JanKropka

Dostał ktoś ubezpieczenie wsteczne w KRUS +zlecenie?

Polecane posty

JanKropka    7
Napisano (edytowany)

Witam

 

chodzi mi o możliwość ubezpieczenia za okres wsteczny Krus w związku z tym że jest to możliwe od 2015 r.

 

1. Jak to wygląda? co sprawdzają? czego chcą?

 

2. Czy trzeba płacić te zaległe dla nich składki za "wsteczne ubezpieczenie"? przecież płaciliśmy je legalnie do zus`u od zlecenia? (to z jakiej paki drugi raz do krusu trzeba, jak wtedy nie było obowiązku płacenia składek z uwagi na te zlecenia)

 

 

Zatem: jak to wygląda w praktyce? ile czasu to się załatwia?

 

http://rf.malanow.pl/aktualnosci/ubezpieczenie-rolnika-w-krus-a-zawarcie-umowy-zlecenia

 

pozdrawiam

Edytowano przez JanKropka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

czemu ma to służyć przecież nie mozns być ubezpieczonym w ZUS i KRUS jednocześnie chyba ze się coś pozmienialo
kolego przecież masz w linku przyklady tam opisane ze najpierw musiałeś być ubezpieczony w KRUS później przeszles na umowę zlecenie i musisz jeszcze mieścić sie w tej kwocie na miesiąc


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolek82    1
Napisano (edytowany)

Kolego,

Podejrzewam ze jest to Ci potrzebne do wniosku na jakiś program, np. modernizację małych gospodarstw. Niestety nie ma obecnie możliwości wstecznej rejestracji w KRUS jeżeli pracowałeś na umowę cywilno-prawną - kilka lat temu było to możliwe, natomiast teraz w związku z tym, że umowy zlecenia są ozusowane system z automatu wyrzuci cię z KRUS w przypadku podjęcia pracy w oparciu o tego rodzaju umowę.

Sam próbowałem niedawno tego manewru z ojcem, który był w KRUS od 16 lat i niestety podjęcie przez niego pracy w 2014 skutkowało tym co opisałem powyżej.

Odpowiadając na twoje pytania:

1.Sprawdzają w systemie i niczego nie chcą (bo nie potrzebują)

2. Nie przyjmą zaległych składek za ten okres i nie będziesz ubezpieczony w KRUS bo nie można w dwóch miejscach na raz (kolega powyżej ma oczywiście rację).

 

 

PS. oczywiście mówimy o zleceniach na kwoty większe niż te minimalne.  

 

 

Edytowano przez Karolek82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

no fakt że umowy zlecenie miały być o zusowane ja kilka lat temu próbowałem różnych sposobów to kilka lat temu przechodziły umowy o dzieło ale to było kilka lat temu


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7
Napisano (edytowany)

- ale umowy poniżej tej kwoty minimalnej nie powodują wypadania z krus (chociaż od nich i tak trzeba CHYBA płacić tę minimalną składkę do zus)

 

- umowy o dzieło faktycznie nie istnieją dla ZUSu zawsze coś znajdą jak chcą i powiedzą że to zlecenie z zaległymi składkami, wiec to kwestia czasu żeby przejść do punktu wyżej :-) to tylko ryzyko i przegrana po latach

 

- w związku z ustawą co w linku na początku na 100% istniała możliwość wstecznego ubezpieczenia w krus jak ktoś miał ten prób od zleceń w porządku, i chyba dalej jest taka możliwość wstecznego zarejestrowania w tym krus

 

- i TERAZ jest problem: bo możesz się wstecznie ubezpieczyć w krus PRZED 2015 r. ( i na obowiązujące wtedy przepisy- dzisiaj archiwalne - należało tylko płacić zus od minimanlnych umów zlecenia, tego zusu nikt nie zwróci itd ORAZ weług tych przepisów wylatywało się krus z automatu, DZISIAJ tego nie ma i jest się KRUS);

 

ALE problem jest taki że Krus powinien wstecznie ubezpieczyć, TYLKO co ze składką? pewnie według Krus (bo tak się u siebie pytałem) CHCĄ zaległych skadek, bo należą się według obecnych przepisów (tych po 2015 r. gdzie nie ma już wypadku z krus za kazde zlecenie)

 

Jednak na logikę jeżeli w bieżącym (już przesłym okresie) gdy obowiązywały reguły wurzacania krus za każde zlecenie i płaciło się już zus, zatem nie było szans na zapłatę zaległych składek krus, TO z jakiej paki chcą jej "za zaległy" wsteczny okres? tzn. tylko dlatego że już po upływie tego okresu od 2015 r. podlega się pod krus ze zleceniami, jednak cała kasa poszła bezpowrotnie na zus

 

zatem nie można żądać chyba składek jak się opłaciło (wstecz w zus), nie było żadnych świadczeń w krus i takiego obowiązku (jednka według KRUSU on "powstał"

niby po 2015 r.); jakby ta zmiana paradoksalnie była pułapką na niekorzyść, bo chcą nienalezych składek, które poszły (w jedyny legalny sposó B) do zus

 

KTOS przeszedł taką sytuację z tymi zleceniami?

 

bo pewne jest że nie mogą odmówić rejestracji z minimalnymi zleceniami nawet za okres wsteczny.. tylko co ze składkami zaległymi bo to może być jeszcze gorsze

 

 

------------

czyli mozna skorzystać z tego paragrafu..

 

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie wydaje decyzji

o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników za okresy podlegania ubezpieczeniom
emerytalnemu i rentowym przypadające przed dniem wejścia w życie niniejszej
ustawy osobom, które spełniały warunki określone w art. 5b ustawy zmienianej
w art. 2.
[artykul 4 - taką miałem inf
Edytowano przez JanKropka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karolek82    1

Co do pierwszych 4 myślników to pełna zgoda.

Jeżeli chodzi o podwójne składki to składki im się należą

Można to umotywować tym, że nie masz obowiązku być na raz ubezpieczony w dwóch ubezpieczalniach. Skoro nie jest to przymusem a jedynie indywidualnym wyborem rolnika to zapłata zaległych składek należy się KRUS-owi skoro rolnik wyraża wolę bycia tam ubezpieczonym. Obecne przepisy jedynie przywracają Ci możliwość podwójnego ubezpieczenia, której nie miałeś na podstawie przepisów poprzednich. Jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę rolnika i naprawienie patologicznej sytuacji kiedy lądował on w Zus i bezwarunkowo wylatywał z KRUS - niestety oczywiście za jego pieniądze.

To ze nie miałeś wtedy prawa do świadczeń z KRUS nie stanowi przeszkody, ponieważ nie wszystkie korzyści wynikające z płacenia składki mogłeś zrealizować w tym okresie, np. w tym okresie nie miałeś prawa do ubezpieczenia wypadkowego (zdrowotnego, etc) ale jeżeli im zapłacisz to będzie ten okres liczył się do stażu pracy w rolnictwie i wieku emerytalnego. Tak więc nie jest tak że płacisz za nic - za coś jednak płacisz, choć cena tego za co płacisz jest mocno dyskusyjna :)

Należy też upewnić się czy rzeczywiście umowy nie przekraczają progu - pokazać można każdy kwit ale KRUS i tak zweryfikuje wysokość zapłaconej składki w zus i sprawdzi wysokość wynagrodzenia (to broń Boże nic osobistego ale znam przypadki gdzie próbowano przedkładać lewe kwity - nikogo nie podejrzewam o nic ale warto być świadomym konsekwencji).

Reasumując: jeżeli zysk z operacji wstecznego ubezpieczenia jest wyższy niż wysokość składek do zapłaty to należy im zapłacić i działać. Oczywiście każdy liczy sobie po swojemu i decyduje czy mu się opłaca.  

 

    

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKropka    7

Jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę rolnika i naprawienie patologicznej sytuacji kiedy lądował on w Zus i bezwarunkowo wylatywał z KRUS - niestety oczywiście za jego pieniądze.

XXX

 

Nie wiem, te składki to bardzo dyskusyjne.. Przy czym NIE mam pewności czy kazdy KRUS w realu tego chce za wstecz.. JAK ktoś wie i zna taką sytuację dajcie znać, to BARDZO WAZNE bo takich problemów jest mnóstwo i przyda się dla osób co odwiedzają forum (nawet w historii forum itd)

 

Jeżeli zatem jest taka "racja KRUS", to nie mają oni logicznych argumentów, bo:

- żadnych świadczeń z Krus od nich nie ma się za okres wsteczny, bo on minął

- do emerytury i tak liczy się zapłacony już zus, poza tym zazwyczaj jest większy od krusu z tabeli

- na dzień płatności składek "w normalnym trybie" krus nie mógł w ogóle ich żądać, a zmiana jest od 2015 r., z jakiej paki zatem rozciągają ją na niekorzyść ludzi - wbrew całej istotcie tej zmiany w uzbezpieczeniach na okres sprzed 2015 ? gdzie to jest zapisane? tam nie ma nic o składkach TYLKO podleganiu ubezpieczeniu

- w zmianach jest napisane tylko że składki są do zus

 

można się zgodzić że po 2015 jest podwójne oskładkowanie, bo w ogóle nie wypada się z krus przez zlecenie, ALE wcześniej to przesada (to inna sytuacja jest przecież, bo wtedy nie było takich regulacji i zmiany ich nie przewidują na niekorzyść rolników)

 

i wreszcie to nie jest żaden przywilej, wręcz przeciwnie - tylko te programy specjalnie to wymagają.. co jest niekorzystne dla rolników

nawet możliwość prowadzenia dzialaności gospod. z limitami nie jest korzystna, bo jeżeli jest przerwa jakakolwiek to sie traci 3 lata wcześniej ze składkami, ktróre nic nie dają do emerytury bo są równolegle w zus..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adaammek    24

ubespieczenie wstecz w krusie jest możliwe ale tylko dla podlegających wpełnym zakresie zmocy ustawy oczywiście składki należy zapłacić  trzeba  udokumentować prace i posiadanie gos rolnego tak było wczesniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj