tespis17

Odzysk ciepła do zbiornika na mleko

Polecane posty

tespis17    23
Napisano (edytowany)

Witam.

Ze względu że posiadam zbiornik do mleka chciałbym sobie założyć zbiornik odzysku ciepła (wymiennik) (Ciepła woda za darmo). Przy okazji zlikwidował bym bojler który "zjada" dużo energii.

W tym temacie chciałbym poznać opinie użytkowników którzy posiadają takie urządzenie.

Jaki zbiornik na mleko mają i jaki wymiennik ciepła stosują (firma,litry).

Czy nie przeszkadza w instalowaniu wymiennika jeżeli mam na zewnątrz agregat?

Czy warto w to inwestować?

 

p.s Jeżeli temat już jest proszę o przekierowanie

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sthranislaw    0
Napisano (edytowany)

szczerze ? Zainwestowałem jakis czas temu. Do zbiornika mojego 1000l z agrgatem na zewnątrz zrobił Pan Wiesiu złota rączka nie żałuje co prawda ciepła woda jest praktycznie do mycia dojarki ale i także do ok 2 godzin po doju dla cielaków mam. Nie żaluje koszt ok 1 tys. zł ale uważam że się opłacało

 

@samex dokładnie u mnie tak samo

Edytowano przez sthranislaw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samex69    34

Ja mam odzysk od ponad 2 lat i wiem że to się opłaca.W moim przypadku likwidacja bojlera nie wchodziła w rachubę bo mam dojarkę przewodową i do mycia potrzebuję dużo ciepłej wody-ok.60 l dwa razy dziennie.Wymiennik służy -w moim - przypadku do podgrzania zimnej wody która następnie jest dogrzewana w bojlerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Ja też polecam chociaż przy agregacie na zewnątrz dużo ciepła nie odzyskasz ale jednak. Ja u siebie przy zbiorniku 1000l mam dwa odzyski jeden 80l z rurkami w płaszczu (bezpieczny ale mało wydajny jakiejś niemieckiej firmy Muller albo jakoś tak) i drugi płytkowy (stanowczo polecam) i drugi zbiornik 300l (biawarowski). Woda w zależności od warunków czyli temperatury otoczenia i ilości mleka waha się między 30-40 C.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869
Napisano (edytowany)

Zołóż odzysk. To super sprawa. Jeżeli masz dojarkę konwiową, to raczej możesz zlikwidować boiler, chociaż ja bym tego nie robił. U nas tak jak @samex69 mamy przewodówkę i potrzeba dużo ciepłej wody, ale wykorzystujemy ją do pojenia cieląt i innych rzeczy. Mamy zbiornik wannowy 1200L, odzysk albo 60L albo 80L, niepamiętam dokładnie i montowała go u nas firma Gama z Wysokiego Mazowiecka wraz z dojarką. Sprzęt zdaje egzamin ale firma ma u nas przechlapane na całej linii.

Edytowano przez karol091193

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam8550    15

@karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

@karol091193 a co nie tak z gammą u mnie też montowali dojarke i odzysk i wszystko jest ok. a u ciebie jakies problemy były?

Dojarkę jak najbardziej polecam, ale firma to (cenzura). Syn właściciela w ciągu 2-3godzin pojawił się jak chcieliśmy zakładać przewodówkę. Ale jak były problemy z bakteriami to nie chcieli się pojawić, nawet 3 krotna wizyta w firmie nic nie dała. Co lepsze, to dowiedzieliśmy się, że taka sytuacja nie wystąpiła tylko u nas, a u kilkunastu osób. Doszliśmy sami co to było, ale niestety przez 2 miesiące mleko poszło w pozaklasowe, a zawsze było w extra. Przy okazji zaczął odpadać ocynk ze zbiornika wyrównującego ciśnienie i przyjechał z serwisu wymienić to serwisant się pytał co było z tymi bakteriami i jak sobie z tym poradziliśmy. Nie powiedzieliśmy im. Jeszcze ch*** kazali nam wieść mleko do badania do piątnicy, pewnie dla tego, że tam mają znajomości. Nam piątnica nie odbiera tylko mlekpol i nie mieliśmy zamiaru tam wieść. 3 miesiące latania do Białegostoku albo do Grajewa, i nie małe pieniądze stracone tylko przez Głupią firmę.

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

My mamy biornik wannowy 1200L, ale w ostatnim czasie mamy jakieś 500-600L, a był czas że było po około 900L ale dużej różnicy nie ma, więc raczej to od zbiornika nie zależy. Najlepiej jak się zapytasz w danej firmie z której chcesz wziąć odzysk. Oni to lepiej wiedzą


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305

Mam pytanie do posiadaczy. Z tego co wiem najmniejszy jaki można założyć wymiennik to 60L koszt około 1700zł brutto.

Czy minimalny zbiornik na mleko musi być powyżej 800L??? Wymienniki płytkowe są dużo tańsze ale myślałem że nie można założyć płytkowego.

Można założyć odzysk płytkowy ale musi być to wymiennik wysoko ciśnieniowy który jest sporo droższy niż normalny do CO. Dla porównania Wymiennik do CO 30kw kosztuje ok 400zł (na allegro) a do użądzeń chłodniczych typu zbiornik do mleka 1600zł (z robocizną tyle mniej więcej mnie kosztowało). Przy zbiorniku płytkowym dochodzi jeszcze dodatkowo koszt zbiornika i pompki (taka jak przy CO). Czyli ogólnie jest drożej niż przy zwykłym wymienniku ale jest za to płytkowy ma większą sprawność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Witam.
Stoję przed wyborem odzysku ciepła do zbionika na mleko i teraz tu mam mały problem
Otóż jest taki który wstępnie schładza mleko i w tym czasie ogrzewa się woda w wymienniku oraz taki w którym woda ogrzewa się przez przepływ freonu z chłodni któa schładza mleko. Który z tych dwóch sposobów jest bardziej efektywny co znaczy lepszy dla użytkownika?
Aha i może ktoś podrzuci jaką nową chłodnie wannową polecacie? Bo każdy eurotanks poleca za 20tys brutto plus odzysk dodatkowo. I proszę nie pisać o używkach bo tylko nowa wchodzi w grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Zapewne mówisz o schładzalniku 1000 l, tylko że wanienka za 20 brutto? Trochę chyba cena wyższa jest... 20 to chyba netto, no przynajmniej w dwóch firmach po okolicy patrzyłem. Ja mam odzysk 100 litrów z chłodnicy, szczerze to szału nie ma, latem to i na 70 stopni dobije przy dużej ilości mleka, zimą gdy mam mniej mleka to raptem 30 stopni to już szał. Druga sprawa jaka jest wymiana powietrza w pomieszczeniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

No dokładnie było 22tys brutto bo dodatkowo jeszcze dojarka z danej firmy by była brana to może inaczej patrzą. O Co chodzi z tą wymianą powietrza? Bo będę nowe pomieszczenie stawiał i może jakieś złote rady?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Chodzi raczej o ustawienie zbiornika aby do agregatu był możliwie dobry dostęp powietrza z zewnątrz. Bo jak wciśniesz agregat gdzieś w kąt to będzie wolniej chłodził mleko, co prawda jest ten plus że wtedy w odzysku będzie cieplejsza woda no ale kosztem wzmożonej pracy agregatu a to na pewno wpływa na jego trwałość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Wstępne schładzanie to sobie odpuść, zaletą jego jest tylko to, że mleko do zbiornika wlewane jest już wstępnie schłodzone (bakterie i takie tam ble ble reklamowe). Wadą i to dużą jest konieczność mycia po każdym udoju. Oczywiście myje się automatycznie przy okazji mycia instalacji, ale każdy cm2 to dodatkowe litry wody i kilowaty do jej podgrzania. Ona po prostu nie zarobi na siebie, a wręcz przeciwnie doda kosztów.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

Nie wiem czy dostałeś informację od sprzedawcy że zarówno agregat, "okienka" do wlewu mleka, jak i całą klapę umieszczą tak jak będziesz chciał, jest możliwość konfiguracji i dopasowania do pomieszczenia. Jak będziesz zamawiał to nie daj sobie wcisnąć bez takich ustaleń, bo ze sprzedawcami różnie bywa- jakieś zapasy magazynowe czy coś w tym stylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj