Pepik190

Czarnuszka siewna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Orka siewna
Pepik190    4

Witam

Ma ktoś doświadczenie z tym zielskiem,podzielcie się uwagami.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pepik190    4

To nie popularne zielsko ale ciekawe.Prawie nic o tym nie ma,a o sposobach uprawy to już całkowita pustka.Znalazłem dziś nasiona

certyfikowane po 40 pln za kg.netto.Ciekawe ile z tego urośnie z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

Ciekawe ile tego się wsiewa na hektar.Jak koniczyna czy gorczyca albo rzepak i jakie nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Pepik190, jak się udała czarnuszka siewna? Gdzie kupowałeś nasiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco2603    1

Ja w tym roku posiałem prawie 6 ha. Doświadczenia żadnego nie mam z tą rośliną ale mam od kogo czerpać wiedzę  :rolleyes: Zasiałem 8 kg/ha w rozstawie rzędów 18 cm. Doświadczony rolnik twierdzi, że bez uprawy międzyrzędowej nie opanuje się chwastów. Jest to roślina zielarska, nie należy traktować jej jak zboża. Nie jest to roślina typu zasiej zapomnij

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18

Marco, nie wiem jakie masz ziemie ale u mnie w tamtym roku nie uroslo, miejscami coś tam powschodzilo ale nic nie zebrałem , jedynie jak posadziłem w doniczce na torfie to uroslo więc czarnuszka musi mieć bardzo dobra glebę i jak będzie cały czas lało to zgnije , a jak przyjdą wiatry to wywieje nasionka z torebek bo koszyczek jest cienki, i nie wiem jaki trzeba mieć szczelny kombajn żeby to wymlocic w dodatku wiatr trzeba na minimum dać bo wywieje bo to jest lekkie i w dodatku jak mak. Także odradzam bo ja się na tym przejechałem i dobrze że nie szlem w hektary tylko kilkanaście arów.
Poza tym chyba bez herbicydu nie opanujesz chwastów bo 18 cm to stanowczo za mało żeby czymś wjechać, chyba że dałeś przed siewem albo prysniesz jakimś fuilside czy jakos tak, oby Ci uroslo bo nasiona nie są tanie.

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marco2603    1

Próbuję to ogarnąć w ekologii. Siewnik nie pozwolił zasiać w innej rozstawie. Glebę mam bardzo dobrą, nawieziona została yorfem z kopania stawu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

Marco, nie wiem jakie masz ziemie ale u mnie w tamtym roku nie uroslo, miejscami coś tam powschodzilo ale nic nie zebrałem , jedynie jak posadziłem w doniczce na torfie to uroslo więc czarnuszka musi mieć bardzo dobra glebę i jak będzie cały czas lało to zgnije , a jak przyjdą wiatry to wywieje nasionka z torebek bo koszyczek jest cienki, i nie wiem jaki trzeba mieć szczelny kombajn żeby to wymlocic w dodatku wiatr trzeba na minimum dać bo wywieje bo to jest lekkie i w dodatku jak mak. Także odradzam bo ja się na tym przejechałem i dobrze że nie szlem w hektary tylko kilkanaście arów.

Poza tym chyba bez herbicydu nie opanujesz chwastów bo 18 cm to stanowczo za mało żeby czymś wjechać, chyba że dałeś przed siewem albo prysniesz jakimś fuilside czy jakos tak, oby Ci uroslo bo nasiona nie są tanie.

 

Z tego co wiem, to ma spore potrzeby wodne, więc w suche lata (wiosny) nie ma szans.


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Koleżanka miała do czynienia z uprawą tej rośliny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lesne    4

Koleżanka miała do czynienia z uprawą tej rośliny?

 

Rozmawiałam z jednym człowiekiem, który uprawiał i jednym, który kontraktował. Obaj mówili, że wymagania wodne jak owies, w suchą wiosnę bardzo duże ryzyko siać. W taką wiosnę jak teraz mieliśmy, myślę że ryzyko małe, ale tak na przyszłość to bym bardzo uważała na stanowiska, które lubią się robić suche. Myślałam o uprawie czarnuszki, ale się nie zdecydowałam.


Zakładamy Kooperatywę Producentów Ziół. Północna Polska. Więcej informacji? Napisz do mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    18
Napisano (edytowany)

Niestety ale koleżanka  wyżej ma racje co do zapotrzebowania czarnuszki na wode, moja w doniczce uschła bez podlewania. I na internecie ludzie którzy piszą agrotechnike uprawy chyba sieją w ogródku i podlewają dlatego nie usycha, nikt nie idzie w hektary z czarnuszką bo to trzeba codziennie podlewać , chyba że jest mokry rok.

No i chyba najważniejsza rzecz - po siewie musi być dużo deszczu, bo jak poleje  i słońce wysuszy to , zrobi się skorupa to już koniec bo nie będzie miało sił wyjść na wierzch także ziemia musi być jak torf bo kiełki są bardzo delikatne czyli  jak kwiaty bo w sumie to jest kwiatek

Druga sprawa to chwasty, nie ma oprysku i to wschodzi ponad miesiąc !! i jak zadusza chwasty to koniec no i pielęgnacja międzyrzędowa mi się nie widzi po wschodach bo zwykła bryła ziemi po pieleniu  przygniecie to i złamie kiełka.

No i zbiór , nasiona mają 1,2mm , bardzo drobne i lekkie  dlatego to jest ciężko doczyścić a co dopiero wymłócić kombajnem (spokojnie można wymłocić ale bez wiatru bo wszystko wywieje , to z kolei nasiona pół na pół z zanieczyszczeniami). Większe firmy np. Vilmorin sprzedają 0,5g 1g bo ręcznie pakują te 50,100 ziarenek do małych torebek, bo oni nawet nie mają do tego czyszczalni a jak już ktoś sprzedaje nasiona 1,2,3,4,5 kg to już są w tym zanieczyszczenia., małe ale jednak są

I nie żebym odradzał ale mówie jaka jest prawda bo agrotechnika opisana na internecie jest całkowicie inna niż w praktyce. Także czarnuszkę tylko na działki max 10 arów bo więcej nie da rady recznie motykować i podlewać.

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Napisano (edytowany)

No to widzę, że na małych polach w Polsce marne szanse będą na czystą uprawę. Sąsiedzi prowadzą uprawy wszelkich możliwych ziół między roślinami uprawnymi, więc nie mam szans wyczyścić swoje pola. :/

Mam takie kawałki, że po deszczu jest mokro. Mam też taki, że dzięki bobrom ciągle jest mokro. Urośnie w tym czarnuszka? Na glebach lekkich da radę (piasek z gliną, kompleks żytni bardzo dobry)?

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szotrab14    0

Opowie ktoś o swoich doświadczeniach z herbicydami w uprawie czarnuszki. Zasiałem kilkanaście arów na próbę ale już nie daje rady z ręcznym odchwaszczaniem. Jaki środek można zastosować w fazie dwóch liści tej roślinki? Wiem, że zarejestrowanego środka nie ma, ale doświadczeni plantatorzy coś stosują. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Chyba pozostanie robić samopas próby w donicach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szotrab14    0

Ponawiam swoją prośbę o pomoc z herbicydami. Ktoś mi podpowiedział Boksera, ale nie daje on rady z powojem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj