Matey

Obecna sytuacja polityczna w Polsce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co tam panie w polityce?

galeria
Żniwa 2023
hubertuss    4653

Politycy jakiej kolwiek partii nigdy nie ponieśli i nie poniosą odpowiedzialności za swoje decyzje. Oczywiście nie mówię tu o decyzjach łamiących prawo. Ale i tu ciężko z odpowiedzialnością. A chodzi mi o błędne decyzje. Jurgiel za czasów pierwszego rządu pis podpisał zmniejszony kontyngent produkcji cukru dla Polski. Bo nie chciało mu się wieczorem negocjować i poszedł spać. Tym czasem inne kraje wynegocjowały większe kontyngenty. Efekt tego był taki, że zmniejszono Polsce limit chyba o 200 tys ton zamknięto zmodernizowaną cukrownię w jego regionie wyborczym tj Łapach. A ceny cukru w sklepach poszybowały. Nie wiem czy pamiętacie to gdzieś w okolicach lata było. Cukier znikał ze sklepów całymi paletami. I jaką odpowiedzialność poniósł? Został po raz drugi ministrem. A chyba sam przyznasz, że wyrządził tym większą szkodę Polsce, Łapom i rolnikom niż jakieś zaniedbanie zgrania terminów przejmowania gospodarstw i programu MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Skoro wyborcy Jurgiela nie ukarali nie wybierając go, to dlaczego macie pretensje do polityków? Widocznie dobrze robią skoro dalej są posłami.

Edytowano przez Krassus

BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Taki mamy system wyborczy. Jurgiel choć pierdoła to od lat wierny towarzysz Kaczyńskiego. Po śmierci Putry został bezapelacyjnym szefem pis na Podlasiu. Więc wiadomo, że wyląduje na pierwszym miejscu. A wiadomo również, że politycy nie na darmo kłócą się o najwyższe miejsca na listach. Jeśli do tego dodamy fakt, że na taką listę nie głosują tylko mieszkańcy Łap i rolnicy. To widać, że na ponoszenie odpowiedzialności za co kolwiek w polityce ciężko.  Oczywiście większość wyborców pis na Podlasiu nawet nie dopuści do siebie takiej informacji, że np Jurgiel mógł w taki sposób zaszkodzić Polsce, Podlasiu, Łapom itd. Wmówią sobie, że to nie prawda i zagłosują.

Piszę oczywiście o odpowiedzialności poszczególnych osób. Bo w Polsce ludzie głosują na szyldy partyjne. Pod którymi przemyca się do sejmu takich właśnie towarzyszy. Oddanych i wiernych ale nie zawsze kompetentnych. Jeśli zaś chodzi o odpowiedzialnośc partii to tu jak na całym świecie. Nieudane rządy oznaczają ich utratę.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

dyskutujecie jak byście mieli po kilkanaście lat a który rząd zrobił co kolwiek dla rolnictwa i wsi bo ja uważam że żaden i każdy ma nas gdzieś tylko przed wyborami się uśmiechają do nas bo są im głosy potrzebne a za naszą kasę tylko budują sobie super biura dają podwyżki premię czy ktoś z Was zna wszystkich viceministrow rolnictwa jest ich chyba z 12 i myślicie ze któryś z nich martwi się sytuacja na wsi dla nich ważna jest ich pensja premia ich uposażenie a wieś sobie poradzi czy gorzej czy lepiej doplaty- rzucili nam trochę euroochlapow żebyśmy za dużo nie krzyczeli te wszystkie prowy i inne to kasa wraca z nawiązką do zachodnich banków do zachodnich producentów maszyn rolniczych i rządowej kasy w postaci podatków a rolnicy się cieszą ze pojezdza sobie lepszymi sprzetami i tyle. I czy to będzie PSL PiS PO czy SLD to tylko widzą nas do wyborów a później wszyscy pierdza w stołek


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

dyskutujecie jak byście mieli po kilkanaście lat a który rząd zrobił co kolwiek dla rolnictwa i wsi bo ja uważam że żaden i każdy ma nas gdzieś tylko przed wyborami się uśmiechają do nas bo są im głosy potrzebne a za naszą kasę tylko budują sobie super biura dają podwyżki premię czy ktoś z Was zna wszystkich viceministrow rolnictwa jest ich chyba z 12 i myślicie ze któryś z nich martwi się sytuacja na wsi dla nich ważna jest ich pensja premia ich uposażenie a wieś sobie poradzi czy gorzej czy lepiej doplaty- rzucili nam trochę euroochlapow żebyśmy za dużo nie krzyczeli te wszystkie prowy i inne to kasa wraca z nawiązką do zachodnich banków do zachodnich producentów maszyn rolniczych i rządowej kasy w postaci podatków a rolnicy się cieszą ze pojezdza sobie lepszymi sprzetami i tyle. I czy to będzie PSL PiS PO czy SLD to tylko widzą nas do wyborów a później wszyscy pierdza w stołek

 

Święte słowa, wszyscy normalni o tym wiedzą. Ale powiedz to wyznawcy pisu.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Święte słowa, wszyscy normalni o tym wiedzą. Ale powiedz to wyznawcy pisu.

 

Zgadza się i popieram! Też głosowałem na PiS bo człowiek myślał że będzie coś lepiej bo wystarczająco rząd PO-PSL już nakradł. Ale to co widzę i jak przede wszystkim usłyszałem że p. Jurgiel znów będzie ministrem rolnictwa to wszyscy znajomi rolnicy powiedzieli że już będzie po rolnictwie. W woj. łódzkim (Łódź-Poddębice) gdzie mieszkam, pracuje, hoduje, uprawiam jest co raz to gorzej widać to "super" jak ludzi nie stać na tą chwilę na zainseminowanie krowy i mam masę dłużników po których się nawet nie spodziewałem tego.  :( Ale jeżeli mleko kosztuje/kosztowało ok. 1zł jak nie mniej. To jak ma to się opłacać? To już daawno temu obliczałem żeby krowa była na zero to przez rok łącznie z zasuszeniem musi dziennie produkować ok 12 litrów mleka, teraz podejrzewam że i 15 litrów. Dzieje się źle, bardzo źle. Byłem wczoraj z kolegom w okolicach Żychlina to co zobaczyłem to obraz nędzy i rozpaczy, domy rozpadające się, bez ogrodzeń, niektóre opustoszałe. Dodatkowo z moich terenów nie wiem czy 5 młodych osób będzie dziedziczyło gospodarstwa. Sami rodzice wyganiają dzieci do pracy żeby się nie męczyli tak jak oni i chętnych na dziedzictwo jest jak na lekarstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Czekaj, czekaj. Uciekający ludzie ze wsi to wina PO? Ciekawostek tu się dowiaduje


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

A za kogo rządów Rosja wniosla embargo? A Ci jak faktycznie coś wyjdzie z ciałami to będzie taka zadyma że szok. A coś czuje w kościach że jednak wyjdzie. Opłacalność gospodarstw tak spadła że szok

Edytowano przez Luke16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Mówisz znajda trotyl? O to ci chodzi? Kaczyńskiego już chyba drugi raz ekshumują i jeszcze nic nie znaleźli. Zadyma z tym to będzie taka, żeby odwrócić uwagę wyborców pis. Od tego, że zapowiadano zamach, ukaranie winnych. A rok po wyborach nic nie znaleziono i nikomu nic nie udowodniono. 

Co do embarga i ucieczek ze wsi. To Jak się Tusk z Putinem w 2009 roku ściskał na 1 września. To było wielkie oburzenie, że po próbowała ocieplić stosunki z Rosją. A teraz jest problem, że embargo.Jak chcieli zgody z ruskimi to było źle. Jak jest embarg i złe stosunki to też źle. Ludzie ze wsi uciekają i to nie wina PO. Uciekać będą dalej. Raz, że coraz mniej do ciężkiej pracy chętnych. Da, że wielu rodziców chce przekazać tak zaniedbane inwestycyjnie gospodarstwa, że młodzież nie chce tego brać. Bo co taki młody będzie brał 10 ha ze starym ursusem, trzema krówkami i walącymi się budynkami. Woli wyjechać za pracą i wygodniej żyć. Proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Hubertuss może nie trotyl lecz zamieszanie z ciałami. Oby nic nie stwierdzono bo będzie dym.
Mówisz o uciekających młodych. Przed chwilą był u mnie handlarz po krowę wczoraj zabrał z jednego gospodarstwa 50 sztuk bydła a w tamten wtorek też 50 z innego. Jeżdżę po gospodarstwach codziennie i widzę co się dzieje a niektóre te gospodarstwa małe nie są, zmodernizowane z nowymi oborami i jakoś tam też następców nie ma... wczoraj się też dowiedziałem że mój dawny klient też jest w trakcie likwidacji 70 sztuk, obora wolnostanowiskowa, wóz paszowy, hala udojowa. Więc nie mów że gospodarstwa są zaniedbane. Znam osobiście czterech ludzi tylko którzy chcą się dalej z tym "bawić" resztę już siedzi w mieście lub pracują gdzieś indziej a mieszkają w mieście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Ale co w tym dziwnego, że gospodarstwa upadają? Firmy też upadają a pracownicy tracą pracę. Mój sąsiad właśnie wybudował oborę za kilka milionów a dzisiaj przyprowadzili mu nową ładowarkę. Kawałek dalej parę miesięcy temu powstała ferma trzody chlewnej jak i kurniki. Ba, sam zwiększam areał mimo, że pszenica po 630 złotych a chętnych na ziemię nie brakuje. Więc to, że jakiś procent rolników przeinwestował to nie znaczy, że wieś właśnie upada.

 

Jeżeli 3/4 rolników pobierających dopłaty ma gospodarstwa do 5ha a średnia powierzchnia gospodarstwa w kraju to to 10,5 ha to nie dziw się, że ludzie uciekają ze wsi i tego żadna władza nie powstrzyma. Chyba, że wprowadzi dopłaty w wysokości 3tys/ha ale i tak młodzi będą uciekać za pracą żeby czymś się zająć w wolnym czasie.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

@Luke16 Dlatego ci tłumaczę. Nie każdy chce pracować na wsi. Młodzież woli lekkie życie w mieście. Młodzi ze wsi idą studiować coraz częściej. Tam poznają uroki życia wielkomiejskiego i nie chcą na wieś wracać. Być przywiązanym do krów dzień w dzień. Nawet jak mają nowoczesne gospodarstwo to nie każdy chce na nim pracować. Z drugiej strony są ci co nie mają do czego wracać. Bo z 10 ha i starego ursusa dźwignąć się na godziwy poziom nie ma jak. Dlatego za 20 czy 30 lat w Polsce zostaną same duże farmy jak na zachodzie.  O ile dzisiejsi 20 czy 30 latkowie będą się bawić w gospodarkę na tych 10 ha i starym ursusem. To ich dzieci już na pewno nie. Jeszcze będą chcieli by zakaz sprzedaży ziemi obcokrajowcom znieść. Bo będzie można drożej te parę ha sprzedać i mieszkania w miastach po kupić. Zobaczycie za 20 czy 30 lat rząd będzie szukał chętnych do tej roboty czy w Polsce czy za granicą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te bajki 20 lat temu też opowiadali :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Staszek masz rację tylko wtedy te same gospodarstwa były dziedziczone i się oplacaly teraz? Każdy wie jak jest. U mnie w okolicy zamykają się jak na razie jedni z większych. Ktoś pisał że trzeba się rozbudowywać itd. U nas ziemi nie ma szans że się kupi, a druga sprawa Ci pracują gdzieś i zlikwidowali gospodarstwa ziemie zostawili sobie i albo dzierzawia za pieniądze plus oczywiście biorą dopłaty. Więc interes zerowy. Na tą chwilę już mnie szlak bierze bo jeżdżę z inseminacja bydła i praktycznie 3/4 ludzi zapisuje na zeszyt bo nie mają 60zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Staszek to nie bajki. I jak ktoś trzeźwo patrzy dookoła to zaczyna to dostrzegać. U mnie w okolicy ludzie nawet mając 30 - 40 ha dobrej ziemi z dobrym sprzętem do miasta wyjeżdżają. Ziemię obsieją w mieście pracują i mieszkają, z miasta mają zony. A hodowle mają gdzieś. We wsi gdzie mam gospodarstwo zostało dwa gospodarstwa z krowami. I to do czasu, gdy rodzice dadzą rady je doić. Dzieci już zapowiedziały, że mają gdzieś krowy. Co najwyżej ziemię obsieją. I wcale nie są to jakieś dziadowskie gospodarstwa. Świni nie ma we wsi ani jednej. Kury na swój użytek ma może 5 gospodarzy. Bo też się nie opłaca. A we wsi z 60 domów jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krassus    97

Skoro gospodarstwa tak u Ciebie upadają a młodzi uciekają, to skąd problem ze zdobyciem ziemi?

 

Porównaj jak żyło się kiedyś i jak żyje się teraz i będziesz miał odpowiedź dlaczego dzisiaj nie da się utrzymać z 10ha. Nie da ale według dzisiejszych standardów życia.


BÓB HOMAR WŁOSZCZYZNA

 

JE DONALD TUSK KRÓLEM JEST

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@ luke16 a gdzie Ty dokładnie byłeś koło Żychlin bo to już nie daleko mnie


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

wojtal szczerze to nie wiem na jakiej wiosce bo kolega prowadził i nie zwracałem uwagi. Przejezdzalismy obok starego pgru i widziałem dwie nowe obory kumpel mowil że z miesniakami.

Krassus zrozum że bydło likwidują zaś ziemie zostawiają sobie lub ja dzierzawia biorąc dopłaty dla siebie plus kasę jeszcze od dzierzawcy. My jak kiedyś łąkę kupowalismy to wszystko po cichaczu bo jakby ktoś się dowiedział to zaraz by była cena przebita.

Co do kobiet nie znam z młodych żadnej która robiła by w gospodarstwie. Jak gdzieś nie pracuje to dzieci wychowuje. Sytuacja z lata rolnik z żoną zapitala z sianokiszonka a dwie córki przy grillu siedzą z chłopakami.
Znam też chlopaka 34 lata postawił obore na 50 dojnych nabrał kredytów a teraz zapitala sam bo żona powiedziała że do krowy się nie dotknie i płacze do ludzi w co się wpakował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

@Krassus problem ze zdobyciem ziemi jest dlatego, że ludzie traktują ja jako inwestycję. Nawet ci mający 5 czy 10 ha i nie uprawiający nic. O ile sytuacja nie przyciśnie to raczej jej nie sprzedają. Wolą wynająć. Poza tym zwróć uwagę, że piszę, że największa niechęć wśród młodych jest do hodowania zwierząt. Uprawiać ziemię jeszcze ludzie uprawiają. Bo do tego nie trzeba na wsi mieszkać i siedzieć tam od rana do nocy.

Oczywiście, że z 10 ha nie da się wyżyć. Dlatego wielu nawet nie próbuje. Wolą ziemię wynająć. Nawet w mojej wsi gdzie dwóch tylko ma krowy zdobyć ziemię jest problem. Ale to nie zaprzecza temu, że młodych chętnych do hodowli jest coraz mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Luke16   
Gość Luke16

Dzisiaj byłem u rolnika gdzie on sam trzyma krowy ale już nie długo. Miał inwestować ostatnio ale praktycznie cała ziemia idzie po S14 i mówi że po gospodarzeniu. hubertuss zgadza się nikt nie chce męczyć się przy zwierzakach, znam sporo takich ludzi którzy mimo dobrych warunków sprzedali zwierzęta niektórzy i gospodarstwa, pracują gdzieś i obrabiaja pola, ale ziemi nikt nie sprzedał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bronson    2

Wiek emerytalny obniżony. Wiek emerytalny rolników ma się zrównać z powszechnym systemem emerytalnym... Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15357

To ukłon za to że nakupili fentow i jondyrów i teraz trzeba to odpracować. No i dali więcej czasu się nimi nacieszyć, bo nie sztuka wydać parę setek dla germańca i po 2-3 latach żal złazić z fenta na łóżko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Max307    2

Myślę, że praca w rolnictwie na pewno jest cięższa od pracy np. w biurze, ale sam znam osoby po około 70 lat, które nadal trochę pracują. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katter    2

Myślę, że praca w rolnictwie na pewno jest cięższa od pracy np. w biurze, ale sam znam osoby po około 70 lat, które nadal trochę pracują. 

 

Zgadzam się, ale w powszechnym systemie emerytalnym są również budowlańcy, kierowcy samochodów, pracownicy tartaków i innych zakładów produkcyjnych. Czy ich praca jest lżejsza od pracy w rolnictwie? Nie wydaje mi się.

 

Dzisiejsi 20stolatkowie - 30stolatkowie z powszechnego systemu emerytalnego i tak będą mieli nędznie niską emeryturę. To wszystko jest na ich koszt robione. Najlepiej więc oszczędzać we własnym zakresie, ale z głową... Nie wiem, może jakieś fundusze inwetycyjne: https://www.union-investment.pl/fundusze-inwestycyjne

5-6% w skali roku jest w nich realne, chociaż ryzyko też jest duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj