Matey

Dopłaty bezpośrednie 2016

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lizelotta    9

Witam i mam takie dwa pytania  .Jeśli  w tym roku nie spełnię wymogu zazieleniania to czy grożą mi jakieś dodatkowe kary oprócz  utraty kasy za zazielenianie i drugie pytanie czy można złożyć wniosek o dopłaty w którym  rezygnuję z zazieleniania ?

 

Witam

Zazielenienie składa się z trzech praktyk mianowicie:

- dywersyfikacja czyli 10 -30 ha jeśli ma rolnik należy mieć przynajmniej 2 uprawy z czego jedna główna musi zajmować nie więcej niż 75%

powyżej 30 ha gruntów ornych 3 uprawy przy czym 1 główna musi zajmować nie więcej niż 75 % a dwie razem nie więcej niż 99%

- druga praktyka zazielenienia to elementy proekologiczne czyli tzw. EFA jest obowiązkowa gdy rolnik ma więcej niż 15 ha gruntów ornych

- utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ), w tym wyznaczonych jako wartościowe pod względem środowiskowym (TUZ C)

 

W roku 2015 w przypadku nie spełnienia wymogu zazielenienia nie będzie aby za to kasy ( wyjątkowo ze względu, że zazielenienie jest nowe).

Niestety nie można zrezygnować z zazielenienia, gdyż jest to praktyka obowiązkowa

 

dziękuje za odpwiedz proszę napisz mi czy jeżeli wcześniej nie podawałem obszaru porosnietego dzewami  te 0,20 to armir może prosić o  z wczesniejszycg lat w kontroli foto 2015 jest ok  . Agencja ten  0,20traktuje jak oddzielna czesc  kikanascie lat cały 1,00 ha  kosiłem natomiast czesc 0,20 to podmokła czesc oddzieliłem linia (2011 ) i napisłem teren nieużytkowany rolniczo armir naniósł ta linie i od tego czasu podaje peg 0,80 zamiast 1,00 ha  czy w takim razie podawanie obszaru 0,20 nie wchodzi w bo  peg wg arimr to 0,8

Dobrze, że napisał pan, że wcześniej te 0,20 arów nie było rozpisywane bo to bardzo istotna informacja jak to ma wyglądać w tym roku a mianowicie:

0,20 arów  nie wypełnia pan we wniosku OŚWIADCZENIE O POWIERZCHNI DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH ( sekcja VII) 0,20 ha, które nie jest użytkowane z racji zachwaszczenia i są przez pana nieużytkowane  tylko te 0,20 arów odznacza pan linią jak w roku 2011 i piszę pan ,, nie spełnia wymogów DKR'' i ma pan aby 0,80 arów.

Mam nadzieję,że w miarę zrozumiale wyjaśniłam o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765

A jak to podać jeśli mam działkę 0,70ha ma ona dwa numery bo kiedyś przedzielała ją droga i tego jednego numeru nigdy nie podawałem do dopłaty bo nie miał 0,10 ha czy teraz muszę to podawać i jeszcze  jedno pytanie mam też taki kawałek na którym wsadziłem las nie na dopłaty i też go nigdy nie podawałem jak to ma być w tym roku ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agropomiary    3

Witam: 2 pytania: 

1. Jeśli jestem rolnikiem indywidualnym i sam realizuję EFA to zerkając na 4 stronę wniosku i pole 17 o procentach obszaru proekologicznego - to zgodnie z instrukcją 2016 nie wypełniamy tego pola. W 2015 je wypełnialiśmy. Jak to u Was wygląda? Jak to interpretujecie?

2. Jak deklarujecie mieszankę zbożową - skoro mam posianą mieszankę z 3 zbóż - a mieszanki nie ma w spisie upraw? Może wpisać te dominującą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518

Witam

Zazielenienie składa się z trzech praktyk mianowicie:

- dywersyfikacja czyli 10 -30 ha jeśli ma rolnik należy mieć przynajmniej 2 uprawy z czego jedna główna musi zajmować nie więcej niż 75%

powyżej 30 ha gruntów ornych 3 uprawy przy czym 1 główna musi zajmować nie więcej niż 75 % a dwie razem nie więcej niż 99%

- druga praktyka zazielenienia to elementy proekologiczne czyli tzw. EFA jest obowiązkowa gdy rolnik ma więcej niż 15 ha gruntów ornych

- utrzymania trwałych użytków zielonych (TUZ), w tym wyznaczonych jako wartościowe pod względem środowiskowym (TUZ C)

 

W roku 2015 w przypadku nie spełnienia wymogu zazielenienia nie będzie aby za to kasy ( wyjątkowo ze względu, że zazielenienie jest nowe).

Niestety nie można zrezygnować z zazielenienia, gdyż jest to praktyka obowiązkowa

 

Dobrze, że napisał pan, że wcześniej te 0,20 arów nie było rozpisywane bo to bardzo istotna informacja jak to ma wyglądać w tym roku a mianowicie:

0,20 arów  nie wypełnia pan we wniosku OŚWIADCZENIE O POWIERZCHNI DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH ( sekcja VII) 0,20 ha, które nie jest użytkowane z racji zachwaszczenia i są przez pana nieużytkowane  tylko te 0,20 arów odznacza pan linią jak w roku 2011 i piszę pan ,, nie spełnia wymogów DKR'' i ma pan aby 0,80 arów.

Mam nadzieję,że w miarę zrozumiale wyjaśniłam o co chodzi.

 

koleżanka Lizelotta nie odpowiedziała na moje pierwsze pytanie a z czego składa się zazielenienie to ja wiem doskonale a za 2015 r to już dostałem kasę

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lizelotta    9

koleżanka Lizelotta nie odpowiedziała na moje pierwsze pytanie a z czego składa się zazielenienie to ja wiem doskonale a za 2015 r to już dostałem kasę

 

 

 

Nie będę się spierać, ale odpowiedziałam na pierwsze pytanie, ale dla przypomnienia czy raczej utrwalenia odpowiem jeszcze raz:

 

W roku 2015 w przypadku nie spełnienia wymogu zazielenienia nie będzie aby za to kasy ( wyjątkowo ze względu, że zazielenienie jest nowe).Dodatkowe kary z braku nie spełnienia wymogu zazielenienia za rok 2015 z tego co wiem nie są przewidziane.

Niestety nie można zrezygnować z zazielenienia, gdyż jest to praktyka obowiązkowa

 

 

Witam: 2 pytania: 

1. Jeśli jestem rolnikiem indywidualnym i sam realizuję EFA to zerkając na 4 stronę wniosku i pole 17 o procentach obszaru proekologicznego - to zgodnie z instrukcją 2016 nie wypełniamy tego pola. W 2015 je wypełnialiśmy. Jak to u Was wygląda? Jak to interpretujecie?

2. Jak deklarujecie mieszankę zbożową - skoro mam posianą mieszankę z 3 zbóż - a mieszanki nie ma w spisie upraw? Może wpisać te dominującą?

 

Witam

1. Pole 17 na stronie 4 wniosku dotyczące procentów obszaru proekologicznego jest uzupełniane w przypadku wspólnej realizacji EFA w przypadku rolnika indywidualnego w roku 2016 nie jest ono wypełniane.

2. Mieszankę zbożową rozpisuje się mieszanka zbożowa ( r.jęczmień jary z owsem) nie ważne jaki ona ma skład no chyba, że składa się z roślin strączkowych to się wtedy piszę mieszanka zbóż z roślinami strączkowymi (r. jęczmień jary z grochem).

 

A jak to podać jeśli mam działkę 0,70ha ma ona dwa numery bo kiedyś przedzielała ją droga i tego jednego numeru nigdy nie podawałem do dopłaty bo nie miał 0,10 ha czy teraz muszę to podawać i jeszcze  jedno pytanie mam też taki kawałek na którym wsadziłem las nie na dopłaty i też go nigdy nie podawałem jak to ma być w tym roku ?

Jeżeli na działce co ma 0,70 ha a druga działka ma nie całe 0,10 ha a droga która je przedziela ma mniej niż 2metry szerokości i nie jest utwardzona i na obu działkach jest uprawiana ta sama uprawa to można te dwie działki obrysować jedną linię i zaznaczyć przepust.

Jeżeli las był zasiany w ramach programu zalesianie w nowych wnioskach jest dodatkowa strona związana z zalesianiem i tam wpisujemy las.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxi93    2

Witam, mam pytanie czy facelia bedzie zaliczana jak zazielenienie jak wyskoko bialkowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lizelotta    9

Witam, mam pytanie czy facelia bedzie zaliczana jak zazielenienie jak wyskoko bialkowe ?

Witam

Facelia nie jest zaliczana jako roślina wysokobiałkowa.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765
Lizelotta

                dzięki za odpowiedz tam niema wcale teraz drogi bo wszyscy zaorali ,ten kawałek lasu wsadziłem sam bez dopłat jakieś 15 lat temu i nigdy tego nie podawałem mam rozumieć że teraz tego też nie podawać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518

szanowna koleżanko Lizelotta nie interesuje mnie rok 2015 z powodu który podałem powyżej ,chcę się dowiedzieć czy w roku 2016 oprócz utraty kasy za zazielenianie są jakieś dodatkowe kary 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agropomiary    3

szanowna koleżanko Lizelotta nie interesuje mnie rok 2015 z powodu który podałem powyżej ,chcę się dowiedzieć czy w roku 2016 oprócz utraty kasy za zazielenianie są jakieś dodatkowe kary 

 

W roku 2016 nie ma innych sankcji jak częściowa lub całościowa utrata dopłaty za zazielenianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

ministerstwo rolnictwa stara się wydłużyć termin składania wniosków bezposrednich o miesiąc  kraje uni poparły wniosek Polski inne kraje również złożyły taki wniosek czekamy na odpowiedz komisji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lizelotta    9

Lizelotta

                dzięki za odpowiedz tam niema wcale teraz drogi bo wszyscy zaorali ,ten kawałek lasu wsadziłem sam bez dopłat jakieś 15 lat temu i nigdy tego nie podawałem mam rozumieć że teraz tego też nie podawać ?

 

 

Zgadza się teraz tego się również nie podaję

 

szanowna koleżanko Lizelotta nie interesuje mnie rok 2015 z powodu który podałem powyżej ,chcę się dowiedzieć czy w roku 2016 oprócz utraty kasy za zazielenianie są jakieś dodatkowe kary 

Szanowny kolego Witejus się dogadujemy jak gęś z prosięciem ;) więc już odpowiadam na pytanie tak w tym roku będą dodatkowe kary za zazielenienie. Skutkować to będzie zmniejszeniem powierzchni kwalifikującej się do przyznania płatności z tytułu zazielenienia a wraz z tym mniejsza kwota płatności.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy mając poniżej 10ha (a nawet poniżej 5ha) muszę podawać rodzaj uprawy w opisie działki rolnej, czy wystarczy wpisać JPO czy ONW?I czy jest jakaś różnica w wysokości dopłat między np. uprawą owsa, żyta a zwykłym koszeniem trawy?Pytam bo rodzaj uprawy jeszcze nie jest ustalony i czy w związku z tym mam czekać z wnioskiem czy wysyłać już teraz bez określenia rodzaju uprawy.Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518

dziękuję koledze agropomiary za odpowiedz

Edytowano przez witejus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lizelotta    9

Witam, czy mając poniżej 10ha (a nawet poniżej 5ha) muszę podawać rodzaj uprawy w opisie działki rolnej, czy wystarczy wpisać JPO czy ONW? I czy jest jakaś różnica w wysokości dopłat między np. uprawą owsa, żyta a zwykłym koszeniem trawy? Pytam bo rodzaj uprawy jeszcze nie jest ustalony i czy w związku z tym mam czekać z wnioskiem czy wysyłać już teraz bez określenia rodzaju uprawy. Z góry dziękuję za pomoc.

 

Witam

Czy się rozpisuję uprawy czy nie wynika to z kolumny 10 z wniosku OŚWIADCZENIE O POWIERZCHNI DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH ( sekcja VII wniosku). W pana przypadku jeśli powierzchnia gruntów ornych wynosi 5 ha nie musi pan podawać uprawy w opisie działki, chyba że ma pan wysokobiałkowe lub owoce miękkie to wtedy pan pisze:

PWB - wysokobiałkowe

POM- owoce miękkie

Poza tym wystarczy wpisać JPO i ONW, które w nowych wnioskach są już częściowo wypełnione. Nie ma żadnej różnicy między wysokością uprawy owsa, żyta czy trawą - dopłata jest jednakowa

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agropomiary    3

Witam ponownie. W pakiecie 1.1 rolnictwo zrównoważone mam też ziemniaki skrobiowe z kontraktem. Sposób deklaracji:

A JPO

A1 P skrobia

A1a PRS ziemniak skrobiony

 

Czy tak jest poprawnie czy można ten zapis skrócić?

Wyczytałem także, że w pakiecie 1.1 dla łąk nie dodajemy przedrostka PRS tylko JPO TUZ (do TUZ w 1.1 nie ma dopłaty. Czy tak też u Was się spotyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiapa    11

Witam,

ponawiam prośbę o odpowiedź na pytanie czy w tym roku mogę rozpocząć program rolnośrodowiskowy (rolnictwo zrównoważone) i czy muszę mieć plan działalności przygotowany przez doradcę czy mogę go napisać sam, ewentualnie korzystając z arkuszy p. Kiedrowskiego? Aktualne badanie gleby posiadam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwiapa    11

ale gdzieś czytałem, że nie ma tego wymogu określonego wprost w żadnym przepisie prawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lizelotta    9

Płatność do łubinu podobnie jak w tamtym roku ( płatność do roślin wysokobiałkowych). Wg szacowanych kwot na ten rok ( dane z instrukcji wypełniania wniosku z roku 2015) kwota wynosi 240,8 euro a dokładnie ile to będzie to kurs euro z listopada 2016r.

Witam

 

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Witam, czy możecie mi pomoc ponieważ chcialbym zlozyc wniosek na dopłaty rolno-srodowiskowe (dodam ze jest to mój pierwszy wniosek bo jestem mlodym rolnikiem) tylko nie wiem czy mogę uprawiam 7ha rzepaku, 2ha kukurydzy, 1 ha grochu, 0,7ha lucerny, 6ha tuz 6ha zboz, pomozcie jesli możecie, z gory dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yage    2

Witam

Czy się rozpisuję uprawy czy nie wynika to z kolumny 10 z wniosku OŚWIADCZENIE O POWIERZCHNI DZIAŁEK EWIDENCYJNYCH ( sekcja VII wniosku). W pana przypadku jeśli powierzchnia gruntów ornych wynosi 5 ha nie musi pan podawać uprawy w opisie działki, chyba że ma pan wysokobiałkowe lub owoce miękkie to wtedy pan pisze:

PWB - wysokobiałkowe

POM- owoce miękkie

Poza tym wystarczy wpisać JPO i ONW, które w nowych wnioskach są już częściowo wypełnione. Nie ma żadnej różnicy między wysokością uprawy owsa, żyta czy trawą - dopłata jest jednakowa

 

 

Czyli do ilu hektarów ornych nie trzeba wypisywać uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez livebird
      Ile maksymalnie można uzyskać dopłat do 1ha łąki ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj