które były zostalo mi 6 teraz już jedzą prestarter mleczny i mysle że te 6 sie wychowa ale naprawde mleka matki niezastąpi żaden preparat mlekozastpczy


zetor 52-11 i ursus c-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elgrado91    3

oj fakt mleka matki bardzo trudno da się czymś zastąpić :/ ale jak prosiaki mogły napić się siary to mają większe szanse na przetrwanie od tych co nie miały dostępu do siary :/ wg mnie prosiaki powinny być min 4 tyg przy matce :) u mnie stosuje odchów prosiąt przy matce min 6 tyg od urodzenia, max 8tyg, zależy od kondycji lochy noi samych prosiąt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid199303    14

dołączę się do tematu bo na forum nie znalazłem nic podobnego. u mnie maciora jest po oproszenit w ciężkim stanie lekarz powiedział że nie oczyściła się do końca i przyjmuje leki. prosieta karmie mlekiem z sano na 15szt 1l daje co 2godziny to dobrze czy powinienem dawać co 3 godz? dodam że kiedyś też miałem przypadek że maciora padła podczas porodu i tez mlekiem z sano wychowałem większość prosiat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elgrado91    3

kolego co 2 godz to dobrze ale trzeba im dawać mniej mleka niż co 3 godz żeby chętnie przychodziły pobrać mleko :) powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez WojtekSprus
      Siemka co myślicie o stosowaniu gotowych pasz ?
    • Przez Erik999
      Poszukuję sprzedawcy loszek danbred. Pierwszy raz próbuję wybrać tę rasę, bo jestem coraz mniej zadowolony z dotychczasowych PIC, ale po wstępnym przeszukaniu internetu mam problem ze znalezieniem dostawcy. Dzwoniłem do przedstawiciela ze strony danbred.pl oraz do agro-sokołów, ale nie udało nam się dogadać. Macie może jeszcze jakieś pomysły gdzie pytać? Poszukuję tylko loszek bez mykoplazmy.
    • Przez Damiq
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć, ile ton obornika spodziewać się po 100szt. tucznika odchowanych od 30 do 125kg ? Chodzi mi o głęboką oraz płytką ściółkę.
       
    • Przez Nasters
      Mam do sprzedania Wyposażenie chlewni Trzoda
      Wszystko firmy Big Dutchman  (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)
      Do Sprzedania:
      *Tubomaty (Automaty Paszowe) 
      *Ruszta Plastikowe
      *Kojce Porodowe
      *Pojedynki dla Macior
       
      Zainteresowanych proszę o Kontakt Priv(Wiadomość Prywatna)
    • Przez BOOGY93
      Dzień dobry wszystkim!
      Posiadamy chlewnię, która ma już kilka lat i nadaje się remontu. Podstawowym zadaniem jest przekształcenie jej na chów na rusztach. W związku z tym proszę o pomoc i polecenie firm, które zajmują się nie tylko samą budową od podstaw ale także różnymi przeróbkami. Oczywiście szukałem w internecie aczkolwiek zazwyczaj są to specjaliści od projektowania i budowy od podstaw natomiast tu by się przydał ktoś kto nie boi się wyzwań związanych  z remontem  Dodam, że pochodzę z północnej części woj, małopolskiego i w związku z tym dana firma powinna być z tej okolicy bądź, której zasięg działania to cały kraj. lub obszar w którym mieszkam.
      Jeśli podawanie numerów kontaktowych lub namiarów adresowych jest nie zgodne z regulaminem forum to będę musiał sobie jakoś poradzić. W każdym razie proszę o pomoc.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj