mateusz1151010

Dylemat z pszenicą zimową

Polecane posty

Wita, mam dylemat bo nie wiem co zrobić z pszenicą ozimą odmiana Tonacja. Cały czas była ładna zielona, wydawałoby się że dobrze przezimowała, a teraz od tamtego tygodnia zaczęła się żółcić :( I nie wiem czy to są konsekwencje zimy czy może coś się innego dzieje. Co z tym zrobić?

post-49007-0-81791100-1456416168_thumb.jpg

post-49007-0-42264500-1456416174_thumb.jpg

post-49007-0-31416500-1456416181_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafigr    19

Narazie musisz poczekać na wiosnę. U mnie pszenżyto było prawie całkiem rude a teraz zaczęło się zielenić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

Tylko,że u niego po mrozach nie było rude,różowe czy czarne a zielone, takie jak być powinno, tak jak wojtaj24 pisze brakuje jakiegoś składnika w glebie, dobrze by było zbadać czego brakuje.


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pole było wapnowane przed siewem. I tak jak wspomniałem ładne, zielone było a teraz jak kilka dni temu zrobiło się cieplej to zaczęło żółknąć. Myślałem żeby może sypnąć siarczan amonu bądź saletrosan 26 ( siarka z faktu na ziarno, na wysokość białka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

Czekaj. Z moją jest tak samo. A raczej było. W mrozy  wszystkie dookoła żólte a moja zielona, po mrozach odwrotnie. Teraz zaczęła się zielenić. Odmiana Toras.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

To że  jakichś  składników brakuje , to nie  byłoby takiego  efektu  ,

Nie  wiem  skąd jesteś , ale   wegetacja  jeszcze na  dobre nie  ruszyła  ,


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

U mnie  część  tez wygląda  podobnie  i  jest  róznica  na  tym  samym  polu - między  odmianami . też myslę że skutki zimy ... 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Teraz  powoli  zaczyna ruszać  wegetacja ,  takie jest moje  zdanie, że  to  mróz  jest  sprawcą 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Możesz  wyrwać kilka  roslinek , przynieść  do  pomieszczenia  gdzie  jest  z  15 - 20  stopni  , obciąć  liście  , zamoczyć  korzonki  i  czekac  czy  się rozwiną


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jutro muszę tak zrobić i zobaczymy czy coś z tego będzie czy nie, trzeba trzymać kciuki bo nie widzi mi się kasować 2,5 ha pszenicy :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroyoko    29

Jak wyglądają inne odmiany w okolicy? Bo raczej wątpie by Tonacja aż tak oberwała od mrozu.. A jesli chodzi o niskie ph, to Tonacja jest chyba najbardziej tolerancyjna wśród odmian pszenicy w Polsce.. oczywiście nie oznacza to, że jest całkowicie tolerancyjna na skrajnie niski odczyn. Jedyne co, to bardzo "lubi" ją mączniak..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tam dalej po prawej stronie ma sąsiad pszenicę, tylko nie bardzo widać w jakim ona stanie jest. Tylko że z nią jest całkiem odwrotnie, była żółta i myślał, że będzie do skasowania, a teraz robi się zielona. Ale niestety nie pamiętam odmiany :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbor    124

Zobacz że listki są umarznięte od góry ale środek jest zielony. Spróbuj czy można ją łatwo wyrwać z ziemi, jeśli stawia opór to znaczy że korzeń żyje. A w korzeniu siła jak to powiadają ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Bo jeszcze  nie  zdążyły zgnić... zrób test  . lub  czekaj na  rozwój wegetacji .

Ratować  tego  nie  ma  sensu na razie 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Ludzie doszukujecie się w tym niewiadomo czego. Zboże rokuje, a uszkodzone same liście o niczym nie świadczą. Węzły Krzewienia nabierają takiego koloru ze względu na przyblokowany fosfor. Jak wiosna ruszy na całego wtedy szpryca z fosforem + Mn + paranitrofelany i będzie git. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To kologo major_89 jaki nawóz proponujesz? Ja myślałem żeby może sypać siarczanu amonu, ponieważ siarka pomaga też w przyswajalnosci fosforu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Kizeryd, jeśli masz dobre pH gleby to siarczan magnezu posypowy. Wychodzi cenowo należycie a dodatkowo wprowadzasz Mg który dodatkowo stymuluje wzrost roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez 3kusy3
      Witam proszę o kilka podpowiedzi zdjęcia poniżej. Co jej brak liczę na jakieś propozycje czym ja wspomóc?Dodam że żadnych oprysków jeszcze niestosowalem po tym ochlodzeniu bedziepryskana na chwasty puma to dobra decyzja? 


    • Przez Krystian12351
      witam mam pytanie odnośnie łączenia zabiegów w zbożach ozimych a mianowicie czy można połączyć t1,skracanie i nawożenie mikroelementami?
    • Przez kubatedi
      Witam
      Mam pewien problem mianowicie w przyczepie autosan d44b kazde koło podczas jazdy chodzi sobie lewo prawo zamiast toczyc sie prosto cczym to moze byc spodowdowane? Szpilki wszystkie sa dociagniete, oraz nie ma luzu na kołach.
      Proszę o porady
       


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj