katopo

Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi

Polecane posty

katopo    43

W nowym PROW ma być program który nie pamiętam jak się ma nazywać ale ma działać na zasadzie że rolnik przekazujący gospodarstwo na inne które chyba będzie miało średnią krajową/wojewódzką po przekazaniu gospodarstwa i zakończeniu działalności rolniczej ma jeszcze przez 5 lat dostawać równowartość dopłat które mu przysługiwały. Coś w rodzaju takich rent strukturalnych.

 

Jak ktoś ma lepsze pojęcie o tym programie proszę o poprawienie moich ewentualnych błędnych informacji oraz rozwinięcie tematu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

program mocno ograniczony ...zresztą jak wszystkie inne... w założeniach gospodarstwo przekazujące ziemię nie może pobierać dopłat większych niż 1250 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

tylko ciekawe kiedy ten program wejdzie i jaki rok/poziom dopłat będzie bazowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

Nie ma tematu więc zakładam, jest to planowane działanie PROW 2014-2020.

 

 

według informacji ze strony Arimr, każdy kto przystąpi (tylko w tym roku) do systemu tzw. małych gospodarstw, będzie mógł dostać 120% sumy dopłat od momentu przekazania do końca 2020 roku, czyli 5 x płatność w 2015 x 1,2.

 

Do systemu nie mogą przystąpić rolnicy, którzy w sposób sztuczny podzielili gospodarstwa po 18.10.2011 r., w celu uzyskania tej płatności.

 

Otrzymałem połowę gruntów od rodziców  w 2014. W 2017, po przejściu na emeryturę rodzice mogliby przekazać resztę i teoretycznie otrzymać ta premię, tyle że za 4 lata.

 

 
Pytanie jak interpretować sztuczny podział, skoro na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przepisów dot. otrzymania tej jednorazowej premii za przekazanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Ja widzę i mam już chętnych na ten program ale nie ma projektu rozporządzenia :)


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

jak będzie projekt to będzie już za późno, zeby się przystosować...dla tych co jeszcze nic nie mają a chcą się już zlikwidować. no chyba że wprowadzą jeszcze jakieś warunki wstecz, to z kombinowania nici.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3037

minister w telewizji powiedzial ze w tym roku nie bedzie na to pieniedzy, a co dalej czas pokaze.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

w tym roku to będzie można tylko przystąpić do "systemu", bo żeby przekazać trzeba mieć na siebie w tym roku dopłaty, co będzie stanowić podstawę do wyliczenia premii za przekazanie. niestety brak szczegółów i terminów, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Czy już coś wiadomo na ten temat? Zastanawiam się czy składać wniosek na dopłaty na całość na swoje konto czy pozostawić cześć gruntów rodzicom?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
black_shadow    51

warunek podstawowy - aby wejść w ten program z tytułu dopłat bezpośrednich za rok bieżący nie możesz pozyskać kwoty większej niż 1250 euro...wniosek możesz składać na całość @machtomi z tym że we wniosku zaznaczasz rubrykę : Wnioskuję o  uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw(do tego sytemu można przystąpić tylko w 2015 r ) - w tym wypadku kwota należnych dopłat zostanie ograniczona do wspomnianych 1250 euro

Edytowano przez black_shadow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Obecnie jestem młodym rolnikiem i wydzierżawiłem od rodziców 5ha ( pozostało im jeszcze 1,3ha). 

Planuje składać wniosek o dopłaty na wszystkie działki które mam w PRG.

I pytanie czy rodzice powinni złożyć wniosek na pozostałą powierzchnie oraz zaznaczyć rubrykę "Wnioskuję o  uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw"?

Następnie jak pojawia się przepisy to oni powinni  złożyć podanie o dopłatę z tytułu Przekazania gospodarstwa aby otrzymać dotacje 5x120%x1250EUR?

Wtedy w przyszłym roku dopisuje te działki do dopłat na moje konto?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
geo2    20

Obecnie jestem młodym rolnikiem i wydzierżawiłem od rodziców 5ha ( pozostało im jeszcze 1,3ha). 

Planuje składać wniosek o dopłaty na wszystkie działki które mam w PRG.

I pytanie czy rodzice powinni złożyć wniosek na pozostałą powierzchnie oraz zaznaczyć rubrykę "Wnioskuję o  uznanie za rolnika uczestniczącego w systemie dla małych gospodarstw"?

Następnie jak pojawia się przepisy to oni powinni  złożyć podanie o dopłatę z tytułu Przekazania gospodarstwa aby otrzymać dotacje 5x120%x1250EUR?

Wtedy w przyszłym roku dopisuje te działki do dopłat na moje konto?

ja planuję tak zrobić, czyli na razie wpisywać tylko swoje, a później "przekazanie małego gospodarstwa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ewaempicka    0

Pojawił się, długo oczekiwany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dla kogo ta pomoc?

Rolnik, który jest osobą fizyczną, uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw (na podstawie wniosku z o płatności bezpośrednie na 2015 rok rolnicy weszli do systemu Małych gospodarstw lub nie; z własnej woli bądź automatycznie na podstawie wielkości płatności bezpośrednich). Beneficjent musi przekazać trwale gospodarstwo rolne innemu rolnikowi, który spełnia następujące warunki:(ten rolnik, który przejmie gospodarstwo)

- nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

- ma nadany numer ewidencyjny w krajowym systemie ewidencji producentów,

- zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach przez 5 lat od przejęcia gospodarstwa.

Poza tym ten, który przekazuje swoje gospodarstwo zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej i nie podejmie takowej przez co najmniej 5 lat od dnia przekazania gospodarstwa rolnego. Ustalony został także wiek takiej osoby. W dniu złożenia wniosku ma skończone 18 lat.

Gospodarstwo musi być przekazane trwale przez przeniesienie własności (kupno, darowizna). Po przejęciu gruntów gospodarstwo przejmującego musi stanowić minimum średnią powierzchnię gruntów rolnych w kraju a województwach, w których średnia powierzchnia jest mniejsza niż krajowa, musi stanowić minimum średnią wojewódzką.

Musi to być gospodarstwo rolne, w którym co najmniej 70 % wszystkich gruntów wchodzących w jego skład stanowią grunty rolne będące od co najmniej 12 miesięcy do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy własnością lub współwłasnością rolnika.
O przyznaniu pomocy będzie decydować punktacja (min. wiek przyjmującego, powierzchnia gospodarstwa przekazywanego i tego w skład którego wejdzie)

Osoba, która będzie oddawać swoje gospodarstwo może pozostawić sobie 0,5 ha aczkolwiek tylko na potrzeby własne( ?).

Na jakie pieniądze można liczyć

Pomoc będzie wynikiem mnożenia 120 % rocznej należnej stawki płatności i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od roku, w którym rolnik przekaże trwale gospodarstwo rolne do dnia 31 grudnia 2020 roku.
To jest projekt rozporządzenia wysłany kilka dni temu do konsultacji społecznych. Jakie będą ostateczne założenia nie wiadomo okaże się za kilka miesięcy. Należy zakładać, że wnioski będzie można składać na przełomie 2016/2017 roku.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KACZOR1984    1

Od 25go września można składać wnioski o dotację dla przekazujących małe gospodarstwo. Mam pytanie. Kiedy najwcześniej może nastąpić to przekazanie? Przed wnioskiem o premię, po złożeniu wniosku, czy może dopiero po decyzji z ARiMR? Pytanie do:

freetaxi

 

Edytowano przez KACZOR1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez skantos
      Zaintrygowany wypowiedzią pana ministra zwracam się do szanownego grona o pomoc w sprawie dotacji do hektara na poziomie 700 euro 
      Jeżeli ktoś wie jak to zrobić to proszę o pochwalenie się tym faktem.Bo niemożliwe stanie się możliwe?????
    • Przez tomrolnik
      witam , mam takie pytanie , brał ktoś może z was quada za dotacje unijne jako mikrociągnik? Wiem , że jest taka możliwość ale jestem ciekawy jak to wygląda w rzeczywistości . Może ktoś się spotkał z takim tematem i może sie wypowiedzieć . 
    • Przez agrofoto
      System VitalFields powstał, by ułatwić pracę rolnikom, szczególnie tym, którzy korzystają z unijnych dotacji, i tym, którzy chcą się o nie starać. Stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Jest również świetnym „wirtualnym organizerem” dla wszystkich gospodarzy ceniących w swojej pracy porządek i systematyczność. 
      W natłoku codziennych obowiązków uzupełnianie karty pól schodzi na dalszy plan, co w konsekwencji może oznaczać problemy podczas kontroli, gdy wymagane jest podanie informacji dotyczących chociażby środków wykorzystywanych w trakcie prowadzenia upraw. Takich nieprzyjemności możemy uniknąć, korzystając z systemu VitalFields. Jedno kliknięcie wystarczy, by zawsze mieć gotową ewidencję użytych środków ochrony roślin dla PIORIN-u. Warunek jest jeden, dane te należy uzupełniać na bieżąco. VitalFields w znaczący sposób to ułatwia. Jak?   Czytaj więcej
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Szymcio23
      Witam  
      Czy osoba mająca ziemię w spadku może otrzymać MŁODEGO ROLNIKA ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj