nowakm6

Cielat strasznie chudnie

Polecane posty

MagoKJ    17

Oj,przykro..co mowil weterynarz jakiś powód
Oj,przykro..co mowil weterynarz jakiś powód

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MagoKJ    17

Ej sorki za te wpisy kilka razy pod rząd.. AF szaleje a ja rapuje.. :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

No nie wiadomo powiedzial jakby to byl tylko jeden na tyle sztuk przywiezionych to jest bardzo mało. Jutro ok 11 mam dzwonić do lab po wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Gronkowiec i lekka aemaria
W poniedziałek będzie antybiotykogram. Radzila aby zaszczepić cala oborę. Kurde 40szt szczepić ale jak trzeba to trzeba
W poniedziałek będzie antybiotykogram. Radzila aby zaszczepić cala oborę.

Edytowano przez nowakm6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Domyślam się ze chodzi o gronkowca. Była robiona specyfikacja?? Co to za gronkowiec?? Skąd był izolowany??

Niby dlaczego trzeba przeciw niemu szczepić krowy??

lekka aemaria - mógłbyś to wyjaśnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Ja weterynarzem nie jestem wiec nie jestem ci w stanie tego wytłumaczyć tak powiedzieli jak dzwonili z labolatorum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

bardziej chodziło mi o to co znaczy "aemaria"?? Nie znam takiego wyrazu. A skąd był ten gronkowiec?? Jak możesz to dopytaj się w laboratorium o specyfikację i dlaczego niby trzeba szczepić wszystkie krowy. Ja co do tego mam inne zdanie ale chętnie usłyszę zdanie "koleżanki po fachu".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Jak juz pewnie zauwazyles stosuje sie do twoich rad I chcialbym zebys Ty napisal co o tym sadzisz skoro sie z nimi nie zgadzasz. Dlaczego nie trzeba szczepic calego stada? Chodzi o aimerie czy eimerie. Zawozilen probke kalu.

Edytowano przez nowakm6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Eimeria to już wiem co to jest i jak najbardziej trzeba z nią walczyć. Dezynfekcją i ewentualnie podając kokcydiostatyki. Nie wiem co to znaczy lekka kokcydioza, ile to oocyst. Jednak tak czy inaczej masz przyczynę chudnięcia. Ten pierwotniak niszczy enterocyty w jelitach. Dlatego nieważne czym nakarmisz cielaka on i tak z tego nie skorzysta bo wchłanianie jest na mizernym poziomie.

Chociaż nie ukrywam że chętnie sam bym przebadał Twoje zwierzęta bo jestem ciekaw jak tam wygląda sprawa składu flory saprofitycznej, clostridiów i innych pierwotniaków (oprócz eimerii).

Co do gronkowca w kale to mocno się dziwię bo od ilu lat mam okazję robić badania nie wiem czy chociaż kilka razy zdarzyło mi się wyizolować gronkowca z kału cielaka. Jednak było go mało i bardzo możliwe że był zanieczyszczeniem. Jesteś pewien że mowa o gronkowcach?? Ile ich było i jakie?? Jakie jeszcze bakterie wykryto??

Jednak wynik dość ciekawy. Jeżeli możesz po podeślij mi ten wynik jak już go będziesz miał bez danych osobowych oczywiście.

P.S. masz bydło mleczne czy miesne?? Poisz cielęta mlekiem od krów z zapaleniem??

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Tylko mlekomix od josery. Bydlo mieszane mleczne mięsne i mieszance. Wiesz co ja dzisiaj jeszcze raz zadzwonie i się dokladnie dowiem. O eimeri mowila jak dzwonila i za godzinę dzwonila ze gronkowiec się potwierdził. Mój weterynarz tez powiedzial ze pierwsze się spotkal z tym żeby gronkowiec u cielaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Problem był taki nie u mnie a u wujka cielak zaczął kaszleć dostał jakieś leki później się powtórzyło około czwartku w piątek coś mu dał ale nie przeszło jak oddychał to tak całym się nim trzęsło dziś dostał zastrzyki od lekarz i na wieczór padł koło południa było widać jak na słomie leży biała piana czyli ślina bądź jakaś wydzielina z nosa. Było to zaawansowane zapalenie płuc?? Pytam tak z ciekawości


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

trzeba by bylo wziąć siekierkę i sekcje zrobić,jak by miał czarne plamy na płucach lub cale czarne płuca to zapalenie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Wyniki badan

 

Co do wyników to potwierdzam że gronkowca odpuść. To pewnie jakiś epidermidis być może jako kontaminacja. Brałeś próbkę do badania ze słomy?? Brakuje mi tu sprawdzania obecności salmonelli i beztlenowców. Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze problem wykrytej kokcydiozy.

P.S. dużo masz cieląt?? Obecnie jakieś problemy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Ze slomy bralem tak. Na Ta chwile cielat urodzonych w tym roku jest 20 tak przynajmniej jest w paszporcie. A na eimerie czym bys szczepil jesli mozesz udzielic mi takiej informacji. Wiesz wiekszych problemow nie wykrulemjeszcze 2sa takie kiepskie nie tak jak tamten ale jednak. Jak to mieszance I hf chude bo hf ale zywe sa zra pija wiec jak napisalem problemow wiekszych nie ma. Wczoraj u has badali I szczepili na gruźlice do powiedzial ze nie widac takich odrzutkow. Ale pokazalem mu badania to mowil ze gronkowiec u tak malych cieląt jest niemożliwością bardziej by poszedł właśnie w kierunku eimeri (nie wiem jak to się pisze).

Edytowano przez nowakm6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Rafik przeeraza mnie to wszystko wczoraj rano dopiero zauwazylem ze cos z tym ciielakkiem jest nie tak a teraz idę a on juz zdechl. Dosłownie 30-40h i po cielaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

najlepiej jakbyś mi go przywiózł do Gietrzwałdu do badania. Inaczej na odległość nie umiem Ci pomóc.

P.S. daleko masz do gniezna??

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

możesz zawieźć tego cielaka do gniezna na miodową do Animallab-u. Tam już zrobią sekcję i najlepiej profil biegunkowy. Najważniejsze z tego będzie crypto i clostridium.

Stamtąd już dostanę materiał jak będzie trzeba zrobić coś więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 2Reebok
      Witajcie, założyłem nowy wątek bo z tego co szukałem nie ma w pozostałych nic takiego (o ile nie przeoczyłem) 
       Mianowicie od jakiegoś czasu (ok 7dni) zauważyłem u krów w stadzie, że pojawia się taki biały śluz jak przed rują zazwyczaj jest przezroczysty ale czasem jest cały biały. Dodam, że pojawia się on u krów cielnych. Czy mam się czego obawiać ? Innych objawów niepokojących nie zauważyłem. Krówki mają apetyt nic po za tym tylko ten śluz z dróg rodnych nie to że cały czas się wydziela sporadycznie u różnych sztuk w stadzie pojawia się czasami. Mieliście podobny przypadek może.? 
    • Przez Wiesiujohny
      Witam przychodzę z zapytaniem gdzie kupić skuteczny środek na odrobaczenie krów mlecznych najlepiej jakby karencja na mleko była zerowa. Z góry dziękuję za odpowiedź 
    • Przez tyj123
      poraz pierwszy nam takie coś sie zdążyło parę dni temu zdechł nam cielak mięsny(brąz) 4 miesięczny wszystko rozegrało sie w 15 min zaczął ryczeć potem piana i krew mu z nosa leciała a po chwili sie położył i było po nim . Jak weterynarz przyjechał zrobiliśmy mu mała sekcje nie był on nawet wzdęty ale miał takie dziwne serce gąbczaste miękki czy z was ktoś miał podobną sytuację i co to mogło być bo weterynarz stwierdził że to wada wrodzona........
    • Przez Pawel0z
      Witam .Od jakiegoś czasu 3-4 mięśięcy zaczely sie pojawiac narosle małe i duże na skorze 9 byczkow i jałówce .2 z nich urosło do srednicy 9cm wiec pojechalem do weterynarza pokazalem foto tego i dal mi jakies lekarstwo na t. stosowal cos w tym stylu.Brodawki przechodzą z jendej na drugą sztukę co mam zrobić.

    • Przez hazelwideo
      Witam mam problem z moim 2 tygodniowym łatkiem. Gdy łatek się urodził było wszystko ok. problem zaczął się 2 dni po urodzeniu łatkowi zaczęły zginąć się przednie nóżki. Był wet i dal zastrzyk i kazał poczekać tydzień który właśnie minął. wet powiedział że będzie trzeba włożyć w gips. chciałbym się dowiedzieć czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest to do wyleczenia ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj