Chota

pługi

Polecane posty

Tomasz78    1029

Koledzy z całym szacunkiem ale jak nie macie pojęcia o takich pługach to nie piszcie bzdur typu lepszy uni grudziądz tylko czytajcie i i zbierajcie wiedzę ,takie pługi trzeba użytkować aby się wypowiadać , pługi obracane mechanicznie muszą mieć mechanizm w wieży tak jak pisałem już w innym temacie i wtedy nie ma problemu z obrotem . pług musi być dobrze wyważony aby się dobrze przewracał, co do tego akurat na zdjęciu mam jednak zastrzeżenia ponieważ obrót wymuszany jest przez cięgno górne a ja jestem zwolennikiem mechanizmów wbudowanych w pług więc raczej odradzam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Jeśli chcesz aby lepiej krył to musisz szukać z dużą odkładnią, nie ważne jakiej marki, byle części można było dostać. Kvernelanda mam więc jedynie jego mogę porównać do UG, to w sumie nie ma co porównywać, jest nieporównywalny:) Ale myślę że inne z dużą odkładnią też ładnie przykryją. Przedpłużki obowiązkowo, możesz nimi regulować wysokość i lepiej zrzucają w bruzdę warstwę wierzchnią. Moim zdaniem to mniejszy też opór stawiają ale to trzeba by badania robić :) Do 80-tki bez przodu to nie ma sensu więcej niż 3x45cm ( 18"). Zauważ że praktycznie każdy zachodni pług, nie ważne czy nowy czy stary ma większe ( dłuższe ) odkładnie niż ''polskie zwykłe 3'' więc różnica będzie zapewne na większości:)

 

 

Napewno wielkośc odkładnic ma znaczenie, ale wyprofilowanie ma wieksze znaczenie. dlatego pytam sie które pługi yscie polecili? Co myślicie o pługach krone, overum i rabe verk. Co to sa za pługi BRENIG?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

ktoś tu słusznie wcześniej zauważył ,że przy decyzji wyboru marki i rodzaju pługa używanego ważna jest również dostępność części i jeszcze od siebie dorzuciłbym ( i ich cena ) i od tego według mnie należy zacząć poszukiwania lepszego sprzętu do swojego gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Ktoś tu chyba źle zrozumiał. Nie pisałem nic o mechaniźmie obracania. Orząc 3 pod warunkiem, że te 3p jest sprawne zaorzesz dany kawałek szybciej. Na dwa przejazdy 3 skibowym, tym trzeba przejechać trzy razy. Nawet zakładając, że z 2 pojedziesz szybciej to i tak tracisz na większej liczbie zawrótów. Zwłaszcza, że posiadacze tak małych sprzętów z reguły orzą nie wielkie kawałki pól. No chyba, że ktos ma dużo klinó jakiś sens jest. Obrotóka jest dobra na większych i szerokich kawałkach. Takie jest moje zdanie.

Kwestja części to zupełnie inna sprawa. Znajdźcie dobrej jakości odkładnie lemiesze itd do tego pługa. Taki pług ug może nie jest szczytem techniki. Ale po pierwsze występuje do niego wiele części. Od samoróbek niskiej jakości w niskiej cenie po orginalne elementy. Każdy może wybrać co chce i szybko kupić. Poza tym na mój gust taki pług ug ma lepiej skonstruowane odkładnie. Tu są praktycznie proste. Ug ma lekko śrubowe i celindryczne, co poprawia kruszenie gleby przy orce. Jednak mało kto patrzy na kształt elementów roboczych, grunt aby obracany był.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Tez znawcą nie jestem, ale mysle ze jesli jest cos stare nie musi byc zlomem... Kilka lat temu kupilem siewnik amazona (podejrzewam ze ma jakies 20 lat albo wiecej) i sprawuje sie bardzo dobrze . Takim plugiem co na tym zdjeciu jest da rade odorac od mmiedzy? On nie ma kółka wiec tymi przedpłużkami reguluje sie głębokość? Nie chodzi mi zeby szybciej zaorac tylko zeby bruzdy nie bylo, a jak sie zejdzie pare godzin dluzej to nie przeszkadza i tak nie mam duzo wiec sie wyrabiam.

 

Z częściami moze byc roznie do takich plugow.... to jest minus. Traktor jest sprawny robie nim agregatem uprawowym z podwojnym walkiem dociskowym dziekana 240cm i daje rade. Ale zeby 3kami plugiem gleboko zaorac to juz troche ciezko... i jakos ciezko ustawic zawsze ktoras skiba nie tak dosypuje najczesciej srodkowa slabo kryje nawet na nowych lemieszach.

 

Odkładnie to moze sa bardziej proste niz w ug bo ten pług produkowany byl gdzies na zachodzie (moze w niemczech) a tam sa chyba inne gleby i te odkladnie moze dlatego sa tak skonstruowane pod typ gleby..... ale nie wiem tak tylko domyslam sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego Hubertus tu nie chodzi o to aby się pokazać że się ma obrotówkę choć by starą ale zawsze ,mi nie o to chodzi, to są naprawdę dobre pługi i jestem ich zwolennikiem ,jeśli są w orginale mocno nie zużyte (a zdarzają się takie)to dłużej Tobie posłuży niż nasze grudziądzkie .Części można dostać (wiadomo do starszych trzeba trochę poszukać ale przecież to się nie psuje ,a naprawy można zaplanować wcześniej),lemiesze niestety trzeba dorabiać ale dobry kowal zrobi wszystko.Co do orki 3ką a 2jką obrotową to wg. mnie zaorzesz szybciej i dokładniej ,oszczędzasz czas na uwrociach o klinach nie wspomnę .Miałem taką do c-360 z regulacją szerokości ,zabierała 80cm i spokojnie w 3godz 1ha dało się zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

...a zestaw ug 3 + c360 u mnie wychodziło 1ha 4 godziny na prostych działkach na klinach znacząco ten czas się wydłużał, więc może rzeczywiście taki pług nie jest wcale złym rozwiązaniem jakby mogło się na początku wydawać :blink:

 

... :o sam nie mogę w to uwierzyć do jakiego wniosku doszedłem,bo też tak naprawdę stanowczo bym odradzał zakup tego pługa...a jednak, może właśnie po to są takie fora! ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

jJesli w takim plugu obrotowym nie ma kola podporowego to tymi przedpluzkami sie reguluje glebokosc? Bo jak przegladam te ogloszenia to nie wszystkie plugi maja te kola chyba ze sa wybrakowane....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Ten na zdjęciu też odradzam jak kupić coś to nie wynalazek a w tym akurat obrót może być kłopotliwy ,trzeba by to zahaczyć do ciągnika i wyprubować ,co do odkładni to nie mam zdania poprzedni mialem na małych odkładniach z przedpłużkami orał łąkę bez talerzowania po scięciu i nie było żadnej kępki po zaoraniu ,teraz mam 4skibowy też na małych odkładniach i jest podobnie a gleby mam od 3-5klasy.

Kolego sim te pługi obracane mechanicznie nie mają kółka jeśli już to dwa dla równowagi jedno jest tylko przy hydraulicznych, a płużkami raczej nie wyregulujesz głębokości w żadnym pługu one przecież mają inne przeznaczenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAHU    0

Witam Panów. Może ktoś już o tej sprawie pisał, ale nie chce się mi tyle sprawdzać. Chodzi mi o pług obrotowy 3-skibowy używany, chcę zakupić i nie wiem jaki wybrać,tzn. chodzi mi czy wybrać z przedpłużkami czy z ścinaczami ? Chodzi mi o dobre krycie wszystkich resztek czy też małych porostów porżniwnych. Prędkość orki ok. 7 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

jJesli w takim plugu obrotowym nie ma kola podporowego to tymi przedpluzkami sie reguluje glebokosc? Bo jak przegladam te ogloszenia to nie wszystkie plugi maja te kola chyba ze sa wybrakowane....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Stary rabewerk mechaniczny miał jedno kółko podporowe. Obracał się ciągnąc za wajchę. Siłą rozpędu o jakieś 2/3 wymaganego obrotu. Dopiero po spuszczeniu gdy ziemia zaczęła napierać na lemiesze przekręcała całą konstrukcję w pozycję roboczą. Tutaj nie ma dźwigni tylko po podniesieniu na max do góry łącznik centralny napierał na tą stopkę i rozpoczynał obrót pługa.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Ja doradzam przedpłużki ponieważ dobrze ustawione wrzucają wszystko w bruzdę a ze ścinaczami to jest różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Aha, wiec jesli obracane mechanicznie nie maja kolka to jak sie reguluje glebokosc? Czy sie nie reguluje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Mają kółka. Tyle że jeśli ktoś orał ciągnikiem z regulacją pozycyjną to go odkręcił lub nie zakupił z pługiem jeśli to była opcja.

Osobiście też wolał bym przedpłużki.Szczególnie do przyorywania poplonu.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAHU    0

Rozumiem. A czy jeśli spytam się jeszcze o stawiany opór przez pług tej samej marki i te same skiby tylko jeden jest z przedpłuzkami a drugi z ścinaczami, to który stawia większy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Trudno mi powiedzieć co do scinacza ale przedpłużki nie stawiają specjalnie dużego oporu. Robią łatwiejszą robotę bo idą płytko i wrzucają w bruzdę niżej co idzie lżej. W czteroskibowcu nie czuję specjalnie różnicy z przedpłużkami a bez.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Praca bez kółka nie jest kłopotliwa jeśli ciągnik ma sprawny podnośnik, ukształtowanie terenu sprzyja pracy pozycyjnej i operator jest kumaty.

Ogólnie to najczęściej orają bez kółka dwójkami. Dłuższe pługi (poza starymi UG) mają kółka za ostatnia odkładnią i w czasie pracy siła jaka próbuje wciągnąć w ziemię przód pługa dociąża koła ciągnika.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sim200    3

Jesli podnosnik lekko skacze to czyli moze byc problem z ustawieniem...

Edytowano przez sim200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Nie. Głębokość ustawiasz nie na kółku tylko przestawiając zderzak w wycięciu w którym chodzi dźwignia podnośnika czy na talerzu półksiężyca. Pozostałe ustawianie pługa tak samo.

Tyle że ty ma jeszcze znaczenie miejsce wpięcia łącznika centralnego i ustawienie szybkości reakcji podnośnika. Mniej więcej bo różni się to w zależności od marki i typu ciągnika oraz jego wieku.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcelus81    0

Witam.

 

Mam male zapytanko dla uzytkownikow pługa AKPIL KM180 4+

Posiadam taki pług i jestem z niego zadowolony... Gsy kupowalem to doradzono mi zebym nie bral od razu 5 skib tylko zobaczyl jak sie bedzie zachowywal z kucem ( CASE CS 150 KM) po drugim sezonie użytkowania dochodze do wnioski ze smialo moge mu dołożyć piata skibe... I tu nasuwa sie pytanie czy ktos ma w takowy pług 5 skibowy i czy nie ma zdnych problemow z 5 skiba,,,

z góry dziękuje za info...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj