vinterfugler

Niewielki budynek inwentarski- jak najtaniej zbudować?

Polecane posty

Cześć,

 

Do moderatorów- jeśli zły dział, proszę o przeniesienie.

 

Chciałbym wybudować samemu (bez ekipy budowlanej) niewielki budynek inwentarski w granicach 35-50 m2. Zależy mi przede wszystkim, aby koszty materiałów były jak najmniejsze oraz budynek był dobrze izolowany od zimna, tak aby zwierzęta miały w zimie temperaturę na plusie. Płytka ściółka, na poddaszu składowane siano w kostkach i słoma.

 

Pytanie: drewno czy pustak? Możecie podać jakieś własne doświadczenia w budowli takich małych budynków inwentarskich/gospodarczych? Z czego budować, aby było najtaniej?

 

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kurcze w tych czasach budować coś z poddaszem na siano/słome w kostkach? ja się zastanawiam czy nie wyburzyć poddasza bo ciasno ciągnikiem mam.

 

Myślę że najtańiej było by jeżeli jedną scianę dzieliło by z innym budynkiem, i może konstrukcja stalowa i ocieplana blacha? albo płyty betonowe i dobrze zaizolować pianką, żeby między płytami szpar nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat

mam taka sytuacje ze mam działkę  rolna 40a chciałbym wybudować na niej budynek gospodarczy na zgłoszenie bez pozwolenia i tu jest problem czy można by w takim budynku trzymać zwierzęta typu kilkanaście szt drobiu 1-2 klacze i w dalekiej przyszłości może jakaś krowa i owce ale to jeszcze nic pewnego

gównie chodzi mi o konie i drób i czy można taki budynek wybudować na działce rolnej czy nie trzeba zmienić na działkę budowlana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Także byłem o to samo się pytać w starostwie. Zgłoszeniu podlegają jedynie budynki gospodarcze do 35m2, powyżej już pozwolenie o budowę. Jednakże jeśli mają w niej być utrzymywane jakiekolwiek zwierzęta, to jest to już budynek inwentarski, a na taki nie ważne jak duży, musi być już pozwolenie na budowę, a to wiąże się mi.in. z mnóstwem formalności, projektem architekta itd.

 

Stąd zamierzam zgłosić budowę budynku gospodarczego do 35m2, a trzymać w nim zwierzęta. Również mam działkę rolną, ale nie jestem rolnikiem. W takiej sytuacji kazali mi pisać wniosek o wyłączenie tego obszaru, pod którym będzie stał budynek z produkcji rolnej. Jednakże ziemie u mnie są V i VI klasy bonitacyjnej, więc jestem zwolniony.

 

Nie wiem natomiast jakie są konsekwencje, jeśli w razie kontroli ( o ile kiedykolwiek mogłaby taka nastąpić) urzędnicy zastaliby zwierzęta w rzekomym budynku gospodarczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to jeśli jestem rolnikiem to nie muszę nic zmieniać tylko wybudować na rolnej?

co do kontroli to może być nadzór budowlany a ich nie obchodzi co jest w środku tylko czy jest zbudowane zgodnie z przepisami

i właśnie nie wiem kto by to musiał kontrolować żeby coś mogli zrobic

ja tez nie będę chodził za pozwoleniami na stajnie na 1 czy 2 boksy i kurnik na 10 kur to moim zdaniem trochę przesada jest ale to trzeba będzie się jeszcze dokładnie dowiedzieć może rolnik może coś takiego mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem natomiast jakie są konsekwencje, jeśli w razie kontroli ( o ile kiedykolwiek mogłaby taka nastąpić)

 

 

co do kontroli to może być nadzór budowlany

 

 

Panowie ja mieszkam w nowo wybudowanym domu 3 lata,

 

teraz robiłem odbiór domu, nadzór budowlany nawet nie przyjechali zobaczyć jak wygląda ten dom  :P 

 

ich interesuje przemysłówka, nie szary, zwykły, przeciętny, zapracowany, zmęczony, biedny obywatel :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, nikt nie przyjedzie więc sprawdzić, że w budynku gospodarczym mieszkają zwierzęta.

 

Czy orientujecie się jednak czy taniej wyjdzie budowa standardowa- beton i pustak, czy konstrukcja szkieletowa drewniana z wełną jako ociepleniem?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

beton i pustak, czy konstrukcja szkieletowa drewniana z wełną jako ociepleniem?

 

Na pewno taniej szkielet drewniany niż murowane, policz beton, pustak, stal, robocizna, piach, cement itd

 

Proponuję Ci tą drugą opcję, szkielet ściany płyty OSB i nie wełna lecz styropian klejony na tą OSB i zajechany na raz klejem i tyle.

 

Styropian [jest surowy] nie przyjmuje wody czy wilgoci z otoczenia, ma własną tzw temperaturę i dobrze izoluje,

 

wełna jest bardziej delikatna, zdarza się że potrafi zgnić, szczury i kuny ciągnie do niej.

 

 

Osobiście zrobił bym drewniany budynek z OSB z wylewką i nawet nie ocieplał,

 

siano na powietrzu pod plandeką bo ile Ci wejdzie no to poddasze.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I co by zgłosił taki sąsiad ?

 

to że jest budynek gospodarczy drewniany, nie na fundamencie stałym, nie wkopany i zabetonowany w ziemię?? - nie trzeba nawet zgłaszać że masz tak jak blaszak,

 

czy to że to jest budynek gospodarczy a są w nim zwierzęta?? - ja mam byki w stodole z okólnikiem jak wielu innych [a to nie obora] i nikogo to nie interesuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Bez fundamentu to lipa, konie pójdą z nim na spacer.

Bez zgłoszenia może być i z fundamentem. Zrobiłbym z drewna i obił deskami na zakładkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zgłosić mogą ze jest taki budynek a kontrola przyjdzie i sprawdza czy wybudowany zgodnie z przepisami

a to ze jest drewniany i niema fundamentów to i tak trzeba zgłaszać a raczej powinno bo mało kto to robi nawet toitoi trzeba zgłaszać co dla mnie jest już chore

u mnie ludzie mogą się zaciekawić bo wokół niema domów tylko pola i ugory i mieszczuchy maja takie malutkie domki i jakieś drzewka i czasem przyjeżdżają

a jak coś wybuduje ogrodzę działkę i będą jakieś zwierzęta spacerować to będzie się rzucało w oczy w dodatku ze od zawsze było to pole rolne

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2193

 Może nadzoru nie zainteresuje,ale w razie kontroli z weterynarii,zechcą wymogi,a i owszem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może zależą te kontrole od gminy lub regionu,

 

u nas jakoś nie ma problemu z kontrolami weterynaryjnymi czy z nadzoru budowlanego,

 

nikt nie zgłasza blaszaków, wiat, czy takich rzeczy,

 

chyba że ktoś muruje z fundamentem to wtedy tak owszem są zgłaszane takie budynki, jako gospodarcze bez pozwoleń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2350

a weterynaria przyjdzie do takiej przydomowej hodowli czy tylko do większych gospodarstw

weterynaria może ci w każde gospodarstwo przyjechać choćby jak ci nie daj boże zwierzę padnie wezwiesz bakutil i przynajmniej u nas tak jest że kontrolę masz gwarantowana

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A tym bardziej jak jakieś dobre dupcie - zakapują <_<

 

 że ich zdaniem dzieje się zle zwierzątkom, bo chodzą po pastwisku a jest tylko 5 stC nad zerem  :huh:

 

- dobrze że u nas nie ma takich nadgorliwych obrońców, ale nie raz się słyszy o takich wjazdach,

 

czasami słusznych a czasami przeginają.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najprędzej to każą Ci to poprawić, dadzą Ci tyle i tyle czasu i przyjadą znowu sprawdzić, dobrostan lub co tam wypatrzą.

 

A wtedy już będziesz podpadziocha i mogą byle kiedy Cię odwiedzić  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiwi
      Witam
      Chciałbym wybudować budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 35 m2 z poddaszem nieużytkowym
      Czy moge ten bydynek wybudować na tzw zgłoszenie?
      Jakie warunki musze spełnić?
    • Przez mateuszpies
      chciałbym postawic drewniany kurnik dla boljerów na 1000 st . czy to dobry pomys czy lepiej postawic z płyt betonowych. proszę o rade.
    • Przez jankes84
      Na początku, z racji ,że jestem nowym użytkownikiem forum, chciałem wszystkich serdecznie pozdrowić i napisać parę słów o sobie. Otóż mam 28 lat, mam żonę, dwójkę dzieci, pracuje w lesie pochodzę z małego miasteczka,ale mieszkam na wsi. Może to na tyle odnośnie mnie(tak wymaga forum,żeby coś o sobie napisać, wiec to robię"regulaminowo"). Moi drodzy z racji ,że jest to forum typowo"wiejskie"(nie obrażać się)mam w związku z tym pytanie do was-Specjalistów. Mieszkam na wsi i od niedawna zrodził mi się plan-hodowli kur-nie myślcie sobie,ze kolejny młody miastowy chce rozkręcić biznes, chodzi mi mianowicie o kilka porad(jestem w tym zielony). Postawiłem już kurnik, tzn. wydzieliłem miejsce w oborze o pow. 20 m2, ogrodziłem 500 m2 wybieg-solidnie. mam w związku z tym parę pytań:
      -Jaką ilość kur będę mógł hodować(powtarzam nie chodzi mi o biznes) po prostu o parę groszy na fajki i ewentualnie browarek:D
      -Czym karmić kurki(czytałem co nieco, ale mam mętlik w głowie)
      -jaka rasa(wogóle gdzie i jak kupić kury, jak mam je do siebie przywieźć)
      -jakie medykamenty
      -czytałem coś o doświetlaniu w okresie zimowym cos miedzy 15-21-ile w tym prawdy to nie wiem
      Proszę was bardzo o sugestie odpowiedzi o wielką prośbę-nie traktujcie mnie jak "kolejnego" gówniarza który za 1000zł chce rozkręcić super biznes na wsi. Z góry dziękuję za odp i pozdrawiam
    • Przez krychu
      Chcę wybudować budek przeznaczony do przechowywania zboża. Mam do wydania 100 tys zł. Oczekuje waszych propozycji jakby miał wyglądać taki budynek bo szczerze mówiąc nie wiem jak mam się za to wziąść. Mialbyc silos lecz stwierdziłem że lepiej budynek bo zawsze można tam coś innego wstawić. Zboża jakie chciałbym zmieścić w ten budynek to 60 ton pszenicy 40 pszenżyta oraz 50 żyta. Będę zadowolony z każdego pomysłu i może jakoś wymyslicie jak zrobić przegrody przesuwane na dany rodzaj zboża.
    • Przez tomasz85
      Witam, wybudowałem budynek gospodarczy wymiary 8 długości x 4 szerokości. Budynek jest postawiony bez wieńca. Wykonawca zarzekał się, że wieńca tu nie trzeba, ponieważ:
      - budynek jest stosunkowo mały
      - są wylane słupy z rdzeniami w środku co ok. 1,6m, w nich zalana jest szpilka gwintowana, do której jest przykręcona murłata.
      - dach jest dwuspadowy, są gęsto rozmieszczone belki stropowe bite długimi gwoźdźmi, to wszystko dodatkowo wzmacnia murłata
      i to one zabezpieczają ściany boczne przed siłami rozporowymi
      - do budynku przylega wiata na drewno, która stoi na belkach drewnianych, na solidnym fundamencie i jest połączona z budynkiem
      Dodam, że budynek stoi na bardzo solidnym fundamencie ponad 100cm, ława jest szeroka, wystaje po ok. 6-7cm z każdej strony pustaka.
       
      Czy wykonawca ma rację, czy coś tu nie tak, piszę, ponieważ sąsiad byłz wizytą i zwrócił uwagę na brak wieńca, czy stosuje się takie rozwiązania jak powyżej czy jest tu coś nie tak?
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj