Skocz do zawartości
songo

Nawożenie zbóż

Polecane posty

songo    871

Witam,

nie znalazłem ogólnego tematu dotyczącego nawożenia więc muszę założyć nowy temat. Niech mi ktoś ogarnięty doradzi. W tamtym roku pierwszy raz grzebałem w ziemii, i efekt był trochę słaby (może też susza zrobiła swoje). Nie mam też za bardzo kogo się podpytać bo sąsiedzi mają niewiele lepszy plon.

Przejdźmy do rzeczy, mam w opiece ziemię 3-4-5 klasy 27ha (w tym 6ha to łąki), uprawy jakie mam to jęczmień ozimy, pszenica ozima, pszenżyto ozime, pszenica jara, jęczmień jary, mieszanka jara. Budżet na nawóz nie był zbyt duży dlatego nakupiłem po 200kg na hektar polifoski8 pod siew(pod oziminy tyle samo sypałem) i po 200kg na hektar Zaksan saletra amonowa. na 2ha łąk mam zamiar rozlać gnojowicę, a na 4ha ornego obornik to wyjdzie jakieś 35ton obornika na hektar i będzie pod jęczmieniem (obornik głównie od świń ale też od mniejszym stopniu od byków). Jak widać saletry nie jest za wiele, i z tego co wiem kiedyś było sypnięte raz i tyle. Z tego co wyczytałem dobrze jest sypnąć po mniej a częściej, dlatego jakbyście mieli do dyspozycji 200kg jakbyście to podzielili? ja myślałem żeby w marcu sypnąć 100kg i jak będzie się kłosić 100kg? jakieś sugestie? coś z tego będzie?

Robertkujawy    66

Na łąke gnojowice a pużniej krety ryją za robactwem ,200 kg saletry to pod siew Nie ma czym dzielić Pużniej nasępne dawki lub odrzywka

cichyh32    44

Długa droga, zbadaj ph ziemi. Przy takiej agrotechnice to najlepiej np pod pszenzyto jeczien jary i ozimy dac kurzaka i masz te 4,5 t z ha prawie w kieszeni.

Wiadomość z agroFakt.pl

songo    871

@Robertkujawy: że niby mam dać 200kg polifoski8 i 200kg saletry pod siew? a czym potem sypać jak wszystko pod siew dam? Mam niestety ograniczoną ilość nawozu na ha (200polifoski i 200 saletry). Opryski już swoją drogą będą na grzyba i na chwasty.

@cichyh32: właśnie obornik będzie pod jęczmień jary, pszenżyto tylko ozime mam, a jarego nie będę siał bo ozimego jest 8ha.

zbychu15    13

co to jest 200kg ... jak najczęściej daje się trzy dawki, ruszenie wegetacji strzał w zdźbło i na kłos . na każdą uprawę musisz wprowadzić odpowiednią ilość danego czystego składnika .

micro303    17

Zależy ile t/z ha chcesz uzyskać. Masz cel i wtedy sypiesz. Nie masz konkret celu to badanie gleb i dochodzisz do wszystkiego. Koszty=plon. Plon = zysk. Masz świnie to zjedzą zysk ale dadzą materię organiczną czego brak. Jeszcze technika siewu czym pod co i kiedy.

songo    871

dzięki za stronkę ogarnę ją sobie :)

Panowie tak sobie ogarniam tą stronę i piszą tam o sypaniu zaksanem przedsiewnie, a na kursach mówili, że przedsiewnie sypie się NPK (np. polifoska). Mam te 2 nawozy przedsiewnie wymieszać?

Edytowano przez songo

zbychu15    13

Albo jedno albo drugie, ja osobiście daje polifosa .
A tak po za tym. . Nie radzę mieszać nawozów .

songo    871

więc przedsiewnie pójdzie Polifoska. a potem albo 2x po 100kg sypnie albo 1x 200kg.

panowie powie mi ktoś jak to jest z mocznikiem? ile to wychodzi na ha i ogólnie coś na temat tego??

zbychu15    13

Mocznik to inna firma azotu ... wolniej działa niż saletra,Hmm więcej wujek google ci podpowie:)

songo    871

a z takich ogólnych pytań, mocznik taniej wychodzi od saletry?

kuba55    432

ja bym te 200 kg saletry dal    jednorazowo  w marcu  na zboza ozime  ,  te 200 kg jednak to troche za malo ,   na jare  bym dal zaksan przed siewem   ,  ja sypie zawsze  w marcu  ma oziminy  200-250 kg saletry i pozniej  okolo 20 kwietnia daje jeszcze 100-150 kg . mocznik   jest drozszy saletry , ale ma wiecej azotu  i przez to wychodzi taniej na czysty skladnik .   mocznik dziala w wyzszych temperaturach  i zakwasza ziemie bardziej od saletry ,  przez to na jeczmien jary bym nie polecal  , a co do obornika pod jeczmien , chyba nie myslisz ze dasz sam obornik i jeczmien urosnie  , zboza slabo wykorzystuja obornik

Edytowano przez kuba55

songo    871

czyli pod ozime raz w marcu 200kg, a pod jare mam mieszać polifoske z saletrą? a potem w kwietniu 200kg/ha saletry? Pod jęczmień pod siew sam obornik chciałem a potem gdzieś w kwietniu saletrą sypnać 200kg. Z tego co wiem obornik od trzody ma dużo azotu

piotr30piotr    64

daj pod jeczmien przedsiewnie azot te 200 kg saletry , bo obornik nie działa tak szybko i jego działanie uwidoczni się po jakimś czasie

dawid199303    13

witam mam takie może głupie pytanie ale za dużego doświadczenia nie mam. Lepiej jest dawać saletre czy lepiej zamiast saletry mocznik? dawki to 3x250kg na ha

adam882    8

wyjasni mi ktos roznice pomiedzy nawozami azotowymi. Nie chodzi mi o ilosc czystego skladnika w danym nawozie tylko jego dzialanie

Tomasso    8

co do nawożenia to moje pytanie się trochę łączy, czy stosował ktoś środek rooter z arysty na poprawę wzrostu korzeni, czy ktoś stosował może ten środek? i ma jakieś spostrzeżenia? byłbym wdzięczny za opinie :-)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się