adamos012

Wapnowanie pod jęczmień jary

Polecane posty

adamos012    16

Witam, mam zamiar siać jęczmień jary i chciałbym jeszcze pośiać wapno granulowane kredę. Pytanie jest czy mogę go wysiać razem z nawozami PK i Saletrzakiem i zabronować? z góry dzięki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krisek    15

ej pomału. wapno granulowane jeszcze pod agregat? spalicie uprawę . wapno zależy jakie ale n tlenkowe działa natychmiast u mnie po rozsypaniu skrzyp usechł za pół godz. ja siałem na jesień przed orką i widziało mi się że na wiosnę jeszcze ostro pali. ja bym na waszym miejscu nie siał bo pójdziecie w straty zwłaszcza że gleba po zimie jest wypoczęta i dostanie nie dość że  dawkę nawozu to i jeszcze wapna..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mszk8    123

skoro w tabeli polcalc'u jest podana możliwość nawożenia pogłównego to nie wydaje mi się aby popaliło...


"...Życie jest za krótkie by tanie wino pić..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomster    73

tylko z tego co czytałem na stronie producenta to polcalc'u nie powinno się mieszać z ziemią - powinien leżeć na powierzchni aż do "wsiąknięcia"

 

ze strony producenta:

W zależności pod jakie uprawy - najważniejsze aby sypać granulat po wierzchu , równomiernie , przy wysiewie proszę pamiętać aby wałek rozsiewacza był rozłączony aż do momentu rozpoczęcia wysiewu - w przeciwnym razie granulat zostanie zmielony przy ujściu stożka rozsiewacza co spowoduje jego zatkanie . Jest to często popełniany błąd a równomierny wysiew jest kluczem do równomiernego procesu odkwaszania. Przypomnę tylko że jedna granulka polcalc odkwasza pół kilograma kwaśnej gleby z pH 4,0 do wartości pH 7,0 . Aby wykorzystać ten potencjał trzeba równomiernie rozsiać nawóz po powierzchni gleby i dać mu czas na przeniknięcie w głąb humusu i zmianę pH. Dla tego trzeba wybrac taki moment wysiewu nawozu aby nie mieszać go z glebą do całkowitego wchłonięcia ( w zależności od wilgotności i opadów - od 2 tygodni do kilku miesięcy w przypadku suszy)

 

Warto też przeanalizować reaktywność z innymi nawozami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Witam, mam zamiar siać jęczmień jary i chciałbym jeszcze pośiać wapno granulowane kredę. Pytanie jest czy mogę go wysiać razem z nawozami PK i Saletrzakiem i zabronować? z góry dzięki za info

Jasne że możesz, wapń również musi być w strefie korzeniowej aby najlepiej zadziałał, póki jest wilgoć w glebie to szybko się rozpuści, proponuje wysiać nawet jutro min 300kg /ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

a ja myślę tak pod jęczmień jary(zasiana była gorczyca we wrześniu): teraz dać około 350kg wap-mag na ha, później agregat talerzowy na glębokość ok 15cm resztki gorczycy zmiele:) oraz zgodnie z instrukcją wprowadzi wapmag w ziemię.

następnie 200kg polifoski 6, 150kg mocznika, znów agregat tylko płycej i siew.

ktoś coś w temacie? jaki odstęp czasu pomiedzy wapmagiem a polifoską i mocznikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

Masz 2 opcje ktosik25

 

mocznik sobie odpuść na drugi rok. Daj lepiej saletrę pod agregat albo bronę po zasianiu. 

 

6 tyg od kredy do fosforanowych bo inaczej dasz glebie fosfor a zrobi się blokada, że roślina nie będzie mogła go sobie wziąść. Jeśli chcesz dawać kredę to pod pług jak stara szkoła mówi.

Jeśli pod korzeń chcesz dać bo już pole na zimę zaorane to daj już teraz kredę, a przed sianiem saletrę dołuż pod agregat, a jak roślina będzie wschodzić to polifoskę po wierzchu rozrzuć.

 

W tamtym roku tak robiłem. Bym zapomniał zwiększ normę wysiewu bo wraz nie wszystko powschodzi nawet we wcześniejszym terminie siewu. Ja zasiałem 140kg/ha Basica i było przy rzadko przy termienie siewu 11 kwietnia a widajność mi wyszła 5,5t z IV klasy na podłożu żwirowym. pod korzeń dałem 200kg saletry a po wierzchu gdy wschodziło 300kg superfosfatu i 100kg siarczanu magnezu w II dawce azotu dostało 100kg/ha saletry i w zupełności wystarczyło. Przedplonem była kukurydza także pole było bardzo ubogie w NPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj. W tym roku chcę zasiać trochę jęczmienia jarego, jednak nie mam z nim żadnego doświadczenia. Mam do wyboru dwa kawałki pola: oba to III klasa, oba były nawożone obornikiem 2 lata temu i na obu przedplonem był owies, z tym że na jednym słoma była zbierana a na drugim pocięta i przyorana. Które pole będzie lepsze pod jęczmień? Drugie pytanie dotyczy nawożenia: Czy Polifoska 6 to dobry wybór? Jeśli tak, to w jakiej dawce? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

sprawdź ph bo od tego powinieneś zacząć. klasa klasą ale powiedź czy to piachy czy glina? ja bym zaczął od kredy chociaż 1t czy to na piach czy glina pod agregat na ok 12-15cm wymieszać. Obornik zakwasza, a słoma nie jest zła tylko przed przyoraniem trzeba 60kg/ha moczniku sypnąć tak na przyszłość. ja daję w tym roku 200kg polifoski 6, 120 saletry i 100kg siarczanu magnezu po zasianiu pod bronę. robię pewne doświadczenia już 3 rok z jęczmieniem. dobrze jest zaprawić ziarno od grzyba i nawozem dokorzennym typu Adobe Nasiona. 2 sprawa jeśli dasz radę wejść na pole to siej, bo będzie miał dłuższy okres na dokrzewienie się. ja już 9ha mam zasiane i jeszcze 3ha czekają w kolejności na ten tydzień

Edytowano przez Armag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z tym terminem siewu? Sąsiedzi mówią mi żebym się nie spieszył bo jęczmień jest wrażliwy na przymrozki, z kolei w podręcznikach jest napisane żeby siać jak najwcześniej. Byłem dzisiaj w polu i bez problemu da radę wejść, czy mogę bez obaw juz teraz go zasiać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

mam już 10.5ha zasiane jarego i jest piękny. pierwszy siany na piachach w wielką sobotę, jakoś chyba 28 marca. dobrze wschodzi bo pod bronę nawozy dostało. aby do maja wykształcił 4 liście bo przy węźle cukrowym nie boi się mrozu. druga sprawa jeśli ziarko jest przykryte po zasianiu ziemią na głębokości 2-3cm jak jest zalecane to jęczmień po zasianiu toleruje do -4 stopni mrozy. Spraktykowane w Danii przez kolegę Duńczyka. Ważne jest tylko żeby pomóc mu wyjść na powierzchnię i przebronować broną lekką jak odpuści mróz albo ustaną zlewne deszcze. Poprawiając bilans wodno-powietrzny

Edytowano przez Armag

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamos012    16

witam. mam pH gleby 4,3 badalem w stacji chemicznej. Moje pytanie jest czy mogę około końca lutego wysiać na pole wapno tlenkowe w ilości 1t. na hektar. Siał będę około początku kwietnia pszenżyto. czy to wapno nie zaszkodzi? Proszę o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Armag    2

jest zasada min 6 tyg przed siewem ze względu na blokade fosforu.Sam w tamtym roku dawałem kredę pod jęczmień jary na działce nowo kupionej w lutym i plony były rewelacyjne

 

dodatkowo jak chcesz by wszystko było jak należy po zwapnowaniu ale przed siewem nawozów min tydzień przeleć agregatem na głębokości ok 15cm rozsiej nawozy i jeszcze raz agregatem ale płytko kilka dni przed siewem pszenżyta. polecam dodatkowo zboże zaprawić nawozem płynnym typu Adobe Nasiona, bo zawiera Mn i Zn a w świeżo zwapnowaniej glebie są te pierwiastki mało dostępne. jeśli chodzi o nawozy to odradzam mocznik, sól potasową stosowane w pierwszym roku po zwapnowaniu. Polecam polifoską, amofoskę, superfosfat i saletrę, siarczan Mg z Intermagu w opryskiwacz w fazie krzewienia 5kg i 2kg moczniku w opryskiwacz albo RSM.  w kolejnym roku można już normalnie stosować nawozy aby ph nie spadło poniżej 5,5. ja osobiście daję 150 kg polidapu i 150kg soli potasowej na ściernisko przed orką i co 3 lata 2t kredy kornickiej. ph 6.2-6-5 klasy od V do III. gleba badana co 2 lata. wysoka zawartość składników w glebie. to tylko gwarantuje dobre plony nawet przy złej pogodzie, a azot dzielę na 2-3 dawki bo szkoda żeby uciekał do atmosfery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Mam pole wziente w dzierżawe 1.4 ha i posiana jest tam Mieszanka. klasa ziemi zaczyna się w dołku od 3a kończy na 4b ok 7 lat nie było obornika i chce posiadać Jenczmień ozimy chcę wysłać 3 t. kredy na rżysko pozniej gruber obornik orka z nawozami siezastanawiam no siew Jenczmienia czy to wogule jest dobry plan dzialania ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj