robi57362

prędkość naliczania motogodzin

Polecane posty

robi57362    2344

witam od dawna mnie zastanawia czemu w różnych ciągniki mth są naliczanie inaczej . chodzi mi o prędkość np w mf 255 lecą jak szalone a w mtz 82 bardzo wolno jeżdżę na podobnych obrotach więc nie wiem dlaczego są takie rozbieżności . z góry dziękuje za odpowiedź i sugestie .


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

może mtz jak normalny "nowoczesny" trakor nie liczy motogodziny tylko godziny zegarowe? obroty silnika nie mają tu wtedy nic do rzeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grabos1981    702

mtz liczy mth i to jest najbardziej miarodajne i wiarygodne. przebiegi w godz. zegarowych powodują tylko tyle że niektórzy "jarają" się jakie to im małe spalanie wychodzi na godz. albo jakie to żywotne te zachodnie silniki bo mają już 10, 15tys.h i są w dobrej kondycji


:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na początku należy odróżnić ciągniki, które mierzą czas pracy od tych, które mierzą mth. Na ogół motogodzina nie jest miarą czasu pracy, ale określa ile silnik wykonał obrotów.

W ciągnikach rolniczych o zmiennych obrotach motogodzina to czas pracy urządzenia przy znamionowych obrotach.

wzór na motogodzinę:

 

M = n*t/nz

 

 

gdzie:

  • M – motogodziny,
  • n – obroty maszyny w jednostce czasu, zazwyczaj na minutę,
  • t – czas w godzinach,
  • nz – obroty znamionowe w jednostce czasu.

Obroty znamionowe są to obroty odpowiadające mocy maksymalnej, którą podaje producent ciągnika.

Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Dlatego inaczej będą one naliczane w wolnoobrotowym silniku (MTZ), a inaczej w małym szybkoobrotowym dieslu (MF).


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John6930    45

przy różnych obrotach silnika jest różna wartość dla jednej motogodziny, w nowszych modelach ciągników motogodzina jest naliczana jako jedna godzina zegarowa niezależnie od tego pod jakim obciążeniem ciągnik pracuje, a spalanie powinno się mierzyć litr/hektar, bo w godzinę jeden zrobi 5 hektarów, a drugi 1 przy np talerzowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a jeden robi na 3 cm a drugi na 13, trzeba by ciągnąć ten sam sprzęt, na tą samą głębokość, no i jeszcze ciśnienie w oponach się liczy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1701    3

motogodziny zależą od obrotów znamionowych jakie posiada dany silnik i od obrotów silnika na jakich pracuje, czyli aby 1mtg = 1 godz ciągnik przez godzine musi pracować ze znamionową prędkością obrotową silnika.


nie ma zależności od obciążenia. może być jedynie zależność pośrednia, bo jeśli ciągnik ma ciężej to gaz wciskamy mocniej (choć to nie zawsze i stale zwiększa moc)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2344

Na początku należy odróżnić ciągniki, które mierzą czas pracy od tych, które mierzą mth. Na ogół motogodzina nie jest miarą czasu pracy, ale określa ile silnik wykonał obrotów.

W ciągnikach rolniczych o zmiennych obrotach motogodzina to czas pracy urządzenia przy znamionowych obrotach.

wzór na motogodzinę:

 

 

M = n*t/nz

 

gdzie:

  • M – motogodziny,
  • n – obroty maszyny w jednostce czasu, zazwyczaj na minutę,
  • t – czas w godzinach,
  • nz – obroty znamionowe w jednostce czasu.
Obroty znamionowe są to obroty odpowiadające mocy maksymalnej, którą podaje producent ciągnika.

Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Dlatego inaczej będą one naliczane w wolnoobrotowym silniku (MTZ), a inaczej w małym szybkoobrotowym dieslu (MF).

kiedyś śledziłem wątek na temat wysokoobrotnosci silnika mf 255 i wynikło z niego że jest on wolno obrotowy . porównywany był z c 360 i przeciesz mf ma max 2.5 tys a 60 2.8 tys .chodziło o to że 4 cylindrów ciągną od wolnych obrotów a 3 cylindrów mają tak jakby cięższy start . nie są to tylko moje doświadczenia ale wielu osób.

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Napisano (edytowany)

a co maja uzyskane maksymalne obroty silnika do szybkości nabijania godzin? co ty myslisz że w ferdku nie można przestawić zderzaka na pompie żeby miał 2.8tys obr?

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2344

a co maja uzyskane maksymalne obroty silnika do szybkości nabijania godzin? co ty myslisz że w ferdku nie można przestawić zderzaka na pompie żeby miał 2.8tys obr?

 

Obroty znamionowe: obroty przy których silnik osiąga moc maksymalną.... tym sie te traktory różnią i dlatego różnie godziny liczą...

no dobra kolego nie chce zaczynać niepotrzebnych kłótni ale według twojego myślenia mtz powinien nabijac szybciej od mf , a jest odwrotnie

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

MTZ nabija dużo wolniej jak MF i nie wiem czemu. MTZ robiłem rocznie z 200 MTH a teraz NH robie z 400 godzin a NH leczy godziny zegarowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Rusek bije 1 Mtg a MF 1,5Mtg ten sam czas pracy na jednym polu .sprawdzone jadąc w pole MF-em nie potrzebujemy zegarka .A w Rusku czas wolniej płynie i tego takie dziwne spalanie wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Kochani.

Obroty znamionowe dla różnych marek ciągników rolniczych są uzyskiwane przy różnych obrotach silnika. Dla jednego ciągnika obroty znamionowe będą wynosić 1 600 obr/min, zaś dla innego 2 200 obr/min. Teraz istota:

 

Producenci ciągników (dla różnych marek) indywidualnie ustalają przy jakich obrotach silnika 1mth = 1h zegarowa – stąd ta różnica!

 

A to zależy od charakterystyki silnika, w szczególności przy jakich obrotach moment obrotowy jest stały i bliski nominalnemu oraz gdzie na charakterystyce znajduje się max moment obrotowy a także zależności między mocą a momentem obrotowym.

Dla przykładu:

Dla ciągnika C-330 1 mth odpowiada 1 godzinie pracy ciągnika z 1865 obr./min, przy czym obroty znamionowe to 2200 obr/min.

*Obroty max jako takie nie są istotne lecz obroty znamionowe.

 

 

kiedyś śledziłem wątek na temat wysokoobrotnosci silnika mf 255 i wynikło z niego że jest on wolno obrotowy . porównywany był z c 360 i przeciesz mf ma max 2.5 tys a 60 2.8 tys .chodziło o to że 4 cylindrów ciągną od wolnych obrotów a 3 cylindrów mają tak jakby cięższy start . nie są to tylko moje doświadczenia ale wielu osób.

 

 

Co do wysokoobrotowości silnika MF:

Podaj jakiś link zobaczymy, jaką wiedzę ma inteligencja.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

MF 255 i Ursus 4514 naliczają motogodzinę przy prędkości 1500obr/min (1mtg= 1h przy 1500obr/min)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ptaszyna    170

Chociaż ktoś zbliżył się do sedna sprawy, choć wstawki o obrotach max. znamionowych czy momencie obrotowym to już nie potrzebne mącenie. Swoją drogą to poraża poziom wiedzy (jej brak) u użytkowników swoich maszyn.

Sprawa jest taka że często jest napisane na licznikach ile jest potrzebnych obrotów na mth, jak słusznie podaje @AlaCapone dla 330 to 1865. Wystarczy utrzymać takie obroty przez godzinę i się zrównują godzina z mth.

W zetorach jest to 1500, w MF jak podaje @kris14, w Rusku też będzie pewnie napisane na liczniku, lub gdzieś w instrukcji.

W każdym razie wypadało by to wiedzieć jak jest w danej marce którą się posiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825
Napisano (edytowany)

No w ruskim szukałem informacji ale nie znalazłem. W nowszych olali cały napęd licznika czy jakieś tam prądniczki na rzecz godziny zegarowej. 

W każdym razie faktycznie motogodzina odpowiadająca pracy silnika przez jedną godzinę w różnych ciągnikach przypada na różne obroty silnika. 

Ruskich bym się za bardzo nie trzymał myślę że jest jak jest bo tak im po prostu wyszło.

Silniki MF-a nie są silnikami wysokoobrotowymi.  Mają trochę większe obroty maksymalne ale to nie czyni ich wysokoobrotowymi.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To nie jest kwestią przypadku, ślepego losu, czyjegoś widzi mi się, itp. przy jakich obrotach 1mth = 1h (zegarowej). Ustala się to wyłącznie na podstawie charakterystyki danego silnika.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825
Napisano (edytowany)

No ruskich bym o to nie posądzał. Ale teoretycznie tak powinno być.

W ciągnikach ich pomysłu masa rzeczy jest zrobiona w niewytłumaczalny sposób.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Masz rację @seweryn20 oni w ogóle mają "inną" myśl technologiczną, czasami dla nas niewytłumaczalną, ale działa. :)


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Seweryn, a weź w inny sposób wymyśl coś po spożyciu litra spirytusu.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

He he. I trafiliśmy w sedno. Z tego wniosek prosty. Rusa ogarniesz spokojnie.... ale z litrem w d*pie.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2180

 Więc tak, jak ruskie kładli tory to spytali swego,,szefa'',mają być takie same szerokie jak na świecie,czy szerzej...,a na hu.  szerzej,odparł,no zgodnie z logiką,a podwładni wybrali jednego ,odmierzyli..... .       A z tymi motogodzinami to najprawdopodobniej nie ustalono jedna miarę np 1500 na minutę i każdy podaje jak mu pasuje,miałem swego czasu opla kadeta w którym był wstawiony licznik od skrzyni automatu,tylko filmy robić jakie to   prędkości rozwijał ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2344

Kochani.

Obroty znamionowe dla różnych marek ciągników rolniczych są uzyskiwane przy różnych obrotach silnika. Dla jednego ciągnika obroty znamionowe będą wynosić 1 600 obr/min, zaś dla innego 2 200 obr/min. Teraz istota:

 

Producenci ciągników (dla różnych marek) indywidualnie ustalają przy jakich obrotach silnika 1mth = 1h zegarowa – stąd ta różnica!

 

A to zależy od charakterystyki silnika, w szczególności przy jakich obrotach moment obrotowy jest stały i bliski nominalnemu oraz gdzie na charakterystyce znajduje się max moment obrotowy a także zależności między mocą a momentem obrotowym.

Dla przykładu:

Dla ciągnika C-330 1 mth odpowiada 1 godzinie pracy ciągnika z 1865 obr./min, przy czym obroty znamionowe to 2200 obr/min.

*Obroty max jako takie nie są istotne lecz obroty znamionowe.

 

 

 

 

Co do wysokoobrotowości silnika MF:

Podaj jakiś link zobaczymy, jaką wiedzę ma inteligencja.

właśnie o taka odpowiedź mi chodziło wielkie dzięki . A co do link z tym tematem to szukałem i nie mogę znaleźć ale nie martw się jak natknę się na ten temat to napewno wyśle ci go. nie każdy jest aż tak obeznany w tych tematach i ja próbuje się doksztalcac i mówię tylko to co przeczytałem . tak starałem się formułować posty żeby nie robią chaosu i nie zaczynać nikomu nie potrzebnych kłótni. jeszcze raz dzięki za inf .


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Gość
      Przez Gość
      Czy ktoś wydzierżawił grunty pod fotowoltaike? Szukam informacji czy to opłacalne, jakie mogą być problemy i czy umowy są faktycznie takie piękne i przejrzyste. W tygodniu było już dwóch przedstawicieli chętnych na dzierżawę ziemi.
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj